REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Google zna hasło do prawie każdej sieci Wi-Fi na świecie

Możemy nie zdawać sobie z tego sprawy, ale Google najprawdopodobniej zna hasło do każdej sieci Wi-Fi na świecie. A nawet jeśli nie do każdej, to na pewno do zdecydowanej większości. A skoro Google je zna, to znają je też amerykańskie służby bezpieczeństwa. A wszystkiemu winne są nasze smartfony i tablety.

14.09.2013
11:15
WiFi
REKLAMA

W samym tylko drugim kwartale 2013 roku, według raportu IDC, na całym świecie sprzedano około 238 milionów smartfonów z Androidem, co oznacza, że na świecie jest już około 748 milionów tego typu urządzeń. Śmiało można powiedzieć, że większość z nich nie tylko ma zapisane w pamięci hasła do kilku sieci Wi-Fi, np. w domu, na uczelni czy też u znajomych, ale dodatkowo mają w ustawieniach zaznaczoną opcję kopii zapasowej. Owa kopia zapasowa zapisuje także dane na temat haseł do Wi-Fi. Dane są przechowywane na serwerach Google’a, więc znają je także NSA, FBI i CIA.

REKLAMA

Sama kopia zapasowa jest oczywiście bardzo przydatna. Poprzedni smartfon już nas nie zadowala albo po prostu nie przeszedł próby czasu, więc kupujemy nowy. Logujemy się na swoje konto Google i od razu mamy te same ustawienia, zapamiętane zakładki w przeglądarce oraz sieci Wi-Fi i hasła do nich. Nawet gdybyśmy wyłączyli tę opcję, to odpowiednie służby najprawdopodobniej mogą zmusić Google do tego, aby przynajmniej na chwilę tworzenie kopii zapasowej zostało uruchomione zdalnie i tym samym uzyskać dostęp do pewnych informacji.

Potwierdzają to słowa Marissy Mayer – szefowej Yahoo – która w wywiadzie dla The Guardian powiedziała, że każdy prezes firmy technologicznej może trafić do więzienia jeśli powie za dużo na temat programu NSA. Głos w tej dyskusji zabrał nawet sam Mark Zuckerberg, którego zdaniem rząd Stanów Zjednoczonych wykonał fatalną robotę w kwestii balansu pomiędzy prywatnością, a bezpieczeństwem obywateli. Więc skoro samo mówienie o PRISM może być bardzo ryzykowne, to chyba nie ma zbyt wielu osób, które sprzeciwiłyby się amerykańskim służbom. NSA chce zdalnego uruchomienia kopi zapasowej? NSA dostaje!

Wracając już do haseł do Wi-Fi. Jeśli weźmiemy pod uwagę ilość smartfonów z Androidem (na razie pomijamy tablety), to z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy uznać, że Google zna hasło do Twojej, mojej i każdego innego prywatnej sieci. Najprawdopodobniej internetowy gigant zna hasła do większości, jeśli nie do wszystkich sieci na świecie. Dodamy do tego jeszcze tablety i lista dodatkowo się powiększa.

REKLAMA

I co? I kompletnie nic. Nic nie możemy z tym zrobić. Już kilka razy pisałem o sprawach związanych z Edwardem Snowdenem, programami PRISM oraz XKeyscore i już po prostu brakuje mi słów. Znowu mam pisać, że to oburzające, że narusza naszą prywatność, że politycy nic z tym nie robią? Mogę, ale będę się powtarzał, a pewnie i tak nic to nie zmieni.

Zdjęcie Wifi symbol on mail hand pochodzi z serwisu Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA