REKLAMA

Nowe oszustwo na Orange Flex. "Twój numer jest zablokowany". Operator ostrzega

Jeśli jesteś klientem Orange, uważaj na to oszustwo. Możesz bowiem otrzymać wiadomość SMS od "operatora", pod którego tak naprawdę będą się podszywać oszuści, próbujący przejąć twój numer oraz konto.

12.05.2023 13.26
Nowe oszustwo na Orange Flex. "Twój numer jest zablokowany". Operator ostrzega
REKLAMA

Jak podaje Orange na swoim oficjalnym blogu, pojawił się nowa, powszechnie stosowana metoda phishingu, czyli oszustwa, gdzie skamer próbuje podszywać się pod inną osobę - w tym przypadku "pomarańczowego Operatora". Co ciekawe, ukradzione numery są wykorzystywane do kolejnych oszustw na klientach.

REKLAMA

Oszustwo na Orange Flex. "Twój numer jest zablokowany"

Orange poinformował o nowym, powszechnie stosowanym oszustwie, gdzie potencjalne ofiary otrzymywały wiadomości SMS w trzech różnych wariantach. Jeden z nich okazał się najbardziej skuteczny - wyglądają one tak:

  • Orange Flex : Twój numer „Orange Flex” jest zablokowany, aby go ponownie aktywować, kliknij link:
  • Drogi kliencie wygrywasz iphone 14 pro max od Orange, sprawdź szczegóły tutaj:
  • Gratulacje wygrałeś 2000 zł od orange

Jak możemy się domyślić, ta pierwsza wiadomość wygląda najmniej podejrzanie, choć każda z nich powinna zapalić w naszej głowie lampkę, że mamy do czynienia z oszustwem. Co ciekawe, każda z wersji wiadomości przekierowywała do jednego linku, który prowadził do również podejrzanie wyglądającej strony.

(źródło: Orange)
REKLAMA

Po pierwsze, łącze URL w ogóle nie wskazywało, że mamy do czynienia ze stroną Orange, a po drugie, formularz do wysłania numeru telefonu (bądź adresu e-mail) był w języku angielskim. Wprowadzone przez użytkownika dane miały być wykorzystane do zalogowania się do Mój Orange, w którym oszust zmieniał e-maila przypisanego do konta, przejmując je. A przejęte konta mają służyć do kolejnych oszustw.

Aby uchronić się przed utratą konta, wystarczy nie klikać w każdy link, który do nas przychodzi, a tym bardziej nie wprowadzać danych do formularzy dostępnych na podejrzanych stronach internetowych. W sieci oszustwo czyha niemal na każdym kroku, a w razie wątpliwości, można zawsze napisać lub zadzwonić do operatora.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA