REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Producent samochodów Volvo wybuduje własną konstelację satelitów

Geely, największy producent samochodów w Chinach, planuje zbudować własną sieć satelitów na orbicie okołoziemskiej. W ciągu ostatnich dziesięciu lat firma weszła na rynek samochodów ciężarowych, pociągów wysokich prędkości, dronów pasażerskich czy w końcu przejęła produkcję samochodów marki Volvo.

03.03.2020
21:10
Producent samochodów Volvo wybuduje własną konstelację satelitów
REKLAMA
REKLAMA

W komunikacie opublikowanym w poniedziałek, przedstawiciele Geely poinformowali, że wkrótce rozpoczną budowę fabryki satelitów i centrum testowego satelitów w Taizhou, w prowincji Zhejiang gdzie znajduje się siedziba firmy. Według planów fabryka będzie w stanie budować całą paletę różnych satelitów, z których część będzie przeznaczona dla klientów spoza grupy Geely.

 class="wp-image-1097681"
Źródło: Geely

Agencja Reuters donosi, że firma planuje zainwestować 326 mln dol. w budowę fabryki, która w okolicach 2025 r. będzie produkowała do 500 satelitów rocznie. Własne satelity Geely zacznie wynosić na orbitę jeszcze pod koniec tego roku.

Cała konstelacja satelitów docelowo zostanie umieszczona na niskiej orbicie okołoziemskiej, skąd będzie zapewniała szybki transfer danych, obliczenia w chmurze oraz precyzyjne dane nawigacyjne. Ten ostatni element jest szczególnie istotny dla Geely.

 class="wp-image-1097684"
Wizualizacja przedstawiająca planowaną fabrykę satelitów. Źródło: Geely

Obecnie dostępne satelity systemu GPS zapewniają precyzję pozycjonowania z dokładnością do kilku metrów,

Satelity umieszczone na niskiej orbicie okołoziemskiej będą w stanie zwiększyć tę precyzję do jednego centymetra.

REKLAMA

Taki poziom dokładności jest ważny nie tylko dla samochodów. Wkrótce bezzałogowe loty także będą go wymagały.

Gdy już na nasze drogi masowo wyjadą autonomiczne samochody, będą one potrzebowały ogromnych ilości danych przesyłanych na bieżąco z systemów satelitarnych. Posiadanie własnej konstelacji satelitów na orbicie może stanowić dużą przewagę nad konkurencją.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA