REKLAMA

Chcą przewozić ludzi dronami-taksówkami. W Rzeszowie ruszyły testy

Polska jest jednym z czterech krajów Unii Europejskiej, w których odbędą się testy nowego systemu Urban Air Mobility. To program, który ma wprowadzić do miast drony-taksówki.

29.11.2021 19.22
Urban Air Mobility w Rzeszowie. Chcą wozić ludzi dronami-taxi
REKLAMA

„Spodziewamy się, że program Urban Air Mobility stanie się rzeczywistością w Europie w czasie nadchodzących 3-5 lat.” Takim zdaniem wita nas podstrona projektu Urban Air Mobility w witrynie EASA, czyli Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego.

REKLAMA

I choć przewożenie ludzi dronami cały czas brzmi jak fantastyka lub nierealny projekt szalonego startupu, to tym razem mówimy o projekcie wspieranym przez samą Unię Europejską. Co więcej, do inicjatywy włączają się najwięksi gracze segmentu lotnictwa, w tym np. Airbus, który już dziś kreśli wizję zeroemisyjnego pojazdu CityAirbus latającego w ramach Urban Air Mobility.

Unijny system przewozów dronami jest testowany w Polsce.

Jak informuje ŚwiatDronów, w Polsce ruszyły testy systemów niezbędnych do zbudowania Urban Air Mobility. Polska jest jednym z czterech państw UE, w których ruszyły praktyczne testy programu. Na razie całość jest na bardzo wczesnym etapie rozwoju, ale już teraz w Rzeszowie jest testowany system lotów, a do połowy przyszłego roku ma zostać wykonanych 160 lotów.

 class="wp-image-1952619"

Całość ma posłużyć do zbierania danych, które zostaną opracowane do powstania europejskiego systemu misjkije mobilności powietrznej. Dla firmy Dronehub, która realizuje testy w Polsce, jest to duża okazja do zaprezentowania swoich rozwiązań, ale jednocześnie jest to duże wyzwanie.

Do przewozu ludzi jeszcze długa droga, ale drony pomogą wcześniej np. służbom ratunkowym.

REKLAMA

Na stronie EASA maluje się wizja systemu przewozu ludźmi dornami, czyli podniebnych taksówek latających w wybrane przez użytkownika miejsce. Wszystko autonomicznie i ekologicznie. Brzmi pięknie, ale ta wizja z pewnością nie ziści się w okresie najbliższych 3-5 lat.

W pierwszej fazie system Urban Air Mobility ma pomagać w przewożeniu przedmiotów. Nie chodzi jednak o nowy smartfon kupiony na black friday, ale np. o transport defibrylatorów AED bez korków, czy o monitoring miejsc wypadków. W takich zastosowaniach drony pomagają już dziś, a unijny system Urban Air Mobility ma wdrożyć jednolite standardy lotnicze i prawne na terenie całej Unii.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA