REKLAMA

Zobacz, jak zmienił się system na smartfonach i tabletach Apple - sprawdzamy iOS 10 Beta

Jak szaleć, to szaleć. Skoro już zaryzykowałem i pierwszą publiczną betę macOS zainstalowałem na swoim jedynym komputerze, nie pozostało mi nic innego niż zrobienie tego samego z iOS 10 i moim iPhone'em. Oto co z tego wyszło. 

08.07.2016 18.05
ios 10
REKLAMA
REKLAMA

Znów dla czystej formalności zacznę od podania specyfikacji sprzętu, na który pierwsza beta iOS 10 trafiła w moim przypadku. Tym razem będzie krótko: to iPhone 5S 16 GB.

Czy to 16 GB ma tu jakiekolwiek znaczenie? Całkiem spore - pomimo tego, że byłem przekonany, że niespecjalnie intensywnie używam telefonu, iOS 10 uparcie sugerował, że ma za mało przestrzeni na pobranie się i późniejszą instalację. Co najgorsze, robił to dopiero mniej więcej w 3/4 pobierania, co przy powolnym łączu internetowym potrafi zdenerwować. Ostatecznie wygospodarowanie nieco ponad 3 GB wolnej pamięci pomogło. iTunes? Nie, nie chciał widzieć aktualizacji.

No, to koniec gadania. Do rzeczy!

Mała-duża zmiana już od samego początku. Ekran blokady (tapeta prywatna, nie systemowa) w 90% wygląda tak samo. Poza tym, co znajdziemy na dole.

ios 10 class="wp-image-505614"

Tak, nie można już przesunąć ekranu, żeby odblokować! Musimy nacisnąć centralny przycisk i albo wpisać hasło, albo zdać się na czytnik linii papilarnych, albo - jeśli nie mamy żadnego zabezpieczenia - nie robić nic więcej. A co kryje się pod ikonkami na samym dole? Po prawej oczywiście aparat.

ios-10-1 class="wp-image-505617"

Nic wielkiego. Ale po lewej jest spora nowość - zupełnie nowy, dedykowany ekran widgetów.

ios-10-2 class="wp-image-505618"

Listę wyświetlanych widgetów możemy oczywiście zmieniać - dodawać i usuwać istniejące, instalować zupełnie nowe, zmieniać ich kolejność i tak dalej. Po kliknięciu na jeden z nich jesteśmy przenoszeni do odpowiedniej aplikacji.

apple ios 10 class="wp-image-505620"

Niestety mój 5S bez M9 nie obsługuje Rise to Wake. Tak samo 3D Touch. Ale za to mogę zobaczyć więcej treści (np. zdjęcia) wiadomości na ekranie blokady. I bez pełnego odblokowywania - odpisać na wiadomość.

ios 10 10 class="wp-image-505621"

Dobra, odblokujmy wreszcie ten telefon. Nowa istotna ikonka - Dom. Po prostu "Dom". I to świetne powitanie - "Witamy w Domu". Niestety ja nie mam domu, przynajmniej takiego, jaki chciałby Apple, żebym miał.

ios 10 home dom class="wp-image-505622"

Wynagradza mi to za to Siri, która od teraz potrafi uruchamiać aplikacje. Wszystkie! Ba, jeśli programista się na to zdecyduje, aplikacje mogą się z Siri integrować. Jeśli Siri nie znajdzie jakiejś aplikacji, zaproponuje wyszukanie jej w sklepie Apple.

ios 10 class="wp-image-505625"

W kwestii aplikacji - tak, tak, można już kasować aplikacje systemowe. Zyskacie prawie nic, ale za to usuniecie nieużywane ikony z pulpitu.

ios 10 19 class="wp-image-505628"

Ciekawy dodatek w aplikacji zegarka, która teraz zmieniła kolory na ciemne. Ustalamy o której chcemy pójść spać, ile chcemy spać i iPhone przypomni nam o tym, żeby pójść do łóżka. A rano obudzi wybraną melodią. Czyli budzik, ale z budzikiem dodatkowym, zanim pójdziemy spać. I wykresem tego, ile śpimy.

ios 10 betime class="wp-image-505626"

Tak jak i w macOS, tak i tutaj jest odświeżona aplikacja Apple Music. No nareszcie.

IMG_0938 class="wp-image-505634"

I odświeżone zdjęcia, z niemal wszystkimi dodatkami z macOS, a więc Wspomnieniami, identyfikacją osób oraz treści uchwyconych na zdjęciach.

ios 10 zdjecia class="wp-image-505648"

Mapy też doczekały się poprawionego wydania. Najciekawsze nowości, poza atrakcyjniejszym interfejsem? Wyszukiwanie POI na trasie. Szybko, łatwo, wygodnie. Oprócz tego mapy, z pomocą Siri, mają... przewidywać, gdzie chcemy się udać.

ios 10 mapy class="wp-image-505638"

Tak, jest masa usprawnień w iMessage. Można teraz stracić na pisaniu prostej wiadomości 5 minut, zamiast 5 sekund, ozdabiając ją, kolorując, dodając efekty i tak dalej. Z młodszym pokoleniem można porozumiewać się za to pismem wyłącznie obrazkowym.

ios 10 co to class="wp-image-505641"

Uniwersalny schowek! I to naprawdę działa, choć na początku jest dość dziwne - kopiujemy coś na iPhonie, robimy "Wklej" na Macu i... wkleja się treść skopiowana z iPhone'a. Bez żadnego dodatkowego udostępniania, klikania czy czegoś podobnego. Medżik.

ios 10 schowek class="wp-image-505646"

Z rzeczy naprawdę niewielkich, ale potencjalnie przydatnych: w lewym dolnym rogu aplikacji pocztowej pojawił się mały, brzydki i nieoczywisty przycisk. Odpowiada za filtrowanie wiadomości, pokazując np. tylko te nieprzeczytane.

ios 10 111 class="wp-image-505643"

Jest tez nowe centrum sterowania. Przesuwamy w prawo i...

Slack for iOS Upload class="wp-image-505660"

Mamy dostęp do kontrolek odtwarzania muzyki

Slack for iOS Upload class="wp-image-505659"

W ustawieniach Apple Maps można także uruchomić zapamiętywanie lokalizacji zaparkowanego samochodu. Żeby ta funkcja jednak działała, musi być wyposażony albo w CarPlay, albo chociażby w zestaw głośnomówiący Bluetooth.

ios 10 maps maps class="wp-image-505644"
REKLAMA

I jak zwykle - z całą pewnością to nie wszystkie mniejsze i większe zmiany, jakie w nowym wydaniu iOS przyszykowało dla swoich użytkowników Apple. Pewnie niektóre będziemy jeszcze odkrywać bardzo, bardzo długo.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA