1. SPIDER'S WEB
  2. Motoryzacja
  3. Tech

Wsiadasz do samochodu, a ten już wie, dokąd chcesz pojechać. Tak to widzi Seat

Seat Connected Experience

Seat, podobnie jak Peugeot, ma swoją wizję na motoryzację przyszłości. O ile na przyszłość Francuzów przyjdzie nam jeszcze poczekać, tak Seat Connected Experience jest tuż za rogiem.

W centralnym punkcie ekspozycji Seata stoi futurystyczny kokpit, z wielkim, zakrzywionym ekranem tuż przed nim.

Seat-connect-MWC-2017-11

Wsiadając do środka, wita nas kierownica żywcem wyjęta z filmów Sci-Fi, dwa ekrany i tylko jeden element funkcyjny - stacja ładująca na smartfona.

Seat-connect-MWC-2017-1

Gdy położymy na niej smartfon ze specjalną aplikacją Seat Connected Experience, koncept uruchamia wirtualny tor jazdy, pokazując nam, jak będzie wyglądała jazda autem w przyszłości.

Seat-connect-MWC-2017-10

Oprócz tego w aplikacji znajdziemy wszystkie niezbędne informacje o naszym samochodzie, w tym oczywiście poziom naładowania/stan baku.

Seat-connect-MWC-2017-8

Czym jest Seat Connected Experience? To po prostu kontekstowo działająca nawigacja.

Seat-connect-MWC-2017-9

Nawigacja w czasie rzeczywistym dostosowuje się do sytuacji nie tylko na drodze, ale i w otoczeniu. Nawigacja ma przewidywać takie zdarzenia, jak godziny otwarcia szkół, korki, czy wolne miejsca parkingowe. Cel? Odciążyć zatłoczone miasta w godzinach szczytu.

Seat-connect-MWC-2017-5

Z biegiem czasu system uczy się naszych tras i zachowań, pomagając zoptymalizować codzienne dojazdy, by zajmowały jak najmniej czasu i były jak najprzyjemniejsze.

Seat-connect-MWC-2017-12

Najlepsza informacja? Ten system trafi do aut Seata już w 2018-2019 roku.

Seat-connect-MWC-2017-7

Na początku oczywiście mówimy tylko o kontekstowej nawigacji, bo do autonomicznych aut jeszcze daleko.

Seat-connect-MWC-2017-3

Co ciekawe, do sprzedaży trafi też specjalna przystawka na złączu OBD, która umożliwi wykorzystanie tego systemu w starszych autach.

Seat-connect-MWC-2017-6

Przyszłość w wydaniu Seata jest nieco mniej ekscytująca, niż w wizji Peugeot, ale jest przy tym zdecydowanie bliżej. I co ważniejsze, jest znacznie bardziej przystępna, a to znaczy, że i jej implementacja odbędzie się szybciej, i skuteczniej.