REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Czapki z głów za pomysł. Reporterzy bez granic udostępniają  zakazane publikacje za pomocą… Minecrafta

The Uncensored Library to kapitalny wytrych na cenzurę krajów autorytarnych, totalitarnych oraz takich bojących się wolności słowa. Za pomocą wirtualnej biblioteki w grze Minecraft miliony graczy zyskały dostęp do zakazanych publikacji. Te często należą do dziennikarzy, którzy swoje artykuły zapłacili własnym życiem.

15.03.2020
4:02
Świetny pomysł: Minecraft wytrychem w walce z reżimową cenzurą
REKLAMA
REKLAMA

The Uncensored Library to pomysł i inicjatywa Reporterów bez granic (RSF). Członkowie tej międzynarodowej organizacji pozarządowej postanowili użyć gry Minecraft jako wytrycha tam, gdzie wolność słowa jest zagrożona. Minecraft jest bowiem dostępny w wielu krajach stosujących cenzurę mediów bądź listy zakazanych książek i publikacji.

The Uncensored Library to wielka, piękna biblioteka dostępna w grze Mineraft.

Za projekt i wykonanie wirtualnego miejsca odpowiada BlockWorks - studio profesjonalnie zajmujące się tworzeniem płatnej zawartości do gry Minecraft. Wielki gmach biblioteki składa się z siedmiu podstawowych części: głównego placu z przepiękną kopułą, pomieszczeń dla pięciu krajów wykorzystujących cenzurę do walki z wolnymi mediami oraz wolnością słowa, a także pomieszczenia dedykowanemu Reporterom bez granic.

Na niechlubnej liście państw cenzurujących media znalazła się Rosja, Wietnam, Arabia Saudyjska, Meksyk i Egipt. Dlaczego akurat te kraje, skoro państw nieprzestrzegających wolności słowa jest znacznie więcej? Ponieważ Minecraft jest tam szeroko dostępny dla wszystkich zainteresowanych, stanowiąc dziurę w propagandowym murze kontrolowanych mediów. Wystarczy, że gracze z Rosji włączą Minecrafta i wejdą na serwer The Uncensored Library. Tam czekają na nich publikacje których nigdy nie zobaczą w gazetach.

 class="wp-image-1106144"

The Uncensored Library to darmowy projekt. Każdy może odwiedzić bibliotekę.

Wystarczy do tego Minecraft w wersji Java (1.14.4) na Windows 10 lub MacOS. Otwieramy w grze zakładkę wieloosobową, a następnie wklejamy visit.uncensoredlibrary.com jako adres IP serwera do którego chcemy dołączyć. Alternatywna metoda to pobranie paczki danych z biblioteką, a następnie ręczne rozpakowanie i wklejenie jej do plików gry. Druga metoda nie wymaga od nas połączenia z Internetem.

Odwiedzając The Uncensored Library natrafimy m.in. na artykuły Jamala Khashoggiego - dziennikarza Washington Post - który został zamordowany oraz rozczłonkowany w konsulacie Arabii Saudyjskiej za krytykę działań księcia Mohammeda bin Salmana. Znajdują się tutaj także publikacje Javiera Valdeza - fundatora własnej gazety mającej demaskować korupcję w Meksyku - który został zastrzelony za swoją odważną działalność.

 class="wp-image-1106141"

Ponad 250 dziennikarzy przebywa aktualnie za kratami.

To ofiary cenzury, korupcji, reżimu oraz strachu przed wolnością słowa. Od teraz obywatele pięciu krajów, w których władze próbują zniszczyć prawdziwe dziennikarstwo śledcze, mogą dotrzeć do prawdy. Do publikacji tak niewygodnych dla władzy, że niektórzy oddawali za nie życie. Minecraft stał się skarbcem tego typu materiałów, zapewniając do nich dostęp również z krajów ogarniętych cenzurą. Przynajmniej na razie.

REKLAMA

Świetny pomysł. Świetne wykonanie. Czapki z głów, drodzy Reporterzy bez granic.

PS Według wskaźnika wolności prasy Polska spadła z zaszczytnego 18 miejsca na 59 miejsce. Jesteśmy w klubie z takimi krajami jak Gruzja, Argentyna, Armenia czy Mongolia. Na szczycie listy brylują Norwegia, Szwecja i Finlandia, z kolei po dole szorują Chiny, Erytrea, Turkmenistan oraz Korea Północna.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA