REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Social media

Jedna pani liże butelkę, druga gotuje obiad. Przejęli fejsa sądu w Gdańsku i wrzucają dziwne filmiki

Sąd Rejonowy w Gdańsku zaczyna robić zasięgi na Facebooku. Na profilu państwowej instytucji zaczęły się pojawiać przepisy kulinarne… i nie tylko.

15.07.2021
9:43
Przejęli fejsa sądu w Gdańsku i wrzucają dziwne filmiki
REKLAMA

Czasem się zastanawiam, w jakim celu powstają niektóre strony na Facebooku. No bo właściwie to kto, prócz bliskich oddelegowanego w tym celu admina, pewnie zwykle w postaci stażysty, klika przyciski Lubię to pod profilami takimi jak „Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe w Gdańsku”? Trudno też powiedzieć, jakich treści się te osoby spodziewają, no ale mimo wszystko jestem przekonany, że nie TAKICH:

REKLAMA
facebook wietnamskie przepisy kulinarne gdanski sad 1 class="wp-image-1785301"
Ten dziwny film ze strony Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe w Gdańsku został już usunięty

Gdański sąd spełnia się jako bloger kulinarny

Czytelnicy zwrócili nam uwagę, że profil Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe w Gdańsku na portalu Facebook zaczął udostępniać… dość nietypowe treści. Zamiast informacji o np. nowych godzinach otwarcia gmachu sądu lub zmianie kontaktowego numeru telefonu, na wallu państwowego profilu zaczęły się pojawiać treści kulinarne w języku wietnamskim.

facebook-wietnamskie-przepisy-kulinarne-gdanski-sad-screen 3 class="wp-image-1785364"
Zrzut ekranu ze strony Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe w Gdańsku

Użytkownicy, którzy śledzą profil gdańskiego sądu, w pierwszej chwili byli oburzeni domniemanym włamaniem, ale po chwili zaczęły pojawiać się głosy chwalące admina za zmianę taktyki w budowaniu zasięgów. Profil o nazwie Sto Lat Planowania napisał „Dziękuję wam, że wreszcie zaczeliście prezentować sobą coś co mnie interesuje”, a pan Witek poszedł o krok dalej:

Jeśli prześledzić historię profilu, to okazuje się, że zmiana strategii w doborze treści nastąpiła pomiędzy 24 maja (kiedy to poinformowano, że budynek sądu przy ul. 3 maja 9A został zamknięty) a 12 lipca (wtedy rozpoczęła się pierwsza „transmisja na żywo” opatrzona wietnamskim opisem). Pierwszy przepis kulinarny w formie wideo, który nadal jest dostępny, pojawił się zaś wczoraj równo o 8:01.

facebook-wietnamskie-przepisy-kulinarne-gdanski-sad-screen 4 class="wp-image-1785367"
Odbiór nowego typu materiałów na fanpage’u sądu był raczej pozytywny

Co gotuje Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe?

W pierwszym poście, który opisany został językiem angielskim, pokazano, jak przyrządzić wietnamską potrawę nazywaną Kho Quet (204 lajki, 41 komentarzy, 35 udostępnień), a w drugim materiale widzimy przyrządzanego kurczaka (75 latków, 23 komentarze, 9 udostępnień). Kolejny z filmów opublikowany w czwartkowy poranek pokazuje, jak przygotować karmelowy chlebowy popcorn.

Czy pojawią się kolejne klipy, czy też polski sąd odzyska dostęp do swojej strony? Trudno na tę chwilę orzec, co się wydarzy, a ponieważ numer telefonu podany na stronie sądu, pod który dzwoniliśmy, jest obecnie nieaktywny, wysłaliśmy pytania w tej sprawie do przedstawicieli Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe w Gdańsku. W chwili publikacji tego materiału nadal czekamy na odpowiedzi.

Aktualizacja (10:23):

REKLAMA

Otrzymaliśmy właśnie stanowisko przedstawicielki gdańskiego sądu w tej sprawie. Przytaczamy je w całości poniżej:

Sprawa przejęcia konta na Facebooku została zgłoszona do Prokuratury. Fanpage był prowadzony poza siecią sądu i z prywatnych komputerów i tel. komórkowych, treści udostępniane dotyczyły wyłącznie informacji o pracy sądu, nie zawierały informacji o stronach postępowania ani o prowadzonych sprawach, nie ma więc żadnego ryzyka zainfekowania czy wycieku danych z komputerów służbowych lub poczty sądowej. Pracownicy Sądu nie mają dostępu do Facebooka na komputerach służbowych. Nie wiemy, w jaki sposób doszło do przejęcia, ani kto tego dokonał. Nie jesteśmy w stanie tego ustalić, administracja Facebooka nie reaguje na nasze zgłoszenia. Najprawdopodobniej nie będziemy reaktywowali strony.

Aneta Konkel, Dyrektor Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe w Gdańsku
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA