REKLAMA

Android 14 ma być śliczny. Nie jest jednak jasne czy ktoś to doceni

Przyszła wersja najpopularniejszego systemu operacyjnego na świecie pozwoli użytkownikom dostosować wygląd interfejsu na zupełnie nowe, bardzo kreatywne sposoby. Pod warunkiem że producent urządzenia na to pozwoli.

10.05.2023 18.35
Android 14
REKLAMA

Jedną z ważniejszych nowości Androida 14 ma być wykorzystanie mechanizmów generatywnej sztucznej inteligencji do daleko idącej personalizacji doświadczeń podczas obsługi telefonu bądź tabletu. W teorii owe nowości zapowiadają się bardzo ciekawie. Ale dlaczego tylko w teorii? O tym za chwilę.

REKLAMA

Twój telefon sam będzie pisał wiadomości tekstowe. SMS, MMS i RCS - co kto woli.

Creative Compose to nowa funkcja aplikacji Google Wiadomości. Wykorzystuje ona model językowy PaLM 2 do sugerowania odpowiedzi na podstawie toku rozmowy. Wystarczy puknąć palcem w jedną z propozycji, by automatycznie pojawiła się w polu tekstowym. Można też wykorzystać tę funkcję do przeredagowania napisanej już wiadomości - na przykład, na bardziej formalny lub swobodny ton, czy nawet... w wersji rymowanej. Publiczne testy Creative Compose mają ruszyć latem bieżącego roku.

Rozszerzono też interfejs programowy dla aplikacji społecznościowych w kontekście zdjęć i aparatu. Pojawi się obsługa trybu nocnego i 10-bitowych filmów HDR, a także obsługa trybu Ultra HDR.

Wystrzałowy ekran blokady i nowe motywy interfejsu. Co powiecie na filmowe tapety z emotikonami?

Nowy monochromatyczny motyw interfejsu dla Androida 14

Android 14 pozwoli użytkownikom szerzej spersonalizować ekran blokady, korzystając z nowych skrótów i projektów zegarów. Ponadto dostępny będzie monochromatyczny motyw kolorystyczny, który będzie można zastosować we wszystkich ekranach telefonu.

Pojawią się też nowe tapety, w tym tapety z emotikonami, dzięki którym można spersonalizować ową tapetę przy użyciu kombinacji emotek, wzorów i kolorów. Dostępne będą też tapety filmowe, które wykorzystując mechanizmy sztucznej inteligencji przekształcą ulubione zdjęcia użytkownika w ruchome obrazy 3D. A jeżeli w zasobach zdjęć użytkownika nie ma nic odpowiedniego, można zlecić sztucznej inteligencji wygenerowanie zupełnie nowego, na podstawie opisu tekstowego od użytkownika.

Nie wszyscy zobaczą omawiane nowości. Nawet po aktualizacji do Androida 14.

Android to system modułowy, o relatywnie otwartym charakterze. To oznacza, że producenci urządzeń z Androidem mogą modyfikować elementy zapewniane przez Google’a na te własnego autorstwa. By promować własne usługi, innowacje lub by chociaż wyróżnić się wizualnie z tłumu.

REKLAMA

Dlatego też Android, tak jak desktopowy Linux, doczekał się wielu dystrybucji. Android z One UI od Samsunga, MIUI od Xiaomi i wiele innych - często ze znacząco zmodyfikowanym interfejsem.

Niemal każdy użytkownik urządzenia z Androidem 14 będzie mógł skorzystać z nowości w Google Wiadomości i z nowych funkcji społecznościowych. Co do reszty, wiele będzie zależeć od samego producenta urządzenia.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA