REKLAMA

Wieża kontroli lotów w CPK będzie tak wysoka, że będzie z niej widać lotnisko w Radomiu

No dobra, może aż tak to nie, ale i tak będzie wysoko. Budowa CPK budzi sporo kontrowersji, ale plany przynajmniej na papierze wyglądają imponująco. Do ogromnego lotniska dołączy rekordowo wysoka jak na polskie warunki wieża kontroli lotów. Ruszył przetarg, z którego wynika, że będzie to najwyższy tego typu obiekt w kraju. I nie aż tak dużo będzie mu brakowało do najwyższej wieży kontroli lotów na świecie.

16.05.2023 11.11
cpk
REKLAMA

CPK będzie molochem. Marcin Horała, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, potwierdził w tym roku, że CPK ma docelowo obsługiwać do 120 mln pasażerów rocznie. Wliczeni są w to pasażerowie kolei (wcześniejsze szacunki zakładały, że na samo lotnisko przypadnie 100 mln osób), ale i tak liczba imponuje, bowiem wszystkie porty lotnicze w kraju odprawiły łącznie 41,1 mln osób w 2022 roku. Istnieje poważne ryzyko, że CPK wykosi wszystkie krajowe lotniska i faktycznie jedyne, do czego nadawać będzie się choćby słynny port w Radomiu, to podziwianie go. Z daleka, z wieży CPK.

Zakładając, że docelowo CPK będzie w stanie obsłużyć do 120 mln osób rocznie, to przez miejsce dziennie przewinie się nawet 337 tys. osób.

REKLAMA

Ambitne plany zakładają więc, że samoloty będą niemal co chwila startować i lądować. A to oznacza, że do ogarnięcia takiego ruchu potrzebna jest wieża kontroli lotu z naprawdę dobrym widokiem na całe to zamieszanie. Jak poinformowano, spółka Centralny Port Komunikacyjny do 6 czerwca czeka na oferty projektu wieży kontroli ruchu lotniczego nowego lotniska.

Jej maksymalna wysokość ma wynieść 105 metrów, zaś sala operacyjna kontrolerów znajdzie się na wysokości 90 metrów nad płytą lotniska. Dokładna wysokość może się jednak zmienić, bo mogą na nią wpłynąć analizy widoczności, które zostaną przeprowadzone w początkowej fazie projektowania.

Póki co największa wieża kontroli lotów stoi na lotnisku w Katowicach

Ma 46 metrów. Gdy w 2019 roku oddawano ją do użytku, tak tłumaczono konieczność większych niż wcześniej rozmiarów:

Konieczność budowy nowej, wyższej wieży w innej lokalizacji, wynika ze zdecydowanej zmiany układu pola manewrowego portu i płyt postojowych samolotów oraz przesunięcia tej infrastruktury na wschód. Zmiany nastąpiły w związku z licznymi inwestycjami, które przeprowadziliśmy w ostatnich latach. Po pierwsze wschodnia krawędź nowej drogi startowej, względem wschodniej krawędzi starej drogi jest przesunięta na wschód o 700 metrów. Po drugie na wschód rozbudowaliśmy płytę postojową nr 1. Ponadto w południowo-wschodniej części portu powstały: nowa baza cargo wraz z płytę postojową dla samolotów towarowych i nowa płyta do odladzania, wszystko połączone nowymi drogami kołowania – wyjaśniali przedstawiciele lotniska na swoim blogu.  

Lotnisko w ramach CPK jest dużo, dużo większe niż to katowickie czy krakowskie (gdzie stoi wieża niższa o metr niż w Pyrzowicach), więc nowoczesna, wysoka wieża jest podstawą. Dla porównania dodajmy, że najwyższy tego typu obiekt na świecie znajduje się na lotnisku Dżudda w Arabii Saudyjskiej i mierzy 136 metrów.

Praca kontrolerów ruchu jest niezwykle ważna i odpowiedzialna

Jak mówił serwisowi prawo.pl Franciszek Teodorczyk, przewodniczący Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego:

REKLAMA

To my decydujemy o tym, czy pilot ma skręcić, zwolnić, zniżyć, o ile, na jak długo etc., czy ma to zrobić w tej sekundzie, czy jeszcze za moment. Ponosimy także odpowiedzialność za konsekwencje wszelkich manewrów. Prawną i psychiczną. Manewrów, które mają gwarantować przede wszystkim bezpieczeństwo, ale także komfort, ekonomikę i ekologię lotu, na tyle na ile to tylko możliwe. Manewrów, które wykonują piloci samolotów lecących z prędkościami przekraczającymi czasem 900 km/h względem ziemi. Manewrów, którymi musimy pokierować w taki sposób, by finalnie uzyskać odległości między samolotami z precyzją liczoną w dziesiątych mili morskiej (ok. 185 metrów).

Przypomnijmy, że według planów CPK ma zostać uruchomiony już w 2028 roku.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA