REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Polskie serwisy zhakowane. Puściły fake newsy o wchodzeniu amerykańskich żołnierzy Polakom do łóżek

Kilka polskich portali straszyło w nocy i nad ranem międzynarodowymi ćwiczeniami wojskowymi. Siły Military Police (pisownia oryginalna) wojsk USA miały na czas ćwiczeń wysiedlać niepokornych Polaków. 

21.06.2019
13:48
Fake newsy w polskich mediach
REKLAMA
REKLAMA

Jak informuje Niebezpiecznik, ofiarami ataku hakerów padły między innymi niezalezna.pl i epoznan.pl oraz mniejsze serwisy regionalne. Ktoś włamał się na serwisy i podmienił istniejące artykuły na burzące krew w żyłach pilne ostrzeżenie.

Do przeprowadzenia ataku wykorzystano prawdopodobnie albo dziurę w oprogramowaniu, albo wykradzione hasła i loginy pracujących w serwisach dziennikarzy.

Trochę śmieszno, trochę straszno

Trudno powiedzieć, żeby fałszywka była zrobiona po mistrzowsku. Komunikat napisany bełkotliwą polszczyzną z błędami, uroczym zwrotem siły Military Police brzmi, jakby został przetłumaczony maszynowo. Po przeczytaniu go liczba lampek, które zapalają się w głowie czytelnika, powinna wynieść co najmniej 44, powinna, ale nie musiała. Obywatele zaznajomieni z pismami urzędniczymi mogli wziąć kiepską składnię i dziwne sformułowania za dobrą monetę.

Komunikat brzmiał:

REKLAMA

Komunikat zniknął już ze stron i udało się uniknąć potencjalnej paniki. Fake news był za słabej jakości, żeby podjęły go inne media i poniosły dalej. Nie zaangażowano także armii botów, która miałaby go promować. Tym razem się udało. Portale zareagowały szybko, zdejmując fałszywkę, ale następnym razem możemy mieć mniej szczęścia. Warto pamiętać, że ostatnim szańcem obrony przed fake newsami jest zawsze czytelnik i jego zdolność krytycznej analizy tekstu. Warto ją pielęgnować.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA