REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Zakupy

Podatek na AliExpress zapłacisz od razu. Choć jest to informacja dość ukryta

Podatek AliExpress to względnie nowe pojęcie dla entuzjastów zakupów z Chin. Tłumaczymy, ile wynosi, jak go zapłacić. I czy można uniknąć płacenia VAT na AliExpress.

11.07.2021
9:31
aliexpress podatek vat
REKLAMA

Ile wynosi podatek od zakupów na AliExpress? Jeszcze nie tak dawno temu polski konsument nie musiał się przejmować takimi błahostkami. Chiński internetowy bazar stosował różne sztuczki, by nie narażać swoich klientów na niepotrzebne opłaty. Tyle że AliExpress już od dawna ma ambicję być czymś więcej, niż wielkim nieuregulowanym targowiskiem online. Chce rywalizować z Amazonem i podobnymi – a to wymaga operowania zgodnie z prawem.

REKLAMA

Podatek AliExpress to niestety aż trzy rodzaje opłat. Co więcej, i za co należy się głos krytyki, nie wszystkie opłaty od razu są prezentowane użytkownikowi. Podpowiadamy, na co zwracać szczególną uwagę.

Aliexpress: podatek, cło i VAT.

Od lipca VAT jest nakładany na wszystkie produkty zamawiane z Chin, nawet jeśli ich wartość jest bardzo mała. Stawka VAT może się różnić w zależności od typu produktu, ale w przypadku smartfonów i elektroniki trzeba doliczyć 23 proc. wartości produktu. Wcześniej towary o wartości do 22 euro były zwolnione z VAT-u.

Od pierwszego lipca wprowadzona została też opłata dla Poczty Polskiej w kwocie 8,5 zł za każde zamówienie. Jest to koszt, jaki Poczta Polska życzy sobie za czynności celno-podatkowe związane ze zgłoszeniem paczki spoza Unii Europejskiej.

Dodatkowo paczki spoza Unii Europejskiej o wartości powyżej 150 euro będą sprawdzane przez Urząd Celny. Skontaktuje się on z klientem i poda wysokość ewentualnej opłaty celnej, jaką trzeba będzie uiścić przed obiorem przesyłki.

AliExpress: VAT jest podawany dopiero przy generowaniu zamówienia. VAT AliExpress można czasem pominąć.

REKLAMA

Katalog produktów AliExpress listuje produkty według cen nominalnych. Dopiero przy podsumowywaniu zamówienia, a więc już w Koszyku klienta, serwis dolicza podatek VAT i informuje o łącznej kwocie do zapłaty. Opłatę dla Poczty Polskiej klient uiszcza dopiero listonoszowi, przy odbiorze paczki – chyba że klient wybierze inną formę dostawy.

VAT z AliExpress można jednak ominąć. Jeśli na AliExpress można wybrać magazyn wysyłkowy, warto wybrać ten europejski. Podatek wówczas nie zostanie naliczony. Warto jednak mieć na uwadze, że cena nominalna produktu może wzrosnąć. Należy porównać ceny towaru z Chin z VAT-em i z Europy bez VAT-u. W ekstremalnych przypadkach klienci mogą zaoszczędzić nawet 23 proc. wartości produktu. A zaoszczędzoną kwotę wydać, na przykład, w Sklepie Spider’s Web.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA