REKLAMA

Chcą wykorzystać użyte drewno, zamiast ścinać nowe. Polscy naukowcy sprawdzą, czy to możliwe

Drewno jest popularnym materiałem, na czym niestety tracimy – wystarczy spojrzeć, jak bardzo często przebiega wycinka drzew w polskich lasach. Niektórzy powiedzą, że nie da się jej uniknąć. To może zamiast wycinać kolejne, lepiej ponownie wykorzystać drzewo, które już zostało użyte? Polscy naukowcy będą sprawdzać taką opcję.

25.01.2024 13.35
drewno polscy naukowcy
REKLAMA

Projekt jest wspólnym przedsięwzięciem naukowców z Polski, Finlandii, Norwegii, Łotwy, Słowenii i Hiszpanii. Za polską część programu Ti-ReX (przyznacie, że ta nazwa chyba lepiej wpada w ucho, niż bardziej oficjalna: „Strategia inteligentnej oceny stanu odzyskanego drewna w celu przedłużenia żywotności długowiecznych produktów drewnianych z wykorzystaniem badań nieniszczących i zautomatyzowanej obróbki danych”) odpowiada dr inż. Jan Pełczyński z Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, a koordynatorem całości jest przedstawicielka norweskiej organizacji SINTEF i absolwentka PW – dr inż. Katarzyna Ostapska. 

REKLAMA

Zespół planuje opracować kompleksową i powtarzalną metodykę oceny stanu drewna wykorzystywanego w budownictwie. Ma ona być możliwa do zastosowania zarówno w przypadku całych budynków, jak i ich elementów. To krok w kierunku stworzenia europejskiego systemu certyfikacji drewna z odzysku, który pomoże zwiększyć jego wykorzystanie, a tym samym zmniejszyć zużycie cennych zasobów oraz emisję do atmosfery niekorzystnych substancji

– czytamy na stronie Politechniki Warszawskiej.

– Chcemy umożliwić powszechne ponowne wykorzystanie nośnych i nienośnych drewnianych elementów konstrukcyjnych zarówno w oryginalnym budynku o tej samej lub zmienionej konfiguracji, jak i w innych budynkach – zaznacza dr inż. Jan Pełczyński. 

Więcej na temat architektury przeczytasz na Spider's Web:

Jak do tej pory nie ma żadnej metody kompleksowej oceny właściwości użytkowych na koniec okresu użytkowania produktu z drewna – wyjaśnia naukowiec. Co znaczy, że być może część drewna pochodzącego z wycinki dałoby się zastąpić już istniejącym produktem, dając mu drugie życie. Tym właśnie zajmie się międzynarodowa grupa naukowców.

Program Ti-Rex doprowadzić ma do testów na istniejącym budynku. Naukowcy będą sprawdzać opracowane przez siebie metody przy adaptacji 5-piętrowego drewnianego budynku znajdującego się w Norwegii.

Praca polskich naukowców w przyszłości może okazać się bardzo ważna

Już teraz powstaje coraz więcej budynków z drewna. Nawet w Polsce. Ostatnio informowaliśmy o pierwszym warszawskim drewnianym biurowcu. Budowa jeszcze się nie rozpoczęła, ale zgoda już jest. Wcześniej w Ostródzie powstał pierwszy drewniany w Polsce szpital. Wprawdzie nie był to cały obiekt, ale jego ważna część.

REKLAMA

Niektórzy mogą zastanawiać się, dlaczego w przypadku takich projektów mówi się o ekologii, skoro drewno siłą rzeczy pochodzi z lasów. Inwestorzy sadzą nowe, ale przede wszystkim podkreślają, że ślad węglowy w całym cyklu życia budynku drewnianego jest o 25 proc. mniejszy niż budynku murowanego. Z kolei biorąc pod uwagę sam etap wytworzenia wyrobów budowlanych użytych do wznoszenia budynku "ślad węglowy budynku drewnianego jest ponad 80 proc. mniejszy niż budynku murowanego". Produkcja cementu to 8 proc. wszystkich emisji dwutlenku węgla na świecie rocznie.

I dlatego praca m.in. polskich naukowców jest tak ważna – jeśli drewno udałoby się w jakiejś części odzyskać, ekologicznych korzyści byłoby więcej.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA