Oprogramowanie  / News

Windows 10 może być piękny. Tylko spójrzcie na nowe menu i kafelki

Picture of the author
244 interakcji
dołącz do dyskusji

Z okazji sukcesu jakim jest miliardowy aktywny użytkownik Windowsa 10 szef działu opiekującego się tym systemem opublikował na swoim koncie krótkie wideo reklamowe. W tym pokazujące przyszłą wersję systemu.

Wszyscy blogerzy i dziennikarze mające bardzo dobre źródła głęboko wewnątrz Microsoftu zgodnie powtarzają, że jeśli chodzi o systemy operacyjne, to cała uwaga firmy skupiona jest teraz na Windowsie 10X. Windows 10 – jako produkt dojrzały i kompletny – został ponoć odstawiony nieco na boczny tor, choć rzecz jasna jest i będzie serwisowany i rozwijany.

To jednak rodziło uzasadnione obawy, że system nie będzie już ulepszany czy nawet szlifowany. Ostatnie jego aktualizacje zawierały mnóstwo nowości, ale głównie tych związanych z administracją tym systemem w firmach czy wydajną obsługą specjalistycznych aplikacji dla zawodowców. Na szczęście nie zapomniano o reszcie.

Panos Panay, który niedawno objął przewodnictwo nad kliencką warstwą Windowsa, opublikował na swoim koncie wideo celebrujące miliardowego aktywnego użytkownika Windowsa 10. A w nim szybki pokaz zmian, jakich możemy się spodziewać w interfejsie w przewidywalnej przyszłości.

Przyszła aktualizacja zmieni wygląd systemu Windows 10. Liftingu doczekają się Eksplorator plików, Menu Start, aktywne kafelki i menu kontekstowe.

Z opublikowanego przez pana Panaya klipu możemy wyłowić kilka ciekawych elementów.

Po pierwsze i prawdopodobnie najważniejsze: Windows 10 doczeka się uaktualnienia wyglądu Eksploratora plików. Zniknie z niego Wstążka, a całość wyraźnie jest zaprojektowana wedle wytycznych wzornictwa Fluent Design – z nowymi ikonami i rozwijanym z lewego boku menu funkcyjnym.

Wyraźnie zmienia się też wygląd menu kontekstowych dostępnych pod prawoklikiem myszy. Teraz są one wizualnie spójne z nowoczesnymi aplikacjami wykorzystującymi kontrolki Fluent Design.

Zmieni się też wizualnie Menu Start. Kolumna z listą wszystkich aplikacji jest poszerzona. Zrezygnowano też z możliwości nadawania przez aplikacje kolorowego tła kafelkom – mają one teraz jasne bądź ciemne tło, spójne z wybranym motywem w systemie.

Trochę się boję o tego Eksploratora, a tak to pięknie!

To nadal nie są Wielkie i Potrzebne Porządki w Windowsie – wszak zmienia się tylko warstwa wizualna, przenosząc wygląd stareńkich modułów w nowoczesne czasy. Pozbawiony starych rozwiązań Windows 10X i używający ich tylko na żądanie i w izolacji jest zupełnie nowym systemem. Na takie porządki w Windowsie 10 liczyć nie możemy, z uwagi na obiecaną przez Microsoft zgodność wsteczną z aplikacjami.

Tym niemniej są to zmiany wysoce pożądane. W istotny sposób zwiększają czytelność Menu Start, a oprócz tego – tak najzwyczajniej w świecie – cieszą oko. Nie wiem tylko jak z użytecznością tego nowego Eksploratora, ale jeden obrazek niestety nie pozwoli tego ocenić. Jestem jednak dziwnie dobrej myśli.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst