REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Apple dotrzymał słowa. System macOS 10.14 Mojave już dostępny

Zgodnie z obietnicami Apple udostępnił właśnie nową wersję systemu operacyjnego do swoich komputerów. macOS 10.14 Mojave mogą pobierać już wszyscy chętni.

24.09.2018
19:28
macOS 10.14 mojave
REKLAMA

Apple nas przyzwyczaił do tego, że co roku pod koniec września debiutują nowe wersje oprogramowania do urządzeń Apple’a, które firma prezentowała kilka miesięcy wcześniej na corocznej konferencji WWDC. Tradycji stała się zadość.

REKLAMA

W zeszłym tygodniu po kilku miesiącach betatestów klienci mogli wreszcie zainstalować na swoich iPhone’ach, iPadach, przystawkach Apple TV i zegarkach Apple systemy Watch iOS 12, tvOS 12 i watchOS 5. Na tym jednak nie koniec.

Dziś przyszła kolej na aktualizację do macOS 10.14 Mojave.

Firmie z Cupertino nie udało się w tym roku udostępnić wszystkich nowych wersji swoich systemów tego samego dnia. Pierwszeństwo miało oprogramowanie na sprzęty mobilne oraz młodsze systemy tvOS i watchOS, które bazują na iOS. Użytkownicy komputerów musieli czekać na uaktualnienie o tydzień dłużej.

W dodatku w tym roku nie pojawiła się nawet wersja macOS oznaczona jako Golden Master. Po ostatniej edycji oznaczonej beta 11 przyszła od razu kolej na finalną wersję Mojave, którą zgodnie z obietnicami można pobierać od godziny ok. 19:00 polskiego czasu, 24 września 2018 roku.

Kto może zainstalować macOS 10.14 Mojave?

W przypadku systemu iOS, z tegorocznego uaktualnienia do iOS 12 mogli skorzystać posiadacze wszystkich sprzętów, na których dostępny był poprzedni system mobilny, iOS 11. W przypadku oprogramowania na komputera sytuacja jest niestety nieco gorsza, a lista kompatybilnych sprzętów jest nieco krótsza niż rok temu:

  • MacBook (Early 2015 lub nowszy);
  • MacBook Air (Mid–2012 lub nowszy);
  • MacBook Pro (Mid–2012 lub nowszy);
  • Mac mini (Late 2012 lub nowszy);
  • iMac (Late 2012 lub nowszy);
  • iMac Pro (2017);
  • Mac Pro (Late 2013 oraz Mid–2010 i Mid–2012, ale z GPU wspierającym Metal).

Trudno mieć jednak do producenta pretensje. Wspierane są w końcu nawet sześcioletnie maszyny. Jeśli ktoś ma komputer z 2011 roku lub starszy i zależy mu na aktualizacji, to najwyższy czas pomyśleć o wymianie na nowszy model.

macOS 10.14 Mojave - co nowego?

Apple w tym roku skupił się przede wszystkim na łataniu błędów, a nowości w systemach jest jak na lekarstwo. Nie oznacza to jednak, że użytkownicy komputerów Mac nie mieli na co czekać. Zmiany nie są przełomowe, ale z pewnością ucieszą wiele osób - zwłaszcza tych pracujących po zmroku.

Najbardziej widoczną nowością w macOS 10.14 Mojave jest Dark Mode. Po jego aktywacji interfejs zaczyna korzystać z ciemnych barw tam, gdzie to tej pory były wykorzystywane odcienie bieli i szarości. Jak na razie nie jestem do tego rozwiązania specjalnie przekonany, ale będę się próbował do niego przekonać.

System wprowadza też tapety zmieniające się kilkanaście razy dziennie, w zależności od pory dnia.

W macOS 10.14 Mojave pojawia się też grupowanie plików na pulpicie. Będzie też możliwość uzyskania dostępu do obrazu z kamery telefonu w aplikacji desktopowych. Apple przebudował też nieco Findera, dodając do niego tzw. szybkie akcje. Z kolei szybki pogląd pozwoli na podstawową edycję zdjęć i wideo.

REKLAMA

W systemie macOS 10.14 Mojave pojawiły się też pierwsze aplikacje takie jak np. Giełda, które zostały przeportowane z iOS-a niemal 1 do 1. Nie zabrakło też nowego interfejsu do robienia zrzutów ekranów i nagrywania obrazu pulpitu. Gruntownego odświeżenia doczekał się zaś Mac App Store.

PS Jeśli nie widzicie aktualizacji w Mac App Store, to kliknijcie w ten link.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA