REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Pomysł Google'a, jak mniej korzystać ze smartfona: wydrukuj PDF, złóż go w kopertę i schowaj do niej telefon

Takich rzeczy to na iPhonie nie macie. Google wypuścił właśnie trzy eksperymentalne aplikacje, które mają nas przekonać do rzadszego korzystania z telefonu.

21.01.2020
20:07
OnePlus 7T opinie
REKLAMA
REKLAMA

Funkcja „cyfrowy dobrostan” jest z nami od jakiegoś czasu, więc niemal każdy, kto ma smartfon z Androidem 9.0 lub 10, może sprawdzić, ile czasu spędza w poszczególnych aplikacjach każdego dnia.

W ubiegłym roku Google odpalił sekcję z eksperymentalnymi aplikacjami, skupiającymi się wokół cyfrowego dobrostanu. Teraz do tej sekcji dołączają trzy nowe, ewidentnie dedykowane tym z nas, którzy mienią się cyfrowymi minimalistami.

Nowe aplikacje Google Digital Wellbeing to ewidentnie eksperymenty.

Pierwsza aplikacja działa tylko z jednym smartfonem - Pixelem 3a - i do działania wymaga… koperty. Ale nie takiej zwykłej koperty, tylko specjalnego kawałka papieru, który Google udostępnia użytkownikom w formacie PDF do samodzielnego wydrukowania.

Po złożeniu papieru w „kopertę” i włożeniu do niej Pixela 3, dostajemy do rąk coś na kształt popularnego Light Phone’a - telefon, z którego można tylko dzwonić.

Jest też druga opcja, która może przypaść do gustu osobom z niewiadomego względu lubiącym aparaty Leica bez wbudowanego ekranu - koperta, która zakrywa ekran i pozwala robić zdjęcia i wideo „na ślepo”. Cały pic polega na tym, by wytrwać z założoną kopertą jak najdłużej.

Nie ma co się oszukiwać, pomysł jest kuriozalny, niepraktyczny i nigdy poza fazę eksperymentu nie wyjdzie. Ale gdyby tak przerobić ten prosty interfejs na minimalistyczną nakładkę systemową w czystym Androidzie? To już mogłoby zyskać sporą rzeszę sympatyków.

Kolejne dwa pomysły podchodzą pod kategorię „phone-use-shaming”. Mają sprawiać, że będzie nam głupio, gdy zobaczymy, ile razy i na jak długo odblokowaliśmy telefon.

Pierwszy z nich to aplikacja Activity Bubbles. To animowana tapeta, na której pojawiają się białe bąble - z każdym odblokowaniem ekranu przybywa jeden bombelek bąbelek.

 class="wp-image-1074012"

Druga aplikacja - Unlock Clock - ma nam z kolei ustawicznie przypominać, ile czasu danego dnia spędziliśmy gapiąc się w ekran.

To prosty stoper wyświetlany na tapecie, który zlicza czas aktywności ekranu.

 class="wp-image-1074006"

O ile pomysł z wsadzaniem telefonu do koperty jest kuriozalny, tak powyższe aplikacje prezentują się naprawdę ciekawie.

Wszystkie dostępne aplikacje powiązane z Google Digital Wellbeing można pobrać ze Sklepu Play.

Znajdziecie je pod tym linkiem, w sekcji developera Google Creative Lab.

REKLAMA

Aplikacje nie wymagają do działania funkcji „cyfrowego dobrostanu”, a jedynie Androida 8.0 lub nowszego.

Jeśli więc chcecie się przekonać, jak często lub na jak długo odblokowujecie telefon każdego dnia - trudno o bardziej rzucającą się w oczy opcję.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA