REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Mac Studio 2022 zmienia zasady gry. Jest najszybszy w historii. To nowe rozdanie w świecie komputerów stacjonarnych

Oto nowy Mac Studio i Apple Studio Display. Nowy komputer stacjonarny Apple'a wygląda, jak jak Mac Mini, ale jest od niego wyższy. W podstawowej wersji będzie dostępny z czipem M1 Max, a z czipem M1 Ultra będzie najszybszym Makiem w historii.

08.03.2022
19:54
Mac czy PC?
REKLAMA

Każde studio jest wyjątkowe, dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkownika. Tak Apple zapowiada zupełnie nową serię produktów, przeznaczoną dla kreatywnych profesjonalistów w - nomen omen - studiach. Powitajcie nowego Maca Studio z 2022 roku.

REKLAMA

Dotąd w sferze stacjonarnych Maców, które nie były komputerami All-in-one, ziała ogromna przepaść między malutkim Makiem Mini, a przepotężnym i absurdalnie drogim Makiem Pro. Mac Studio zapełnia tę lukę, prezentując sprzęt jednocześnie potężny, niewielki i dostępny dla większości profesjonalnych twórców.

Mac Studio 2022 przekształci studia na całym świecie. Nie mam żadnych wątpliwości.

Mac Studio, zgodnie z wcześniejszymi przeciekami, wygląda jak Mac Mini, który najadł się drożdży i wyrósł o kilka cm do góry. Wewnątrz Apple zadbał o to, by nowy czip M1 Ultra był chłodzony unikalnym układem chłodzenia, który pozwoli nowemu Apple Silicon pracować z pełną mocą, przez cały czas. Możemy też obstawiać, że maszyna będzie kompletnie bezgłośna, patrząc na to, jak cicho pracują czipy M1 Pro i Max.

 class="wp-image-2081472"
Mac Studio

Mac Studio 2022 jest też niesamowicie dobrze (jak na Apple’a) wyposażony w porty. Mamy tu do dyspozycji cztery porty Thunderbolt, dwa porty USB-A, pełnowymiarowy port HDMI, port Ethernet 10 Gb i gniazdo jack, jak również dwa porty Thunderbolt 4 i czytnik kart SD na froncie urządzenia. To ostatnie to coś, o co użytkownicy Maków Mini prosili od lat. Portów z pewnością nikomu nie zabraknie.

Mac Studio class="wp-image-2081496"
Mac Studio

Nowy stacjonarny Mac Studio będzie dostępny w podstawowej wersji z czipem M1 Max, a z czipem M1 Ultra prawdopodobnie zawstydzi nie tylko najszybszego iMaca 27” z czipami Intela, ale także (co potwierdza Apple na samej prezentacji) wyprzedza Maca Pro z 28-rdzeniowym procesorem i najszybszą dostępną w nim kartą graficzną.

Nowy stacjonarny Mac Studio

Apple chwali się, że najmocniejsza dostępna dla klientów karta graficzna u konkurencji może mieć maksymalnie 48 GB wbudowanej pamięci operacyjnej. Dzięki zunifikowanej pamięci operacyjnej, czipy M1 Max i M1 Ultra mogą zaś zapewnić nawet odpowiednio 64 lub 128 GB vRAM-u do układu graficznego, co pozwoli uciągnąć aż 18 ścieżek wideo w 8K 4.2.2. w ProRes (!), co wygląda ekstremalnie imponująco. W zastosowaniach graficznych Mac Studio ma być o 80 proc. szybszy od topowego Maca Pro.

Mac Studio class="wp-image-2081523"
Mac Studio

Apple nie pozostawił w swojej prezentacji żadnych wątpliwości, dla kogo został stworzony Mac Studio.

To sprzęt dla muzyków, fotografów, filmowców, artystów, programistów, designerów, inżynierów, wszystkich kreatywnych profesjonalistów, którzy niekoniecznie pracują w wielkich firmach, ale niewielkich studiach, zwłaszcza takich, które zajmują się wszystkim samodzielnie. Apple też podkreśla, że Mac Studio jest nie tylko przyjazny środowisku, ale i portfelowi, oszczędzając rocznie ponad 1000 kWh względem wielkiej, profesjonalnej stacji roboczej, która zwykle stałaby w takich studiach, do jakich ma trafić Mac Studio.

Mac Studio class="wp-image-2081511"
Mac Studio

Do kompletu z Makiem Studio Apple pokazał dedykowany monitor 27” o rozdzielczości 5K, który ma wbudowany czip A13 bionic, głośniki jak w iMacu, zestaw mikrofonów i 12-megapikselową kamerę żywcem wyjętą z iPada. Więcej o monitorze Apple Studio Display przeczytacie w osobnym tekście na Spider’s Web.

Cena nowego Maca Studiu jest wysoka. Miało być tanio, wyszło jak zawsze

Dla zwykłego zjadacza chleba, czy nawet dla entuzjasty, Mac Mini niestety nadal pozostaje jedyną opcją w zasięgu finansowym. Jednak dla pracujących twórców cena nowego Maca Studio, choć wysoka, prawdopodobnie będzie w pełni akceptowalna.

Mac Studio w bazowej wersji będzie kosztował od 1999 dol. wzwyż za wariant z czipem M1 Max, zaś wersja z czipem M1 Ultra zaczyna się od 3999 dol., ale za to ma 64 GB pamięci w standardzie. Apple Studio Display kosztował będzie 1599 dol., zapewne bez stopki w zestawie. Nowe urządzenia z linii Apple Studio trafią do sprzedaży już 18 marca.

REKLAMA

Konferencja Apple - marzec 2022. Zapis transmisji

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA