REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Czy to rekin ze sztuczną szczęką? No serio, przynajmniej tak wygląda

Musimy poszukiwać życia na obcych planetach, bo na Ziemi już zasadniczo wszystko zbadaliśmy - mówią ludzie. Wyłowiony ostatnio z wód u wybrzeży Australii rekin wskazuje jednak, że o życiu na Ziemi wciąż nie wiemy wszystkiego. Być może nawet wiemy niewiele.

26.09.2022
12:36
Tajemniczy rekin ze sztuczną szczęką i wielkimi oczami (zdjęcie)
REKLAMA

Rekin to dla przeciętnej osoby niebezpieczna ryba spodousta charakteryzująca się pionową płetwą grzbietową widoczną na krótko przed atakiem oraz przerażającym garniturem zębów zdolnych rozszarpać człowieka, który lekkomyślnie wszedł do wody u wybrzeży oceanu w tropikach. Wbrew pozorom, jest to mylne i zbyt ogólnikowe określenie.

REKLAMA
rekiny class="wp-image-1736580"

Rekiny to cała grupa gatunków, a nawet rodzajów ryb chrzęstnoszkieletowych charakteryzująca się 5-7 otworami skrzelowymi widocznymi tuż za głową. Co więcej, rekiny to jedne z najstarszych mieszkańców Ziemi. Niektóre odkryte szczątki rekinów pochodzą sprzed 400 milionów lat, co oznacza, że pływały one w morzach na powierzchni Ziemi na miliony lat przed tym jak pojawiły się na Ziemi dinozaury.

Do grupy rekinów należą zarówno ryby o długości 20 metrów, jak i takie, które osiągają zaledwie 15 cm długości. Do najbardziej popularnych gatunków należą niebezpieczne dla człowieka żarłacze białe i tygrysie oraz zupełnie niegroźne rekiny wielorybie i olbrzymie.

Tymczasem u wybrzeży Australii…

12 września na portalu Facebook pojawiło się zdjęcie bardzo nietypowego rekina, który został wyłowiony z głębokości ok. 650 metrów w wodach znajdujących się u wybrzeży Nowej Południowej Walii w Australii. Ze względu na to, że ów osobnik miał bardzo duże, trzeba też przyznać - przerażające - oczy oraz bardzo nietypowy zestaw zębów, zdjęcie momentalnie rozniosło się po internecie.

W ten sposób zresztą, w ciągu zaledwie kilku dni zdjęcie trafiło także do ekspertów zajmujących się rekinami zawodowo. Wszyscy eksperci przyznają, że osobnik faktycznie należy do nietypowych i rzadkich, natomiast z dyskusji między nimi wynika, że przypisanie do jednego konkretnego gatunku rekina jest niezwykle trudne.

Dwa tygodnie po rozpoczęciu dyskusji, wciąż nie osiągnięto konsensusu co do tego, czym tak naprawdę jest ryba, która wygląda jakby w ustach miała sztuczną szczękę.

Wśród propozycji internautów najczęściej pojawia się rekin foremkowy (Isistius brasiliensis) zamieszkujący głębiny w strefie zwrotnikowej oraz rekin chochlik (Mitsukurina owstoni), który najprawdopodobniej jest jedynym przedstawicielem rodziny Mitsukurinidae. Eksperci natomiast wskazują, że wyłowiony u wybrzeży Australii osobnik to koleń kewaczo (Centrophorus granulosus). Rekin ten znany jest z długiego pyska i ogromnych zielonkawych oczu.

REKLAMA

Tak naprawdę jak na razie nie ma co liczyć na rozwiązanie tej zagadki. Eksperci przyznają, że aby ostatecznie ustalić do jakiego gatunku należy wyłowiony rekin potrzeba więcej zdjęć całej sylwetki zwierzęcia. Z jednego zdjęcia przedstawiającego tylko głowę, ciężko cokolwiek wywnioskować.

Nie zmienia to jednak faktu, że przerażającego rekina - nawet nie znając jego przynależności gatunkowej - już zobaczyliśmy, a to już wystarczy do tego, aby wzbogacić paletę przerażających potworów pojawiających się w koszmarach sennych. Zadanie rekin może uznać zatem za wykonane.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA