REKLAMA

Przeglądarka Chrome będzie miała nowy wygląd nowej karty. Preludium do Google Now na desktopie?

Wygląd nowej, pustej karty przeglądarki internetowej to dla dostawców samych przeglądarek bardzo istotna kwestia - nie tylko są tam prezentowane najważniejsze informacje i udogodnienia dla użytkowników, ale także, jak chociażby dla Google'a rozwijającego przeglądarkę Chrome, to centrum systemu operacyjnego. Właśnie Google planuje przy okazji kolejną istotną zmianę w wyglądzie i funkcjonalności pustej karty przeglądarki Chrome - wstawi tam swoją wyszukiwarkę.

08.10.2012 10.18
Przeglądarka Chrome będzie miała nowy wygląd nowej karty. Preludium do Google Now na desktopie?
REKLAMA

Muszę przyznać, że jestem dużym fanem tego, jak aktualnie Google rozwiązuje kwestię tzw. nowej karty. Mamy tu bowiem dostęp do czterech kluczowych kwestii związanych z personalizacją przeglądarki Chrome: listę najczęściej odwiedzanych stron internetowych wraz z miniaturkami, listę zainstalowanych w przeglądarce aplikacji, listę otwartych kart przeglądarki na innych urządzeniach oraz listę ostatnio zamkniętych kart. W pełni wystarcza mi to szybkiej nawigacji, szczególnie wtedy, gdy odpalam przeglądarkę, by szybko dojść do interesujących mnie stron.

REKLAMA
chrome new tab

Google ma jednak w planach gruntowne przemodelowanie tego widoku. W kanale deweloperskim przeglądarki Chromium pojawił się już projekt nowego wyglądu "nowej karty" i choć sądząc po jej aktualnym widoku daleko jeszcze do jego wdrożenia, to jednak zmiana będzie bardzo istotna.

Najważniejszą nowością jest wdrożenie do tego widoku wyszukiwarki Google. Teraz będzie ona dostępna dla użytkowników przeglądarki Chrome bez konieczności odwiedzenia strony google.com, bądź też wpisania zapytania w pasku adresu. W centralnym miejscu nowego widoku pustej karty będziemy mieć dostęp do funkcji wyszukiwania. Gdy Google w danym dniu będzie stosował któreś ze swoich okolicznościowych Google Doodle (alternatywna wersja logo Google), to pojawi się ono w widoku nowej karty przeglądarki.

chrome new tab, new 2012

Drugą istotną nowością jest znaczne zmniejszenie miniatur często odwiedzanych stron oraz nowy system nawigacji pomiędzy poszczególnymi typami informacji (ostatnio zamknięte, itd.). Nie widać tam na razie listy aplikacji, ale zapewne link pojawi się obok most visited oraz recently closed, podobnie zresztą jak other devices z listą otwartych kart na innych urządzeniach.

Ta zmiana jest o tyle istotna, że - jak sugerują komentujący na Google+ wpis Francoisa Beauforta, który odkrył nowy wygląd nowej karty w Chrome - może stanowić preludium do wprowadzenia Google Now dla desktopowej wersji Chrome. Google Now to nowość w najnowszej wersji mobilnego systemu operacyjnego Android, która jest połączeniem wyszukiwania z asystentem zarządzania czasem użytkowników usług Google'a.

REKLAMA

To mogłaby być niezwykle cenna nowość od Google'a - po tym, jak przeglądarka stała się już pełnoprawnym webowym systemem operacyjnym, mogłaby ona również pełnić funkcję inteligentnego, spersonalizowanego asystenta zarządzającego kalendarzem, wyszukiwaniem, nawigacją i rozrywką użytkownika.

Nie miałbym nic przeciwko!

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA