REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Social media

Krajowa Mapa Zagrożeń to spory sukces. Pytanie, czy jest się z czego cieszyć

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to specjalne narzędzie pozwalające zgłaszać wszelkie zdarzenia budzące w mieszkańcach niepokój. Może to być dziura w drodze, nagminnie przekraczający przepisy prędkości czy miejsca, w których zbierają się smakosze mocnych i niedrogich trunków. Okazuje się, że z mapy korzysta wielu Polaków. Popularność interpretować można różnie.

25.11.2022
6:50
krajowa mapa zagrożeń
REKLAMA

Z jednej strony to sukces, bo Polacy wiedzą, czym Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest i że najwyraźniej warto z niej korzystać. Z drugiej trudno się cieszyć, bo to oznacza, że nasze okolice nie zawsze bywają przyjemnymi miejscami. Nie żyjemy w utopijnym raju, więc nie ma co udawać zdziwionych, ale 2,5 mln zgłoszeń pokazuje, jak wiele wokół nas jest do poprawy.

REKLAMA

Krajowa Mapa Zagrożeń – policja chwali się sukcesem

Biorąc pod uwagę wszystkie zagrożenia, które dzięki aktywności społeczeństwa zostały wskazane na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, ponad 51 proc. z nich zostało potwierdzonych, a następnie wyeliminowanych w wyniku działań Policji – czytamy na stronie służb.

Policja nie podała dokładnych statystyk, ale najczęściej wskazywane są zagrożenia dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

 class="wp-image-2989986"

Jak działa Krajowa Mapa Zagrożeń?

Wchodząc na stronę Krajowej Mapy Zagrożeń możemy zobaczyć ostatnie zgłoszenia. Dotyczyć mogą kwestii związanych z ruchem drogowym, ale też np. niewłaściwej infrastruktury drogowej, nieprawidłowego parkowania czy spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych.

Klikając w lewym dolnym rogu, sami możemy dodać zgłoszenie. Jak widać możliwych powiadomień jest wiele: w tym nielegalna wycinka drzew, dzikie wysypiska śmieci, poruszanie się quadami po terenach leśnych czy kłusownictwo.

 class="wp-image-2989971"

Policjanci po potwierdzeniu zgłoszenia, realnie pomagają w rozwiązaniu problemu. Na przykład w sytuacji stwierdzenia złej organizacji ruchu, która zagraża bezpieczeństwu występują do zarządcy drogi o zmianę organizacji ruchu w tym miejscu – informowała rządowa strona.

Warto zgłaszać przewinienia z jeszcze jednego powodu. Jeżeli czujemy, że nasz region jest zaniedbany i czujemy się tam niebezpiecznie, to przy sporej liczbie zgłoszeń mapa jest też " narzędziem pomocniczym przy przywracaniu części zlikwidowanych posterunków Policji".

REKLAMA

Natomiast pamiętajmy, że w przypadku pilnych spraw takich jak zagrożenie życia lub zdrowia należy zawsze dzwonić na numer alarmowy 112 lub 997.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa dostępna jest na specjalnej stronie oraz w aplikacji mobilnej GeoportalMobile.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA