REKLAMA

HP chce mieć swoje smartfony. Znowu

14.09.2012 16.48
HP planuje wypuścić kolejne smartfony
REKLAMA
REKLAMA

Meg Whitman, CEO HP, powiedziała, że HP prędzej czy później wypuści własnego smartfona i firma już nad tym pracuje. Powiedziała też, że HP będzie obecne w każdej kategorii – od stacji roboczych, przez desktopy, laptopy, tablety, aż po smartfony. I że lepiej zrobić coś właściwie, niż szybko. Tak, to z pewnością mantra HP, które jeszcze przez Whitman kupiło Palma, wypuściło pod marką HP Palm smartfony z Web OS, które – mówiąc delikatnie – sukcesu nie odniosły.

Whitman powiedziała ważną rzecz: smartfon to często pierwsze urządzenie w krajach rozwijających się, urządzenie, na które decydują się osoby zaczynające przygodę z technologiami i internetem. Nie notebooki, nie desktopy, a smartfony. Jeśli HP chce się liczyć na rynku i w tych rejonach, musi zaoferować smartfony.

Jednak od razu rodzi się pytanie, kto kupi smartfony HP? Palmy były niewypałem, Web OS, system przejęty od Palma, jest w trakcie uwalniania i docelowo ma stać się systemem open-source’owym. HP jest w trakcie przeobrażeń – biznes drukarkowy nieco podupada, bo nie ma na nie już takiego zapotrzebowania, na rynku PC HP musi mocno walczyć, tablet HP TouchPad, który miał namieszać na rynku, odniósł sromotną klęskę, a pozostałe tablety z Windowsem są marginesem… HP nie ma łatwo na rynku konsumenckim.

Watch the latest video at video.foxbusiness.com

Do tego cały rynek jest w trakcie sporego przeobrażenia, które ma nastąpić za pomocą Windowsa 8 i stworzenia przez to nowych kategorii urządzeń. HP musi, jak i inni producenci sprzętu licencjonujący systemy od Microsoftu, odnaleźć się w tym całkiem nowym krajobrazie.

Zastanawiające jest, o jakich smartfonach mówi Whitman, a raczej z jakim systemem operacyjnym. Czy HP postawi wciąż na WebOS, czy może zwróci się w kierunku tworzenia jednolitej oferty w ramach jednorodnego ekosystemu i wykorzysta Windows Phone 8? Tego pewnie dowiemy się za jakiś czas. Jednak już niejednokrotnie obserwowaliśmy, jak giganci PC nie potrafią odnaleźć się w świecie mobilnym. Widzieliśmy to też na przykładzie HP. Czy HP umie uczyć się na błędach?

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA