REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Nadmiar CO2 ma pozytywne efekty. Im więcej dwutlenku węgla, tym szybciej rosną drzewa

Mimo wiedzy o zgubnych skutkach takiego działania ludzkość wciąż emituje do atmosfery olbrzymie ilości dwutlenku węgla, który z kolei powoduje globalny wzrost średnich temperatur. W walce z nadmiarem dwutlenku węgla pomagają nam lasy, które pochłaniają przynajmniej część CO2 i zamieniają go z powrotem na tlen. Naukowcy odkryli właśnie jeszcze jedną ciekawą zależność.

28.09.2022
17:53
Dwutlenek węgla w atmosferze. Im więcej, tym szybciej rosną drzewa
REKLAMA

Badacze z Ohio State University przekonują, że dwutlenek węgla działa stymulująco na wzrost nowych drzew. Im więcej CO2 w atmosferze, tym drzewa rosną szybciej i wyżej. Jeżeli faktycznie tak jest, to jest to bardzo dobra wiadomość, bowiem - jakby nie patrzeć - im większe drzewa i im szybciej rosną, tym wydajniej są one w stanie usuwać dwutlenek węgla z atmosfery. Możliwe zatem, że proces ten odpowiada za to, że sytuacja jest bardzo zła, ale jeszcze nie jest katastrofalna.

REKLAMA

Dieta węglowa dla drzew

Oczywiście same lasy nie stanowią i nie mogą stanowić rozwiązania problemu ocieplania klimatu. Aktualne szacunki wskazują, że są one w stanie usuwać z atmosfery ok. 13 proc. całego emitowanego przez przemysł dwutlenku węgla.

Sam dwutlenek węgla wykorzystywany jest przez drzewa w procesie fotosyntezy. Obecną sytuację można nazwać wręcz nawożeniem drzew węglem. Gdy drzewa napotykają na więcej węgla w atmosferze, tempo fotosyntezy rośnie, a tym samym wzrost drzew przyspiesza.

Czytaj więcej:

Autorzy artykułu przyznają, że jest to bardzo dobra informacja. W najbliższym czasie nie ma szans na drastyczne obniżenie ilości emitowanych gazów cieplarnianych, więc każda pomoc - w tym także ze strony lasów - jest na wagę złota. Same drzewa, w samych tylko Stanach Zjednoczonych pochłaniają nawet 800 mln ton węgla z atmosfery rocznie.

Co ciekawe, naukowcy zauważają, że przyspieszenie procesu fotosyntezy dotyczy nie tylko młodych i rosnących jeszcze drzew, a wszystkich, także i tych, które są już u kresu swojego życia.

REKLAMA
Fontosynteza - na czym polega?

Wyniki badań, choć na razie bardzo wstępne, wskazują, że sadzenie drzew i ochrona istniejących już lasów mogą być ważniejsze dla naszego przetrwania, niż nam się dotychczas wydawało.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA