REKLAMA

W lutym nie poznasz interfejsu swojego Xboxa One. Znowu

Jedna z rzeczy, która Microsoftowi nie wyszła w tej generacji konsol do gier, to interfejs główny. Był już przebudowywany wielokrotnie, a w lutym Xbox One zaprezentuje nam znowu coś zupełnie innego. Ech.

31.01.2020 16.01
Zupełnie nowy interfejs Xbox One. Premiera już w lutym
REKLAMA
REKLAMA

Uwielbiam swojego Xboxa One, również jeśli chodzi o jego funkcje programowe. Bardzo mi się też podoba jego podręczne menu Przewodnika, wywoływanego przyciskiem Xbox na gamepadzie. Trudno jednak zakochać się w całej reszcie, która co najwyżej cieszy oko co poniektórych – ale za to jest mało czytelna i przeraźliwie nieresponsywna.

Decyzja Microsoftu o zarezerwowaniu jak najmniejszej ilości zasobów konsoli na system operacyjny – by jak najwięcej miały do dyspozycji gry – poskutkowała tym, że menu Xboxa reaguje na komendy z dużym opóźnieniem. Usługi działające w tle (na przykład automatyczne aktualizacje gier) bywają wyrzucane z pamięci, by potem być uruchomione w najmniej odpowiednim momencie. A na dodatek trzeba się nieźle naklikać, by dojść do opcji innej niż te najczęściej używane.

Microsoft cały czas próbuje. W lutym powitamy nowe menu główne konsoli Xbox One. Oraz szereg innych usprawnień.

xbox one aktualizacja luty 2020 class="wp-image-1080042"

Aktualizacja Windowsa 10 dla Xbox One do wersji 2002 wprowadzi przede wszystkim zupełnie nowe menu główne. Microsoft twierdzi, że będzie ono w zauważalnej mierze bardziej responsywne od aktualnego oraz nieco bardziej czytelne. Zniknie z niego podział kategorii na samej górze menu: nowe będzie w całości wertykalne. Będzie też można włączać i wyłączać poszczególne rzędy kafelków i ustalać ich kolejność, dzięki czemu konsola będzie wyświetlać tylko te informacje i skróty, które faktycznie nas obchodzą. Te rzędy to, między innymi, Xbox Game Pass, Mixer, Społeczność czy Microsoft Store.

xbox one aktualizacja luty 2020 class="wp-image-1080045"

Zmieni się też układ katalogu Moje gry i aplikacje. W nowym wyraźniej zostaną rozdzielone gry i apki, które są zainstalowane na naszej konsoli, oraz na te, które można za darmo zainstalować, bo kupiliśmy je wcześniej lub nam się należą z tytułu jakiejś płatnej usługi abonamentowej. Czytelniej mają być też oznaczone wersje demonstracyjne gier, by łatwo było je odróżnić od pozostałych.

xbox one aktualizacja luty 2020 class="wp-image-1080048"

W xboxowym komunikatorze pojawi się też funkcja załączania obrazków (w tym animowanych gif-ów), która będzie oczywiście działać również w xboxowej aplikacji na urządzenia mobilne i PC. Z kolei jeżeli zdecydujemy się na sprawdzenie jakiejś paczki gier z Xbox Game Pass, na którą składa się kilka tytułów – od lutego nie trzeba będzie pobierać całej paczki, a tylko gry z niej, które faktycznie chcemy sprawdzić.

No i ten ważny dla mnie drobiazg!

To co mnie szczególnie cieszy – i co jest tylko pozornie drobną rzeczą – to umożliwienie wskazania nowego miejsca na wyświetlanie powiadomień. Na dziś Xbox One wyświetla je w dolnej środkowej części ekranu. Po aktualizacji będzie możliwa zmiana domyślnego ich położenia.

xbox one aktualizacja luty 2020 class="wp-image-1080051"
REKLAMA

Do pozostałych nowości należą poprawki w interfejsie odtwarzacza usługi Mixer oraz uaktualniony kreator zarządzania pamięcią, który teraz w swoich poradach uwzględnia zewnętrzną pamięcią masową.

Windows 10 2002 dla Xbox One ma się pojawić w przyszłym miesiącu. Od dziś jest dostępny w kanale Beta dla członków programu Xbox Insider.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA