1. SPIDER'S WEB
  2. Biznes
  3. Tech

BitMarket24 kończy działalność. Ucieczka za granicę nie pomogła

BitMarket24 kończy działalność. Ucieczka za granicę nie pomogła

Giełda kryptowalut BitMarket24 ogłosiła, że kończy działalność z dniem 19 lutego. To wynik konsekwencji związnych z wpisaniem jej na listę ostrzeżeń KNF. Klienci zostali wezwani do wypłacenia wszystkich środków.

Po decyzji KNF właściciele BitMarket24 (nie mylić z BitMarket) w zasadzie nie mieli innego wyjścia. W drugiej połowie stycznia giełda trafiła na listę ostrzeżeń, a Komisja skierowała do prokuratury okręgowej w Krakowie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa za „nieuprawnioną działalność w zakresie świadczenia usług płatniczych lub w zakresie wydawania pieniądza elektronicznego”. Czynności takie jak świadczenie usług płatniczych czy wydawanie pieniądza elektronicznego wymagają bowiem zgody KNF. A takowej krakowska giełda rzecz jasna nie miała.

Wnioski prokuratury wydają się jednak nieistotne, bo tuż po wydaniu komunikatu współpracę z BitMarket24 zaczęły zrywać banki obsługujące rachunki firmowe. A bez dostępu do kont giełda nie może prowadzić dalszej działalności. Efektem jest ostatni komunikat:

W związku z wpisaniem BitMarket24 na listę ostrzeżeń publicznych i związane z tym odcięcie giełdy przez instytucje bankowe od tradycyjnego systemu finansowego, zarząd BM24 LTD podjął decyzję o zakończeniu działalności giełdy.
Giełda zakończy swoją działalność w dniu 19 lutego 2019 roku o godzinie 24:00:00. 
Zwracamy się z prośbą do Użytkowników giełdy o wypłacanie przechowywanych na giełdzie kryptowalut, a także o wypłacanie środków pieniężnych przeznaczonych na zakup lub uzyskanych ze sprzedaży kryptowalut najpóźniej do 19 lutego 2019 roku. Po tym terminie wszystkie środki zostaną zwrócone na ostatni rachunek bankowy, z którego przyszły.
Jednocześnie dziękujemy za zaufanie i dotychczasową współpracę.

Z poważaniem,
Zarząd BM24 LTD

BitMarket24 rozpoczął swoją działalność w 2014 r. w Krakowie. Gdy w kwietniu 2018 r. na listę ostrzeżeń KNF trafił Bitbay (który dzisiaj operuje z Malty) i Abucoins, przeniósł swoją siedzibę do Londynu. Jak widać, nie uchroniło go to przed konsekwencjami. Giełda umożliwiała obrót najpopularniejszymi kryptowalutami, takimi jak bitcoin, bitcoin gold, bitcoin cash czy litecoin.