REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Katowice to światowe miasto!

19.01.2012
11:22
Katowice to światowe miasto!
REKLAMA
REKLAMA

Na początku myślałem, że to parkomat, w którym należy uiścić opłatę za postój samochodu, jednak gdy podszedłem bliżej chcąc zapłacić za parking przy Alei Wojciecha Korfantego w Katowicach, to spostrzegłem, że to… stacja ładowania samochodów elektrycznych! Rozejrzałem się wokół i zobaczyłem, że to nie jedyna stacja w okolicy; łącznie jest ich tam aż trzy! Katowice to światowe miasto – pomyślałem, jednak z tyłu głowy od razu zrodziło mi się pytanie: Hej, a ile tych samochodów elektrycznych w Katowicach jest? Czy rzeczywiście potrzebują aż trzech stacji zasilania?

Po powrocie do domu zacząłem szperać w sieci w poszukiwaniu informacji na temat potencjalnej liczby samochodów elektrycznych w Polsce. Oczywiście nikt dokładnych danych na temat liczby sprzedanych pojazdów elektrycznych nie podaje, ale na podstawie zdawkowych informacji można wysnuć jakieś wnioski. – 20 samochodów Mitsubishi iMiEV odbierze od importera spółka energetyczna Polenergia – czytam w archiwalnym numerze „Rzeczpospolitej” z maja 2011 r. I dalej: – Zebraliśmy do tej pory 40 zamówień – podaje przedstawicielka producenta.

Łał – myślę sobie – łącznie 60 samochodów pierwszej marki, która wprowadziła na polski rynek swoje auto elektryczne produkowane seryjnie. Czytam dalej – Spółka Energa Operator zaczyna użytkować 9 Fiatów Panda zasilanych prądem. Auta przerobiła firma Green Convert.

No to łącznie mamy już 69 samochodów. Załóżmy, że drugie tyle sprowadzili (lub przebudowali z tradycyjnych aut) do Polski pasjonaci alternatywnej motoryzacji i będziemy mieli imponującą liczbą ok 150 aut elektrycznych jeżdżących po polskich drogach. Prawdziwy boom na elektryczne pojazdy w Polsce! Muszą mieć więc gdzie ładować energię na tak zwanym „mieście”. „Rzeczpospolita” z maja podaje, że stacje zasilania mają powstać w warszawskich galeriach handlowych. – Już teraz (przyp. red. to znaczy w maju 2011 r.) auta na prąd można „tankować” w Złotych Tarasach, wkrótce podobne punkty mają powstać m. in. w Arkadii, Promenadzie i Galerii Mokotów.

Pewnie już do tej pory powstały, podobnie jak w Katowicach przy jednej z głównych alei w samym centrum miasta w imponującej liczbie trzech stacji. Na jednej z nich dumnie pręży się napis „współfinansowane ze środków Unii Europejskiej”. I wszystko pięknie – myślę sobie – tyle że przy okazji zachodzę w głowę czy kiedykolwiek przy Alei Wojciecha Korfantego „zatankuje” energię jakiś elektryczny pojazd. Jeśli bowiem nawet któryś ze 150 elektrycznych pojazdów jeżdżących po polskich drogach przemierza akurat pięknie odnowione drogi w centrum Katowic, to jego kierowca pewnie nawet nie wie, że ma aż trzy stacje zasilania do wyboru. Ale nawet gdyby wiedział, to i tak nie podładuje swojego samochodu, bo… stacje stoją przy bardzo obleganym parkingu, na którym nigdy nie ma wolnego miejsca.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA