REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Nie tylko wygoda. Przegląd rozwiązań smart home, które służą bezpieczeństwu w twoim domu

Lokowanie produktu: PKO

Inteligentny dom kojarzy się nam przede wszystkim z wygodą. Światło włącza się samo, sterujemy roletami w oknach leżąc na kanapie, a zamiast ręcznie regulować temperaturę pieca, grzejniki same dobierają optymalne ustawienie do panujących warunków. Smart home to jednak nie tylko wygoda, ale również bezpieczeństwo.

09.06.2022
20:00
PKO Inteligentny dom zadba o nasze bezpieczeństwo
REKLAMA

Na pewno miło jest mieszkać w domu, w którym wiele rzeczy robi się samo. Budzimy się rano, a okna odsłaniają się same, ogrzewanie włączyło się samo, ekspres już szykuje nam kawę, oczywiście sam, a światło w łazience samo się włączyło, bo dom "wiedział", że zaraz do niej wejdziemy. Takie jest wyobrażenie większości ludzi o smart home. Słusznie! Po to właśnie instalujemy w naszych domach te wszystkie gadżety, żeby było nam miło i wygodnie. Warto też jednak zadbać o to, żeby było nam także bezpiecznie. Jest kilka ciekawych dodatków, które mogą poprawić nasz spokój ducha w inteligentnym domu.

Inteligentny dom to bezpieczny dom. Z tych gadżetów warto skorzystać.

Istnieje wiele sposobów na to, jak uczynić smart home bardziej bezpiecznym. Podstawowy to inteligentne czujniki dymu i czadu.

Na przestrzeni ostatnich pięciu lat w Polsce doszło do ponad 18 tys. wypadków z udziałem tlenku węgla. Ten cichy zabójca jest niewidoczny i bezwonny, co czyni go szalenie niebezpiecznym. I mimo tego, że instalacje grzewcze w naszych domach są z roku na rok coraz bardziej nowoczesne, zawsze warto się zabezpieczyć na wypadek awarii. Czujnik czadu nie kosztuje wiele, a w razie sytuacji zagrożenia ostrzeże nas, gdy dojdzie do usterki. Może nawet uratować życie, jeśli stężenie gazu przekroczy normę.

FIBARO CO Sensor
FIBARO CO Sensor

Równie niezbędnym gadżetem jest czujnik dymu. Byle spięcie w instalacji elektrycznej to potencjalny pożar, a ogień może momentalnie strawić wszystko, na co pracowaliśmy całe życie. Inteligentny sensor dymu, taki jak ten oferowany przez FIBARO, pozwala wykryć ogień zanim zdąży przybrać na sile i daje nam cenny czas, aby odpowiednio zareagować. Jeśli sensor wykryje dym, od razu wyśle nam powiadomienie, abyśmy mogli wezwać służby. Jeśli mamy w domu inne inteligentne urządzenia, może np. włączyć wentylację, zamknąć lub otworzyć okna i odciąć prąd w gniazdkach. Nie trzeba się też obawiać, że czujnik będzie nas "strofował" fałszywymi alarmami - zależnie od miejsca, w którym go umieścimy, możemy dobrać odpowiednią czułość działania, aby np. nie włączał syreny alarmowej, gdy przypalimy obiad.

Oprócz zabezpieczenia przed ogniem, warto zabezpieczyć się też przed wodą. Na rynku dostępna jest inteligentna nakładka na zawór oraz czujnik zalania, które w razie awarii przekażą sygnał o usterce. Gdy np. woda zacznie nagle wyciekać do pomieszczenia, nakładka automatycznie odetnie jej dopływ, aby ograniczyć straty. Jeśli do tego korzystamy np. z inteligentnego gniazdka Wall Plug, możemy w sytuacji zalania zdalnie odciąć dopływ prądu do urządzeń.

FIBARO Flood Sensor

Kolejnym prostym sposobem na to, aby nasz smart home był bardziej bezpieczny, jest instalacja czujników otwarcia na drzwiach i oknach. To proste, dwuczęściowe urządzenie, które montujemy na ramie okna lub ościeżnicy drzwi oraz na samym oknie i skrzydle drzwi. Gdy otwieramy okno, czujniki są rozdzielane i tym samym sygnalizują, że doszło do otwarcia. Dzięki temu, będąc poza domem, możemy sprawdzić, czy pozamykaliśmy wszystkie okna, a w razie włamania taki czujnik ostrzeże nas przed niebezpieczeństwem. Oczywiście w tym celu musi być połączony z urządzeniem alarmowym i centralą Home Center. Wówczas po odpowiednim ustawieniu scenariusza w aplikacji w chwili wizyty "nieproszonego gościa" inteligentny system włączy alarm oraz powiadomi nas o zdarzeniu.

Gadżety to nie wszystko. PKO Inteligentny dom zadba o nasze bezpieczeństwo w razie nieprzewidzianych zdarzeń.

Nawet najlepszy system smart home nie zrekompensuje nam strat, jeśli dojdzie do awarii, pożaru czy włamania. Tutaj potrzeba dobrej oferty ubezpieczeniowej, takiej jak PKO Dom od PKO Ubezpieczenia, w ramach której możemy połączyć polisę domu i mieszkania ze smart home w Programie PKO Inteligentny dom. Rozwiązanie to zostało docenione i zyskało nagrodę Bankowej Innowacji 2022.

Decydując się na PKO Inteligentny dom, otrzymamy 40 proc. zniżki na urządzenia od FIBARO, w tym centralkę Home Center 3 Lite, stanowiącą serce całego systemu. W ramach Programu będziemy mogli nie tylko wyposażyć dom w inteligentne urządzenia, ale też w razie awarii ubezpieczyciel udzieli nam potrzebnego wsparcia. Przykładowo, jeśli któryś z czujników wykryje zdarzenie takie jak zalanie czy awaria, centralka Home Center 3 Lite poinformuje o tym ubezpieczyciela, by ten mógł przysłać do nas odpowiedniego fachowca w ramach usługi Assistance 24/7.

Oferta inteligentnej ochrony domu to nie jedyny sposób, w jaki możemy zabezpieczyć siebie i rodzinę w PKO Banku Polskim. W ich ofercie znajdziemy też inne warte rozważenia pakiety, na przykład ubezpieczenie turystyczne czy ubezpieczenie dziecka - obydwa niezwykle przydatne w okresie wakacyjnym, kiedy wybieramy się na letnie wojaże, a dzieci szukają wrażeń w okresie odpoczynku od szkoły. Z pewnością wiele osób znajdzie w ofercie PKO ofertę dopasowaną do własnych potrzeb i zdecydowanie warto skorzystać, by czuć się bezpiecznie zarówno w domu, jak i poza nim.

Lokowanie produktu: PKO
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA