REKLAMA

Właśnie teraz trwa atak na klientów dużego polskiego banku. Oszuści wykorzystali wirusa

Tym razem na celownik wzięto osoby mające konta w Banku Pekao. Cyberprzestępcy wracają do starych metod. Zamiast fałszywych witryn i wyłudzenia danych, tym razem niebezpieczeństwem jest złośliwe oprogramowanie.

05.05.2023 09.21
pekao bank
REKLAMA

Zespół CSIRT NASK obserwuje kampanię dystrybucji szkodliwego oprogramowania. Przestępcy liczą na to, że fałszywa wiadomość trafi do klientów Pekao Banku. To właśnie pod tę instytucję podszywają się oszuści.

REKLAMA

Treść e-maila oraz wykorzystanie znaków graficznych banku mają na celu zwiększenie jego wiarygodności. Wiadomość informuje o otrzymaniu przelewu, zaś szczegóły dotyczące transakcji rzekomo znajdują się w załączniku, do otwarcia którego zachęcany jest odbiorca – opisują zagrożenie specjaliści z CSIRT NASK.

Załącznik to archiwum o formacie .tgz, zawierające plik wykonywalny. Po uruchomieniu infekuje on komputer ofiary.

Uważać muszą też klienci Poczty Polskiej

Ekipa CSIRT NASK przestrzega również przed atakiem, w którym przestępcy wykorzystują wizerunek Poczty Polskiej. Przekręt rozpoczyna się od wiadomości SMS, sugerującej problem z dostarczeniem paczki. Może on być rzekomo rozwiązany po wejściu w link znajdujący się w wiadomości. Strona, na którą trafia potencjalna ofiara, rzecz jasna przypomina wygląd prawdziwej.

REKLAMA

Skąd przestępcy mają wasz numer? Tego rzecz jasna nie wiemy, ale warto wrócić do wydarzenia sprzed kilkunastu dni, kiedy to doszło do hakerskiego ataku na polską bramkę SMS. W wyniku zdarzenia numery telefonów wielu Polaków – bowiem klientami były popularne firmy, a nawet urzędy miasta – mogły trafić do oszustów. Ataków SMS w ostatnim czasie przybywa, więc niewykluczone, że ma to związek z wyciekiem danych.

*zdjęcie główne: T. Schneider, Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA