Operatorzy  / Artykuł

Właśnie trwa wielka wojna operatorów komórkowych. Walczą na Facebooku i Twitterze

247 interakcji
dołącz do dyskusji

Orange wyemitował kontrowersyjną reklamę, Play zaprezentował nową ofertę prepaid, a w efekcie duże telekomy robią sobie kolejne publiczne przytyki. Sieci analizują teraz nawzajem swoje zawiłe regulaminy i prześcigają się w przechwałkach, kto ma najlepszy prepaid.

Polscy operatorzy cały czas rywalizują o klientów, ale bywają momenty gdy ta walka się zaognia. Od kilku dni jesteśmy świadkami przepychanek kilku największych sieci. Orange, T-Mobile i Play próbują na zmianę udowodnić, że to ich oferta na kartę jest najbardziej atrakcyjna na rynku.

Pierwszy ogromne działa wystawił Orange.

Praktycznie wszystkie telekomy oferują teraz karty SIM w modelu przedpłaconym, w których przy opłacie rzędu 20–40 zł można uzyskać nielimitowane połączenia, wiadomości i paczkę kilku gigabajtów internetu. Regulaminy są jednak zwykle tak zawiłe, że połapać się w nich jest trudno.

Pomarańczowy operator chciał nieco rozjaśnić klientom sprawę i ruszył z kampanią reklamową, w której przekonuje klientów do przeniesienia numeru do ich sieci. Sieć porównała swoje warunki do - jej zdaniem - nieco słabszej oferty Play, Plusa i T-Mobile przedstawiając wybrane przez siebie cenniki konkurencji i uznała, że ma najlepszy prepaid.

Reklama Orange’a bije w konkurencję.

Orange jest sponsorem Euro 2016 i nowa reklama utrzymana jest w piłkarskim klimacie. W spocie Robert Górski gra kioskarza, który zachęca piłkarzy ubranych w koszulki nawiązujące kolorami do barw konkurencji, by przeszli do Orange.

Klienci, którzy zdecydują się na przejście do Orange, mogą liczyć na - zdaniem Orange - najlepszy prepaid na rynku. Ta oferta to nielimitowane rozmowy i SMS-y do wszystkich sieci przez 31 dni i 6 GB pakietu internetowego na 30 dni po doładowaniu na kwotę 26 zł.

Na odpowiedzi nie trzeba było długo czekać.

Na nową reklamę Orange’a zareagował dość szybko T-Mobile. Wojciech Strzałkowski z biura prasowego sieci poinformował, że przedstawione w niej dane są nierzetelne. Firma przedstawiła swoje stanowisko informując o tym, że jej klienci mogą liczyć na znacznie lepsze warunki, niż te przedstawione przez konkurenta.

Na głównej stronie T-Mobile na kartę jest duży baner promujący 10 GB bezpłatnie i automatycznie przyznawane po każdym doładowaniu za minimum 25 zł. W ofercie T-Mobile na kartę są również dostępne inne pakiety m.in. nielimitowanych rozmów i SMS-ów do wszystkich sieci. Jak Orange mógł tego nie zauważyć i pomylić się w obliczeniach? Jedynym wytłumaczeniem jest liczenie na łatwowierność klientów, którzy nie sprawdzą, jak w rzeczywistości wyglądają oferty operatorów. Za takie nieczyste zagrania należy się Orange rynkowa czerwona kartka. Dlatego zwróciliśmy się do Orange z prośbą o zaprzestanie rozpowszechniania informacji niepełnych i nierzetelnych, które mogą wprowadzić konsumentów w błąd.

T-Mobile nie przebierało w słowach, a szybko się okazało, że to nie koniec walki podjazdowej telekomów. Do walki o serca i portfele klientów włączył się Play, który zorganizował wczoraj konferencję informując o tym, że nielimitowane rozmowy i SMS-y oraz 6 GB Internetu można wykupić teraz za 25 zł.

Play wprowadza nową ofertę w odpowiedzi na reklamę Orange’a i twierdzi, że najlepszy prepaid można znaleźć teraz u nich.

Fioletowa sieć zmieniła warunki oferty na kartę, aby przebić to, co oferuje i czym chwali się Orange. Przygotowano zresztą tabelę porównawczą, w której umieszczono wybrane - tym razem subiektywnie - oferty innych sieci, w tym Plusa, Orange, Plusha i Virgin Mobile. Z tabeli wynikało, że to Play teraz prowadzi i ma najlepsze warunki.

Najlepszy Prepaid - u kogo?
Polecam przeczytać dialog po prawej stronie tabeli

Także i tym razem do rozmowy także włączył się T-Mobile twierdząc, że tym razem Play manipuluje danymi i podrzucił link do profilu Telepolis na Facebooku, który chciał sprawę wyjaśnić.

Rozpoczęła się przepychanka w mediach społecznościowych pomiędzy profilami rzeczników i przedstawicieli sieci. Wojciech Strzałkowski z T-Mobile zamieścił nawet poprawioną wersję tabeli, w której dodał jedną kolumnę.

Play zbiera się do odpowiedzi w kwestii tego, jaki tak naprawdę jest dziś najlepszy prepaid.

Marcin Gruszka, rzecznik sieci Play, nie jest tą sytuacją zachwycony, czemu dał wyraz na swoim profilu na Twitterze informując o tym, że zaczyna wertować zawiłe regulaminy konkurenta.

W serwisach społecznościowych od wczoraj trwają przepychanki o to, kto tak naprawdę ma najlepszą ofertę i do tej pory nie udało się dojść w tej sprawie do konsensusu. Co użytkownik i pracownik telekomu, to inne wnioski.

Jeśli ktoś myślał, że w tym wszystkim zapomnieliśmy już o reklamie Orange, to jest w błędzie.

Gruszka poinformował też na swoim blogu, że oczekuje od Orange’a aktualizacji komunikatów reklamowych, bo nie są już aktualne - a nie tylko dodania informacji małym druczkiem o nowych warunkach w Play.

Piszę do Wojtka z Orange, bo to rozsądny facet i może wszystko załatwić ;-) A tak poważnie to po wczorajszej zmianie naszej oferty reklama Orange (ta z kioskiem i fioletowym piłkarzem) nie jest już aktualna.

Ciągle ją jednak widzę online, a wiem, że można ją wyłączyć w dwie godziny ;-) Jakby co podpowiemy jak to zrobić. Sama zmiana mikro tekstu w legalu nie jest rozwiązaniem fair ;-) Przy okazji obiecuję publicznie, że my w takiej sytuacji zachowamy się FAIR PLAY!

PS Do tematu różowych odniosę się w osobnym wpisie, jak uda nam się przebrnąć przez ich zakręcone regulaminy.

Na co odpowiedział Wojtek Jabczyński z Orange:

Marcinie, reklamy nie wyłączymy tylko ją zmienimy!

Sprawa jest rozwojowa i pozostaje mieć nadzieję na to, że efekt tej walki będzie pozytywny dla klientów i poskutkuje uproszczeniem regulaminów i obniżką cen. Jak na razie do rozmowy nie włączył się jeszcze Plus, ale możliwe, że dla sieci to i lepiej.

Telekomy wpadły bowiem we własną pułapkę, a parafrazując klasyka: jak ci biedni klienci mają cokolwiek z tych regulaminów zrozumieć, skoro nawet ludzie odpowiedzialni za ich tworzenie nic z tego nie rozumieją?

Aktualizacja (17:57)

Play nie pozostał z kolei dłużny T-Mobile'owi i wyjaśnił we wpisie Jak odkryłem dla Was zakurzony różowy pakiet, dlaczego ich oferta nie znalazła się w tabeli, w której próbowano wskazać najlepszy prepaid.

Piątek 13, nie wierzę w przesądy, ale dzisiejszy dzień okazał się bardzo ciekawy ;-) Wczoraj wieczorem na streamie pokazaliśmy tabelę porównawczą. Pokazaliśmy kolumnę zielonych, pluszowych, dziewiczych, pomarańczowych. Nie pokazaliśmy różowych. Krygowaliśmy się? Nie ;-)

Określając parametry tabeli pokazaliśmy oferty unlimited na kartę. Gdzie głos i SMSy są za free. Kiedy wejdziecie na stronę różowych trudno szukać info o SMSach. No chyba, że Wy je widzicie. Widzicie?

Dlatego też być może błędnie założyliśmy, żeby ich nie umieszczać w tabeli. Dziś rano dostałem poprawioną tabelkę, którą teraz publikuję:

najlepszy prepaid

Skąd ten znak zapytania? Marcin Gruszka przekonuje, że sposób aktywacji usług w T-Mobile wymaga większej liczby kroków, niż w przypadku Play - przygotowano też stosowną grafikę.

najlepszy prepaid

Piotr Żaczko z T-Mobile Polska z kolei w rozmowie mi przekazał, że jego sieć zmieni sposób aktywacji pakietów na jeszcze prostszą niż teraz - cieszy mnie więc, że finalnie klienci skorzystają na tych przepychankach.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst