REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Apple nieco przekoloryzował? M1 Ultra przegrywa z RTX-em 3090

Mac Studio jednak nie jest najszybszym komputerem na świecie! Apple kłamie! Takie opinie można przeczytać pod pierwszymi recenzjami Maca Studio, który okazuje się nie być aż tak szybki, jakim go Tim Cook zachwalał.

17.03.2022
20:22
Mac Studio przegrywa z GeForce
REKLAMA

Podczas prezentacji Maca Studio przedstawiciele Apple'a twierdzili, iż oferuje on większą wydajność od topowej karty graficznej Nvidii - RTX-a 3090. Tak naprawdę chodziło o wydajność per wat, ale kto by się tym przejmował: w świat poszła fama, iż czip M1 Ultra rozłoży na łopatki najmocniejszą kartę graficzną, jaką zwykły śmiertelnik może kupić w sklepie.

REKLAMA

Czytaj również:

Dziś pojawiły się pierwsze recenzje Maca Studio i - niespodzianka! - okazuje się, że wcale nie rozkłada on RTX-a 3090 na łopatki. Tylko wiecie co? Nie ma to żadnego znaczenia.

M1 Ultra jest słabszy niż RTX 3090. I nie ma to żadnego znaczenia.

Pierwsze syntetyczne testy jasno pokazują, że układ graficzny w czipie M1 Ultra nie jest szybszy od RTX-a 3090.

Jeśli już, to bliżej mu wydajnością do RTX-a 3070, a w grach plasuje się gdzieś w okolicy RTX-a 3060. Blamaż i kpina chciałoby się powiedzieć, tyle że… no nie. Bo wyniki z Geekbencha czy innego Cinebencha R23 nie mają żadnego znaczenia, jeśli w praktycznych zastosowaniach komputer nadal wyprzedza rywali. A tu Mac Studio okazuje się grać w zupełnie innej lidze od reszty stawki.

 class="wp-image-2096196"
Wydajność Maca Studio z czipem M1 Ultra. Źródło: Dave2D
 class="wp-image-2096193"
Wydajność Maca Studio z czipem M1 Ultra. Źródło: Dave2D

Według pomiarów cenionego youtubera Dave'a 2D, Mac Studio z czipem M1 Ultra zmiata najmocniejsze układy Intela i AMD w większości zastosowań. Nawet Adobe Premiere Pro, który jest programem notorycznie powolnym, wygrywa na M1 Ultra z komputerami wyposażonymi w najmocniejsze podzespoły od Intela, Nvidii czy AMD. W teście kompilowania Mozilli Mac Studio również rozniósł konkurencję w drobny mak.

 class="wp-image-2096199"
 class="wp-image-2096208"
Wydajność Maca Studio z czipem M1 Ultra. Źródło: Matthew Moniz

Tak naprawdę tylko test oprogramowania Blender wykazał, że jeśli parasz się grafiką 3D, to komputer z Windowsem nadal jest lepszym wyborem. Nawet po aktualizacji Blendera, która wprowadza obsługę apple'owego API Metal, nowy Mac Studio nawet nie zbliża się wydajnością do pecetów z kartami graficznymi Nvidii.

 class="wp-image-2096205"
Wydajność Maca Studio z czipem M1 Ultra. Źródło: Matthew Moniz

Nawet jeśli Mac Studio przegrał w syntetycznym teście z RTX-em 3090 i nawet jeśli w niektórych programach Nvidia wciąż króluje, tak nowy komputer Apple'a jest rewolucją i nie da się temu zaprzeczyć.

Mac Studio nadal jest przełomem.

REKLAMA

Czy można zbudować szybszy komputer z Windowsem? Tak. Czy można zbudować jednocześnie szybszy i tańszy komputer z Windowsem? Owszem.

Czy da się to zrobić w obudowie o powierzchni 19x19 cm, która pozostaje bezgłośna nawet pod pełnym obciążeniem? Nie ma szans, to jest fizycznie niewykonalne w świecie maszyn z Windowsem. Jeśli chodzi o stosunek mocy do gabarytów i emitowanego hałasu, Mac Studio zwyczajnie nie ma sobie równych i redefiniuje to, co uważamy za normę w świecie komputerów osobistych dla profesjonalistów. Normą są bowiem ogromne obudowy i szumiące wiatraki. Mac Studio pokazuje, że wcale nie musimy tego akceptować, a nowa normalność to cisza i niewiele zajętej powierzchni na biurku.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA