Tech

Bardziej pomocne niż się wydają - skróty klawiszowe

W domu głównym narzędziem pracy jest dla mnie komputer z Windowsem 8.1, jednak w miejscu pracy od pewnego czasu korzystam z Macbooka. Obsługa systemu OS X na początku wydawała mi się nieintuicyjna i trudna, do tego dochodziła długa lista skrótów klawiaturowych i gestów do zapamiętania.

Kiedy jednak spędziłem z Makiem trochę więcej chwil, okazało się, że te skróty i gesty są bardzo pomocne i pozwalają mi pracować praktycznie nie odrywając dłoni od klawiatury. Wracając do domu zacząłem więc nieświadomie używać podobnych skrótów i okazało się, że będąc przyzwyczajonym do myszki zignorowałem kompletnie zupełnie inny sposób używania Windowsa.
Na system Microsoftu jest tyle samo, jeżeli nie więcej skrótów, co na Maka. Pełna lista jest naprawdę ogromna! (http://windows.microsoft.com/pl-pl/windows/keyboard-shortcuts#keyboard-shortcuts=windows-8)

Ja jednak korzystam z tylko kilku z nich, ale i tak znacznie ułatwiają mi pracę.

Przede wszystkim zacząłem regularnie używać kombinacji Windows+Tab oraz Alt+Tab, dzięki czemu szybko przełączam się między otwartymi oknami, prawie jak między spaces w Maku.

Kombinacją Windows+D mogę szybko zminimalizować wszystkie otwarte okna.

Kombinacja Shift+Del po zaznaczeniu pliku usuwa go od razu z dysku, z pominięciem kosza. Nie muszę więc pamiętać o jego opróżnianiu.

Połączeniem Alt+Enter przełączam aplikacje w tryb pełnoekranowy.

Pozostałe skróty, których codziennie używam, to skróty do przeglądarki:
ctrl+T otwiera nową kartę, a ctrl+W ją zamyka. Ctrl+D dodaje kartę do zakładek.

Najważniejszym skrótem jest jednak dla mnie Ctrl+Shift+T, który przywraca ostatnio zamkniętą kartę. Każdemu się z pewnością zdarza niechcący zamknąć nie tę kartę w przeglądarce, a ten skrót ją przywraca. To jest jedyny skrót jakiego brakuje mi na Maku. Podobnie działa tam cmd+z, ale nie zawsze przywraca kartę.

Skróty klawiaturowe to bardzo wygodny sposób obsługi komputera. Zwłaszcza kiedy ktoś dużo pisze. Dzięki nim nie trzeba odrywać rąk od klawiatury żeby ciągle sięgać po myszkę, a to znacząco przyspiesza pracę.

Tagi:
przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst