Bezpieczeństwo  / News

Polskie serwisy zhakowane. Puściły fake newsy o wchodzeniu amerykańskich żołnierzy Polakom do łóżek

Kilka polskich portali straszyło w nocy i nad ranem międzynarodowymi ćwiczeniami wojskowymi. Siły Military Police (pisownia oryginalna) wojsk USA miały na czas ćwiczeń wysiedlać niepokornych Polaków. 

Jak informuje Niebezpiecznik, ofiarami ataku hakerów padły między innymi niezalezna.pl i epoznan.pl oraz mniejsze serwisy regionalne. Ktoś włamał się na serwisy i podmienił istniejące artykuły na burzące krew w żyłach pilne ostrzeżenie.

Do przeprowadzenia ataku wykorzystano prawdopodobnie albo dziurę w oprogramowaniu, albo wykradzione hasła i loginy pracujących w serwisach dziennikarzy.

Trochę śmieszno, trochę straszno

Trudno powiedzieć, żeby fałszywka była zrobiona po mistrzowsku. Komunikat napisany bełkotliwą polszczyzną z błędami, uroczym zwrotem siły Military Police brzmi, jakby został przetłumaczony maszynowo. Po przeczytaniu go liczba lampek, które zapalają się w głowie czytelnika, powinna wynieść co najmniej 44, powinna, ale nie musiała. Obywatele zaznajomieni z pismami urzędniczymi mogli wziąć kiepską składnię i dziwne sformułowania za dobrą monetę.

Komunikat brzmiał:

PILNE! Informujemy

Zgodnie z planem ćwiczeń pk. “Dragon ’19” na terenie Rzeczypospolitej Polskiej odbędzie się epizod praktyczny tych manewrów międzynarodowych.Związany on będzie z ewakuacją ludności z obszarów zagrożonych działaniami militarnymi na terenie województwa.
W związku z tym KAŻDY obywatel jest ZOBOWIĄZANY do przybycia pod siedzibę Urzędu 21 czerwca przed godz.16. Należy mieć przy sobie tylko niezbędne rzeczy i dokumenty. Ewakuacja zostanie przeprowadzona siłami Żandarmerii Wojskowej.

Cały epizod praktyczny manewrów potrwa 5 dni, w ciągu których każda ewakuowana osoba będzie miała zapewnione 4 posiłki dziennie, wodę pitną, indywidualne miejsce odpoczynku w 20-to osobowym namiocie, niezbędną pomoc medyczną i inne wygody dla pobytu w łagru na wyznaczony termin.
Według przepisów Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia obowiązkowych ćwiczeń wojskowych (z dnia 24 marca 2015 r.) w mieszkaniach obywateli mogą być rozlokowani żołnierzy USA na termin przeprowadzenia ww. epizodu praktycznego.

Zgodnie z ww. aktem prawnym odmowa wykonania polecenia Ministerstwa Obrony Narodowej może być podstawą dla wysiedlenia przy użyciu sił Military Police wojsk USA.

Urząd przeprasza za czasowe niewygody i zapewnia, iż nie istnieje zagrożenia dla bezpieczeństwa społeczeństwa.

Komunikat zniknął już ze stron i udało się uniknąć potencjalnej paniki. Fake news był za słabej jakości, żeby podjęły go inne media i poniosły dalej. Nie zaangażowano także armii botów, która miałaby go promować. Tym razem się udało. Portale zareagowały szybko, zdejmując fałszywkę, ale następnym razem możemy mieć mniej szczęścia. Warto pamiętać, że ostatnim szańcem obrony przed fake newsami jest zawsze czytelnik i jego zdolność krytycznej analizy tekstu. Warto ją pielęgnować.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst