REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Masz kupować aplikacje nie tylko sobie, ale też znajomym, sąsiadom i babci. Tak działa nowy Microsoft Store

Microsoft coraz skuteczniej ratuje porażkę biznesową, jaką od lat jest Microsoft Store. Znacząco poszerzył ofertę domyślnego repozytorium oprogramowania na Windows, teraz uzupełnia jego ostatnie braki.

22.10.2018
12:17
logowanie do Windows 10
REKLAMA
REKLAMA

Microsoft Store zadebiutował (pod inną nazwą) po raz pierwszy w systemach Windows 8, Windows RT i Windows Phone. I bardzo szybko się okazało, że jest to wielka biznesowa porażka Microsoftu. Systemy Windows Phone i Windows RT nigdy nie zdobyły dostatecznej liczby klientów, by dało się w tym sklepie dobrze zarabiać. Z kolei oferta oprogramowania na Windows 8 – i jego następców – była dość mizerna.

Głównym powodem tego faktu była uboga funkcjonalność samej usługi oraz jego nastawienie wyłącznie na gry i aplikacje budowane w myśl nowoczesnej platformy aplikacji dla Windows, którą dziś znamy pod nazwą Universal Windows Platform i która nigdy nie zdobyła większego zainteresowania twórców oprogramowania oraz – co za tym idzie – samych użytkowników.

Kilka kroków, by naprawić tę sytuację już wykonano. Teraz czas na kolejny.

Microsoft w końcu pogodził się z sytuacją, że jego platforma operacyjna dla telefonów komórkowych i konsumenckich tabletów nie odniosła i już nie odniesie sukcesu. Dlatego też zrezygnowano z zafiksowania się wyłącznie na platformę UWP.

Do Microsoft Store trafiły gry – na Xboxa i na PC – oraz aplikacje tworzone na staroświecką, ale zdecydowanie bardziej dojrzałą i dostępną wyłącznie na PC i tablety platformę Win32. To pozwoliło na znaczące poszerzenie oferty sklepu – dziś w zasadzie większość popularnych aplikacji jest już przez niego oferowana. Wkrótce pojawi się też obsługa usług abonamentowych dla firm trzecich, od pewnego czasu też można kupować gry w prezencie innym użytkownikom.

Od dziś możesz kupić koledze, dziewczynie, bratu i mamie dowolną aplikację z Microsoft Store.

Microsoftowi bardzo zależy, byśmy korzystali z Microsoft Store z dwóch powodów. Pierwszym jest nasze bezpieczeństwo: aplikacje z systemowego repozytorium są wiadomego pochodzenia, są bezpieczne, pozbawione szkodliwego oprogramowania i nie mają możliwości wpływania na system i stabilność jego pracy. Drugim są pieniądze: od każdej zawartej przez Microsoft Store transakcji Microsoft pobiera prowizję.

Do tej pory aplikacje mogliśmy kupować tylko dla siebie. A co jeśli chcielibyśmy kupić komuś bliskiemu potrzebny mu bądź jej program? Mogliśmy albo zalogować się na konto tej osoby i podać swoje dane płatnicze – marny z punktu bezpieczeństwa prywatnych informacji pomysł – albo kupić tej osobie ów program w fizycznej formie, całkowicie pomijając Microsoft Store. Od dziś nie musimy tego robić.

Jak kupić innej osobie aplikację w prezencie przez Microsoft Store?

Czynność ta jest bardzo prosta i działa na tej samej zasadzie, co kupowanie gier w prezencie. Należy będąc zalogowanym na nasze Konto Microsoft uruchomić aplikację Microsoft Store i odnaleźć w niej program, który chcemy komuś sprezentować. Jeżeli sami go nie posiadamy, należy kliknąć w trzy kropeczki obok przycisku Kup i tam Kup jako upominek. Jeżeli zaś aplikacja już do nas należy, Microsoft Store automatycznie wyciągnie na wierzch wspomniany przycisk Kup jako upominek.

microsoft store jak kupić aplikację w prezencie class="wp-image-825287"

Jeżeli nic nie zmienialiśmy w domyślnych ustawieniach Microsoft Store, zostaniemy poproszeni o ponowne potwierdzenie swojej tożsamości – biometrycznie, za pomocą PIN-u lub hasła – a następnie poproszeni o adres e-mail osoby, która ma otrzymać od nas prezent. Ostatnim krokiem jest wskazanie formy płatności za aplikację. Odbiorca, jeżeli wszystko pójdzie dobrze, otrzyma od Microsoft Store wiadomość mailową z kodem umożliwiającym nieodpłatne pobranie płatnej aplikacji, a ta zostanie przypisana do jego konta.

Czy dalej są powody, by nie korzystać z Microsoft Store.

REKLAMA

Niestety, tak. Systemowe repozytorium aplikacji dla Windows nadal nie obsługuje subskrypcji od firm trzecich, przez co nie znajdziemy w nim aplikacji na nich polegających. W tym wielu popularnych i istotnych od Adobe, które jest partnerem Microsoftu. Z pewnością też wielu z was wskaże gry i aplikacje, które nadal – mimo znaczącej poprawy sytuacji – nie są dostępne w ofercie Microsoft Store.

No i nie zapominajmy o najważniejszym. Gry i aplikacje z Microsoft Store to gwarancja wygody, stabilności i bezpieczeństwa. Niestety, kupione tą drogą oprogramowanie staje się na zawsze nasze, czego efektem ubocznym jest brak możliwości jego sprzedaży, gdy przestanie nam być potrzebne…

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA