Oprogramowanie  / Artykuł

Tryb ciemny, nowy Finder, a przede wszystkim nowe tapety. MacOS 10.14 Mojave - pierwsze wrażenia

Picture of the author

Nowy system do komputerów Mac jest już dostępny dla wszystkich chętnych. Sprawdzamy, co Apple zmienił w macOS 10.14 Mojave.

Apple nie wyrobił się z udostępnieniem nowych wersji wszystkich swoich systemów operacyjnych tego samego dnia, ale użytkownicy komputerów Mac nie musieli długo czekać. Równo tydzień po wypuszczeniu iOS 12, tvOS 12 i watchOS 5 pojawił się oficjalnie macOS 10.14 Mojave. Przyjrzyjmy się najważniejszym nowościom.

Dark Mode w macOS 10.14 Mojave.

W tegorocznej aktualizacji macOS pojawiło się wsparcie dla tzw. Dark Mode. Tryb ciemny to nowy motyw interfejsu systemu i aplikacji, który diametralnie zmienia ich kolorystykę. System ma być dzięki temu przyjaźniejszy dla oczu użytkownika, zwłaszcza w nocy - wzorem aplikacji dla profesjonalistów takich jak Final Cut Pro X czy Photoshop.

Do tej nowości podchodzę jak na razie bardzo sceptycznie. Lubię pracować na jasnych aplikacjach, a zbawienny wpływ na mój wzrok ma już wprowadzone w poprzedniej aktualizacji Night Shift. Jak na razie włączam i wyłączam Dark Mode co kilkanaście minut, i nadal nie mogę się zdecydować, czy chcę go włączyć na stałe, czy jak najszybciej o nim zapomnieć.

Tryb ciemny w macOS Mojave

Jak na razie po testach ciemny motyw wyłączyłem, a winne są temu aplikacje.

Spośród używanych przeze mnie programów, które nie pochodzą od Apple’a, jak na razie tylko iA Writer respektuje ustawienia trybu ciemnego automatycznie. W przypadku Chatty, Reedera i Tweeten motyw ciemny mogłem wybrać ręcznie. Niestety oba moje główne narzędzia pracy w Spider’s Web, czyli Slack i Trello, takiego trybu nie mają.

Pewnie sporo czasu minie, zanim wsparcia dla Dark Mode doczekają się te słabiej wspierane aplikacje firm trzecich. Na domiar złego tryb Dark Mode w macOS 10.14 Mojave nic nie poradzi na strony internetowe z białym tłem - a po włączeniu ciemnej wersji interfejsu systemu otwarcie przeglądarki często sprawia, że aż mrużę oczy.

Dynamiczna tapeta i porządek na pulpicie.

Dużo bardziej niż tryb ciemny podoba mi się… nowa tapeta w macOS 10.14 Mojave. Nie chodzi o fakt, co przedstawia, tylko o to, że zmieniać się będzie dynamicznie. Słońce oświetla na niej pustynny krajobraz z wielu różnych stron, by dopasować się do pory dnia. Fajny bajer.

Oprócz tego pojawiła się też opcja porządkowania plików na pulpicie w stosy. Wielu bałaganiarzy z pewnością to doceni, bo jedno kliknięcie uporządkuje wszystkie dokumenty, zdjęcia i inne typy plików na Biurku. Ja do tych ludzi jednak nie należę - filozofię inbox zero rozszerzyłem na desktop zero.

macOS Mojave - porządkowanie plików w stosy

Wygodniejsze zrzuty ekranu.

Funkcją, z której będę korzystał z kolei bardzo często, jest nowy sposób robienia zrzutów ekranu. Na pierwszy rzut oka jest bardzo podobny do tego, który znamy z iPhone’ów. Aby aktywować nowe menu, trzeba wcisnąć na klawiaturze jednocześnie klawisze Cmd-Shift–5. Po wykonaniu zrzutu pojawia się jego miniatura w prawym dolnym rogu.

Po kliknięciu w miniaturę można przejść od razu do okna szybkiej edycji. Można też łatwo wybrać, gdzie zrzuty ekranu będą zapisywane. Dostępna jest też opcja nagrywania ekranu. Proste, łatwe, przyjemne i w teorii szalenie przydatne w mojej pracy. W praktyce zrzuty, których nie chcę edytować, lądują na Biurku z opóźnieniem, a to dla mnie spory minus.

macOS Mojave - zrzuty ekranu

Finder z szybkimi akcjami i zmiany w Podglądzie.

Nieco miłości od deweloperów otrzymał też Finder, czyli program do zarządzania plikami. Zniknął tryb widoku Cover Flow, ale zastąpił go nowy i śliczny ekran galerii, który pozwala w wygodny sposób przeglądać foldery pełne zdjęć. Z kolei w panelu podsumowania można wyświetlić więcej metadanych. Czekam teraz na aplikację Skróty na macOS.

Na wzmiankę zasługują też przyciski szybkich akcji w panelu podglądu. Można np. obrócić zdjęcie jednym kliknięciem bez otwierania aplikacji Podgląd. Bardzo cieszą mnie usprawnienia funkcji Quick Look. Szybki podgląd zawiera teraz podstawowe narzędzia do obróbki zdjęć i przycinania wideo i pozwala wyświetlić kilka plików w jednym oknie.

macOS Mojave - Finder

Continuity Camera, czyli iPhone jako skaner.

To jedna z tych funkcji, które pokazują siłę tego mitycznego ekosystemu Apple’a. Od teraz będzie można podczas pracy biurowej zrobić z telefonu… skaner. Wystarczy jedno kliknięcie w opcjach aplikacji Podgląd, by zaimportować do niego zdjęcie lub skan dokumentu prosto z obiektywu iPhone’a. Genialne!

macOS Mojave Continuity Camera

Nie mam jednak złudzeń - nie będę z tego rozwiązania korzystał. Na tyle rzadko potrzebuję zeskanować jakiś dokument w swojej pracy, że zanim sobie przypomnę, za te - dajmy na to - pół roku, że taka funkcja istnieje, zdążę zgrać zdjęcie dokumentu przez AirDrop albo Photos.app.

Nowe aplikacje rodem z iOS-a.

Wpływ mobilnego systemu Apple’a na ten desktopowy widać jednak w innych obszarach. Jednym z nich są zupełnie nowe aplikacje, w tym Giełda, Dyktafon, Home oraz (nadal niedostępny w Polsce) Apple News, które zostały przeniesione niemal 1 do 1 z iOS-a. Same aplikacje mnie specjalnie nie interesują, ale to, jak powstały, już tak.

macOS Mojave - aplikacja Giełda

macOS 10.14 Mojave jest bowiem zapowiedzią przyszłości, w której programiści będą mogli bardzo małym nakładem środków przygotować aplikację na komputery na bazie wydania smartfonowego lub tabletowego. Jak na razie Apple testuje to rozwiązanie wewnętrznie, a w przyszłym roku będą mogli skorzystać z niego deweloperzy. Już sobie na to ostrzę zęby!

Nowa wersja Mac App Store.

Gruntownego odświeżenia doczekała się aplikacja, która nie ma swojego bezpośredniego odpowiednika na urządzeniach mobilnych - a jedynie znacznie bardziej rozpoznawalnego kuzyna. Mowa o Mac App Store, czyli oficjalnym repozytorium z aplikacjami na komputery Apple’a. Nowa wersja przeszła gruntowny lifting w kwestii wyglądu i układu treści.

macOS Mojave - odświeżony Mac App Store

Widać niestety, że nowa aplikacja nie jest jeszcze w pełni skończona, a niektóre elementy interfejsu nie są odpowiednio wyrównane. Nowy wygląd zresztą nie wystarczy, by zainteresować użytkowników, a potrzeba… aplikacji. Niestety wielu deweloperów zdecydowało się na dystrybucję swoje oprogramowanie z pominięciem Mac App Store’u, bo nie chce się dzielić zyskami.

Inne nowości w macOS 10.14 Mojave:

  • dock wzorem tego w iPadzie pozwala wyświetlać ikony kilku ostatnio otwartych aplikacji, aczkolwiek wyłączyłem to, bo najważniejsze programy… i tak mam przypięte w docku;
  • funkcja aktywnych narożników pozwala od teraz na zablokowanie ekranu, a nie tylko wyłączenie monitora, co docenią osoby pracujące w open space'ach;
  • iTunes pozwala na wyszukiwanie utworów po ich treści, a także dodano playlistę wygenerowanej na bazie piosenek słuchanych przez znajomych w Apple Music;
  • zmian doczekało się Safari, które wspiera favicony i podobno jeszcze sprawniej blokuje niepożądane treści (aczkolwiek z przeglądarki w wersji 12 można skorzystać też na starszym macOS 10.13 High Sierra);
  • aplikacje mają od teraz pytać o dostęp do danych użytkownika, takich jak historia wiadomości, archiwum poczty czy lokalizacja;
  • macOS 10.14 Mojave będzie ostatnim wydaniem systemu na komputery Apple’a wspierającym 32-bitowe aplikacje;
  • Apple chwali się też grupowymi rozmowami w FaceTime, ale ta funkcja będzie dostępna w późniejszym terminie.

Jak na razie z aktualizacji jestem też zadowolony pod kątem stabilności i szybkości działania, ale nie odczułem wyraźnej poprawy wydajności. Niestety po wyłączeniu Dark Mode okazało się, że w moim przypadku macOS 10.14, tak jak tydzień wcześniej iOS 12, to przede wszystkim… nowe tapety. W porównaniu do poprzednich lat nie zmieniło się wiele, ale też od dawna wiedzieliśmy, że tym razem nie ma co liczyć na spektakularne nowości.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst