REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

Podróbki, czyli o sposobie polskich serwisów VOD na łatanie dziur w repertuarze

Wielokrotnie, w czasie poszukiwania rozrywki na wieczór, myszkując po polskich serwisach VOD, natrafiamy na znajomy plakat i tytuł. Często, w pośpiechu klikamy "Wypożycz", i po kilku minutach oglądania przychodzi olśnienie: wypożyczyliśmy mockbustera! (Albo i nie orientujemy się i mówimy że ten "Da Vinci" to jakiś słaby film jest.)

07.03.2014
10:39
Polskie serwisy VOD łatają dziury w repertuarze podróbami
REKLAMA

Co to takiego ten mockbuster? Mockbuster jest to film udający... inny, popularny i kasowy film. Nazwa ta powstała przez złączenie dwóch słów blockbuster - kinowy hit oraz to mock - udawać, przedrzeźniać.

REKLAMA
almighty

Jak się robi mockbustera? Nadajemy mu tytuł podobny na tyle, aby pomylić się w wypożyczalni. Ot, na przykład Transmorphers, Battle Of Los Angeles (zamiast Battle: Los Angeles), Snakes on the Train, Alien: Origins... Do tego tworzymy podobny plakat lub okładkę DVD i opieramy cały film na podobnym pomyśle lub w ogóle na tym samym źródle (co jest łatwe w przypadku np. podrabiania filmów opartych na klasyce, np. o przygodach Sherlocka Holmesa).

sherlock

Filmy takie często w ogóle nie są wyświetlane w kinach - trafiały kiedyś wprost na VHS i DVD (stąd inna nazwa - filmy straight-to-DVD), a teraz masowo pojawiają się w polskich usługach VOD, prawdopodobnie w celu podreperowania kulejącego repertuaru.

200mph

Przejrzałem ofertę wszystkich usług sieciowego wypożyczania filmów w Polsce jakie mogłem sobie przypomnieć - w prawie wszystkich znalazłem tego typu pułapki. Pół biedy jeszcze gdy dostępne są oba filmy - podróba i podrabiany, jednak najczęściej jest tak, że jest tylko mockbuster.

obcy

Mockbustery nie pozostają w tyle za produkcjami Hollywood. Gdy w kinach pojawił się "Pacific Rim" Guillermo del Toro, na DVD można było od razu kupić "Atlantic Rim", a teraz można obejrzeć go również np. na iPla. "Android Cop" ma zastąpić nam "Robocopa", a "Kiara the Brave" "Meridę Waleczną". Wyobraźcie sobie zdziwienie dziecka, które otrzymuje "Kiarę the Brave" czy "Chop-Kick Panda" w prezencie...

Nawet nie mówię o jakości tych filmów. Są to filmy klasy B, jednak nie oszukujmy się, produkcja Hollywood też często nie jest zbyt ambitna. Jednak jest to próba oszukania widza, szczególnie w momencie gdy (jak np. KinoPlex) przedstawiamy się jako usługa dla wyrobionej, ambitnej publiczności. Mockbustery nie powstały w ogóle w innym celu niż w celu oszustwa.

hot
REKLAMA

Brak wyboru i właśnie takie "pułapki" powodują, że od lat tęsknię za tym, abym w rodzimym języku miał taki wybór jak mam na iTunes, Netflix, czy choćby na darmowym Crackle. Niestety, wciąż to są mrzonki, a większość moich pieniędzy przeznaczonych na rozrywkę filmową ląduje gdzie indziej.

Fotografia TV Remote Control pochodzi z serwisu ShutterStock.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA