REKLAMA

Polski satelita leci w kosmos. Przetestuje ważną technologię

Wkrótce na orbicie okołoziemskiej pojawi się nowy gracz – polski satelita STORK-7, który zabierze ze sobą coś, co może zrewolucjonizować przemysł kosmiczny. Mowa o innowacyjnych ogniwach energetycznych z perowskitów, które po raz pierwszy zostaną przetestowane w warunkach kosmicznych.

Polski satelita leci w kosmos. Przetestuje ważną technologię
REKLAMA

SpaceX, znana firma Elona Muska, odpowiedzialna za przełomowe projekty rakietowe i kosmiczne, będzie gospodarzem tej historycznej misji. Rakieta Falcon 9 wyniesie STORK-7 na orbitę w ramach misji Transporter 9, a cały świat będzie świadkiem, jak polska technologia wkracza na nowe terytorium eksploracji kosmosu. Misja wystartować ma 7 listopada 2023 r., o godz. 09:47 polskiego czasu.

REKLAMA

Polska rewolucja w kosmosie

Ale czym właściwie są te perowskity? (swoją drogą na tym słowie połamać można język, prawda?) To grupa minerałów, które mają potencjał do stania się kluczowym elementem w produkcji tanich i wydajnych ogniw słonecznych. Ich struktura pozwala na znaczne pochłanianie światła, co czyni je idealnymi do zastosowania w panelach fotowoltaicznych. Co więcej, są one lżejsze i bardziej elastyczne niż tradycyjne ogniwa, co jest niezwykle ważne w przemyśle kosmicznym, gdzie każdy gram na wagę złota.

Więcej o polskim wkładzie w badanie tajemnic wszechświata, przeczytasz na Spider`s Web:

Polski satelita obserwacyjny STORK-7, który został wyposażony w 28 ogniw perowskitowych firmy Saule Technologies. Satelita będzie wyniesiony przy pomocy rakiety Falcon 9, firmy SpaceX, w ramach misji Transporter 9. Będzie to pierwsza w historii demonstracja działania perowskitów na orbicie. Za skonstruowanie, oprogramowanie, wyniesienie i operację satelity na orbicie odpowiada firma SatRev.

Nasz nowy satelita został wyposażony w kamerę dającą 5 m rozdzielczości na piksel, o łącznej masie 4 kg. Przełomową technologią, którą zintegrujemy z satelitą po raz pierwszy, będą ogniwa perowskitowe pochodzące z firmy Saule Technologies. Chcemy sprawdzić pracę perowskitów w przestrzeni kosmicznej i przekonać się, czy są tak samo skutecznym przekaźnikiem energii jak na Ziemi

- mówi prezes zarządu SatRev S.A Grzegorz Zwoliński. 

Najważniejszy test w kosmosie

STORK-7 to więc nie tylko satelita, ale również laboratorium testujące wydajność perowskitów w ekstremalnych warunkach kosmicznych. Jeśli testy potwierdzą ich skuteczność, otworzy to drzwi do nowych możliwości zasilania satelitów i innych urządzeń kosmicznych, a także może przyczynić się do obniżenia kosztów misji kosmicznych. Dlatego jednym z najważniejszych celów jest potwierdzenie odporności ogniw perowskitowych Saule Technologies na promieniowanie kosmiczne, co wykazały już badania w laboratorium.

REKLAMA

To idealne źródło zasilania w kosmosie z wielu powodów. Ogniwa perowskitowe są znacznie lżejsze od ogniw tradycyjnych, co jest niezwykle istotne, biorąc pod uwagę koszt transportu każdego kilograma na orbitę. Są elastyczne, więc można je upakować w niewielkiej przestrzeni. Z kolei dzięki temu, że są drukowane cyfrowo, mogą przybierać dowolne kształty. To oznacza, że można w maksymalnym stopniu wykorzystać dostępne powierzchnie do wytwarzania prądu

- wyjaśnia Olga Malinkiewicz, współzałożycielka i CTO (Chief Technology Officer) Saule Technologies.

Misja STORK-7 to przykład, jak polskie innowacje mogą mieć wpływ na badania kosmosu i jak ważne jest inwestowanie w badania i rozwój w dziedzinie technologii kosmicznych. Poland can into space!

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA