REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Apple A14 ma odesłać konkurencję do deski kreślarskiej. iPhone 12 to demon wydajności

Jak wynika z nieoficjalnych doniesień, bieżący rok ma być pokazem siły dla Apple Silicon. Nowe procesory giganta z Cupertino mają oferować wydajność, którą konkurujące z nimi Snapdragony rzekomo osiągną dopiero za kilka lat.

11.08.2020
11:55
iPhone 12 ma zaoferować bezkonkurencyjną wydajność
REKLAMA

Apple od lat samodzielnie projektuje procesory dla swoich urządzeń mobilnych, zamiast polegać na podwykonawcy. Wielokrotnie już przy tym udowadniał, że zna się na rzeczy. Procesory Apple A w swojej klasie są w zasadzie bezkonkurencyjne, oferując niespotykaną nigdzie indziej sprawność – a więc wysoką wydajność przy jednoczesnym względnie skromnym apetycie na energię.

REKLAMA

Odpowiedzialny za układy A dział Apple Silicon w tym roku przejdzie jednak zupełnie nową próbę. Po raz pierwszy autorskie procesory trafią nie tylko do zegarków, tabletów czy telefonów komórkowych – ale również i do komputerów osobistych. Mamy więc przekonać się już niebawem w praktyce, czy decyzja o zakończeniu współpracy z Intelem okazała się tą właściwą.

Jeżeli jednak damy wiarę nieoficjalnym wynikom testów procesorów Apple A14, to możemy być spokojni. Rozkładają konkurencję na łopatki.

Najwydajniejszym procesorem firmy Qualcomm jest na dziś układ Snapdragon 865+, którego moduły CPU i GPU są o około 10 proc. wydajniejsze od Snapdragona 865 (bez plusa). Jednak nawet ten potężny układ nie ma szans w pojedynku na wydajność z procesorem Apple A13, którego znajdziemy w telefonach iPhone 11. Osiąga on wyniki w niektórych testach nawet i o 25 proc. niższe.

REKLAMA

Tymczasem już we wrześniu w sprzedaży pojawi się nowy iPhone z procesorem Apple A14. Jak wynika z testów (z nieoficjalnego źródła), układ ten zawiera o 40 proc. szybsze CPU i o 50 proc. szybsze GPU. Układ ma być wykonany w 5-nanometrowym procesie technologicznym i ma osiągać szczytowe taktowanie 3,1 GHz.

Qualcomm, największy rywal Apple’a, na dziś nie ma na to odpowiedzi. W tym w formie procesorów projektowanych z myślą o PC, takich jak Snapdragon 8cx. Wygląda na to, że o pierwsze komputery Mac z procesorami innymi niż te od Intela martwić się nie musimy.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA