REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

iPhone drugi z 16,6% udziałem na globalnym rynku smartfonów

03.12.2008
10:11
REKLAMA
REKLAMA

Oto kolejna porcja świeżych danych na temat sukcesów rynkowych iPhone’a: według kalkulacji firmy analitycznej Needham iPhone jest już drugi na globalnym rynku smartfonów z 16,6% udziałem i ulega już jedynie Nokii. Komentujący raport analityk Needham, Charcie Wolf, zaznacza, że rynek smartfonów nie zanotował spadku tylko i wyłącznie dzięki doskonałej sprzedaży iPhone’a 3G.

iPhone rośnie głównie kosztem właśnie fińskiego giganta na rynku telefonów komórkowych. W ciągu roku udział Nokii spadł z 63,3% do 43,6% na koniec trzeciego kwartału 2008 roku. Na załączonym poniżej slajdzie doskonale widać, że przed pojawieniem się iPhone’a Nokia (z systemem operacyjnym Symbian) przez ponad trzy lata kontrolowała pomiędzy 60 a 70% rynku smartfonów. Debiut iPhone’a pierwszej generacji w drugiej połowie 2007 roku rozpoczął wyraźną tendencję spadkową udziałów Nokii. Prawdziwa akceleracja spadków jej udziałów nastąpiła w momencie pojawienia się na rynku iPhone’a 3G. Według Charlie’go Wolfa, Nokia z Symbianem nie mają dobrych perspektyw także ze względu na pojawienie się pierwszego telefonu HTC wyposażonego z mobilny system operacyjny Google Android.


Co ciekawe iPhone nie zabrał udziałów zarówno Blackberry ani Microsoftowi. Obaj gracze notują bowiem małe, ale regularne wzrosty swoich udziałów na rynku smartfonów niezależnie od sukcesu iPhone’a. Warto zauważyć, że prawdziwy skok udziałów iPhone’a, co pozwoliło mu przeskoczyć zarówno RIM jak i Microsoft, nastąpił dopiero po pojawieniu się na rynku iPhone’a 3G.

W Stanach Zjednoczonych Apple z iPhone’m również plasuje się na drugiej pozycji (30%) tuż za Research in Motion z popularną linią smartfonów Blackberry (40%). Trzeci jest Microsoft z 17%, a czwarty Palm z mniej niż 10%.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA