REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Wideo dnia: ta ryba ma przezroczystą głowę. Tak przezroczystą, że widać jej organy

Naprawdę nie potrzebujemy przedstawicieli obcych cywilizacji, aby zobaczyć coś, czego nigdy nie widzieliśmy. Wciąż nie znamy ogromnej liczby gatunków zwierząt i roślin, które żyją obok nas. Szczególnie niezbadany jest świat głębin oceanicznych, o których wciąż wiemy naprawdę niewiele.

10.12.2021
12:25
przezroczysta-glowa
REKLAMA

Weźmy na przykład poniższe nagranie opublikowane w czwartek przez Monterey Bay Aquarium Research Institute. Na nagraniu widać rybę, której głowa jest przezroczysta. W efekcie można zajrzeć do jej wnętrza i dostrzec poszczególne organy. Jakby tego było mało, sama ryba może także spoglądać w górę i widzieć swoje otoczenie nie jako patrząc przez własną głowę. Mam wrażenie, że twórcy pierwszych kilku serii serialu Star Trek nie wpadliby na coś tak wyjątkowego.

REKLAMA
Ryba z przezroczystą głową
REKLAMA

Przejrzystość materii tworzącej głowę ryby jest na tyle duża, że nawet przy niekorzystnych warunkach oświetleniowych można zobaczyć zielone gałki oczne zwierzęcia. Tak nietypowa głowa ułatwia rybie poszukiwanie pożywienia (gustuje w meduzach). Badania wykazały, że ryba jest w stanie za pomocą swoich oczu patrzeć zarówno do przodu, jak i do góry.

Widoczna na nagraniu Macropinna microstoma (ang. barreleye fish) została nagrana podczas ekspedycji zdalnie sterowanego pojazdu podwodnego w Zatoce Monterey u wybrzeży Kalifornii. Jak przekonują badacze potrzeba dużo szczęścia, aby trafić pod wodą na przedstawicieli tego gatunku. Dwa zdalnie sterowane statki należące do instytutu zarejestrowały w trakcie ponad 5000 misji niemal 30 000 godzin nagrań. Na wszystkich tych nagraniach Macropinna microstoma pojawiła się zaledwie dziewięć razy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA