REKLAMA

Nowy launcher aplikacji w Chrome kompletnie zmieni przeglądarkę Google'a

Lubię grzebać w developerskich wersjach przeglądarki Chrome, bo można z nich wyczytać to, nad czym Google pracuje w kontekście przyszłych konsumenckich wersji swojej przeglądarki. Nie tak dawno opisywałem projekt nowej wersji pustej karty przeglądarki, którą zapewne wkrótce ujrzymy w stabilnej wersji Chrome'a. Dzisiaj mam coś jeszcze ciekawszego - już wkrótce zmieni się sposób prezentacji aplikacji w przeglądarce. Google wprowadzi launchera aplikacji znanego z Chrome OS. Co więcej, będzie on dostępny nawet po zamknięciu przeglądarki Chrome!

08.11.2012 08.59
Nowy launcher aplikacji w Chrome kompletnie zmieni przeglądarkę Google'a
REKLAMA

Ta nowość dostępna jest na razie jedynie w najnowszym buildzie Chromium na system Windows, co oznacza, że nie znajdziemy jej ani w wersji Canary, ani tzw. Dev build. Aby ją przetestować należy pobrać Chromium build stąd. Po instalacji należy wpisać w adres URL przeglądarki: chrome://flags, przejść na sam dół listy i włączyć "Show Chromium Apps Launcher". Po ponownym włączeniu Chromium na pasku zadań Windowsa pojawi się ikona launchera. Ja wykonywałem tę operację na Windows 8, ale w ten sam sposób można to zrobić na poprzednich wersjach systemu Microsoftu.

REKLAMA
Chromium build apps launcher

Launcher aplikacji przynosi zupełnie nowy sposób korzystania z przeglądarki Chrome. Dotychczas lista zainstalowanych w Chromie aplikacji była dostępna na nowej pustej karcie przeglądarki. Po zamknięciu programu aplikacje nie były dostępne - w dokładnie taki sam sposób funkcjonują wszystkie przeglądarki dostępne na rynku.

Chrome lista aplikacji na karcie

Google ma inny pomysł, dzięki któremu w zasadzie będzie można korzystać z… systemu Chrome OS na dowolnym komputerze. Launcher z aplikacjami Chrome dostępny jest bowiem nawet wtedy, gdy nie tylko zminimalizujemy okno przeglądarki, ale także wtedy, gdy zamkniemy program! Oczywiście klik w dowolną aplikację w launcherze Chrome spowoduje ponowne otwarcie przeglądarki Chrome i przejście od razu do wybranej web-aplikacji, ale mimo wszystko to fundamentalna, gruntowna zmiana w filozofii funkcjonowania przeglądarki!

Chromium launcher aplikacji na karcie

Oto bowiem na dowolnym nowym komputerze wystarczy zainstalować przeglądarkę Chrome oraz zalogować się do konta Google, by natychmiast mieć dostęp do wszystkich aplikacji, z których korzystamy za pośrednictwem przeglądarki. Zważywszy na to, że większość dzisiejszych aplikacji jest bezpośrednio powiązana z Siecią, to na nowym komputerze nie będziemy musieli instalować żadnego dodatkowego oprogramowania.

Nowy launcher aplikacji Chrome na pasku zadań Windowsa

Nowy launcher aplikacji w Chromie ma jeszcze jedną niezwykle istotną funkcjonalność - oprócz listy z aplikacjami jest tam również wbudowany moduł wyszukiwania i szybkiego dostępu do historii odwiedzin stron internetowych, do których mamy dostęp - powtórzmy, bo to istotne - nawet bez włączonej aplikacji Chrome.

REKLAMA
Chromium launcher aplikacji wyszukiwanie

Jak dla mnie to mega nowość, która ma szansę sporo namieszać w sposobie, w jakim przeciętny użytkownik korzysta z komputera. Wydaje się również, że to krok milowy Google'a w kierunku pełnej unifikacji przeglądarki Chrome z systemem operacyjnym Chrome OS. Dzięki temu, wcale nie trzeba będzie kupować Chromebooka, by korzystać w pełni z mobilnego systemu Google'a, a przy okazji korzystać z "pełnoprawnego" komputera z innym systemem operacyjnym. De facto będziemy mogli korzystać z dwóch systemów operacyjnych jednocześnie!

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA