1. SPIDER'S WEB
 2. Tech
 3. TopHiFi.pl

Piękne brzmienie w minimalistycznym opakowaniu. VASA BLA - recenzja Spider's Web

Vasa BLA Sudio - recenzja Spider's Web

Twórcy słuchawek VASA BLA twierdzą, że w ich słuchawkach można usłyszeć każdy szczegół. Czy tak jest naprawdę? Sprawdziliśmy to.

Trafiły do nas flagowe, bezprzewodowe słuchawki Sudio VASA BLÅ. Są to małe, dokanałowe słuchawki Bluetooth, kosztujące zaledwie 379 zł i działające z każdym systemem operacyjnym. Szczególnie zainteresowani będą użytkownicy iPhone 7, ponieważ mogą korzystać z Vasa Bla bez żadnej przejściówki.

Specyfikacja:

 • Typ słuchawek: dokanałowe
 • Typ przetworników: dynamiczne
 • Wielkość przetworników: 10,2 mm
 • Pasmo przenoszenia: 18-23000 Hz (szersze niż w większości dokanałowych słuchawek BT)
 • Impedancja: 32 Ohm
 • Skuteczność: 113 dB @1 kHz
 • Łączność: bezprzewodowa, Bluetooth 4.1
 • Zasięg: 10 m
 • Akumulator: 500 mAh
 • Czas pracy: ok. 7-8 godzin
 • Waga: ok. 22 g
vasa-bla-7

Otwieramy!

Zamykane na magnes pudełko prezentuje się naprawdę ładnie. Po otwarciu odkrywamy dwa kolejne boksy - w mniejszym z nich znajdziemy słuchawki, a w większym zestaw akcesoriów. Jest tu dobrej jakości, skórzane etui. Pozostałe dodatki to książeczka informacyjna, cztery pary silikonowych uszczelek dokanałowych (łącznie otrzymujemy zatem pięć kompletów o różnej średnicy), przewód USB służący do ładowania wbudowanego akumulatora oraz metalowy klips umożliwiający przypięcie słuchawek do ubrania czy torby.

vasa-bla-2

Jakość wykonania

Słuchawki połączone są przewodem o długości nieco ponad 50 cm. Wbudowano w niego kontroler z mikrofonem oraz przyciskami regulacji głośności i pauzowania muzyki. W kontrolerze znajduje się też dioda LED informująca o stanie baterii oraz połączeniu Bluetooth. W przewodzie umieszczono jeszcze jeden moduł, z akumulatorem i złączem micro USB. Zarówno moduł akumulatora, jak i kontroler pokryte są na krawędziach cienką warstwą gumy. Słuchawki są też bardzo lekkie – ważą zaledwie 22 g.

Całość prezentuje się interesująco i solidnie. Stylistyka jest iście skandynawska - minimalistyczna i uniwersalna. Ogólną jakość wykonania też oceniam pozytywnie, poza wspomnianą gumową warstwą na kontrolerze i module akumulatora, która jest dość cienka, przez wydaje się być podatna na przetarcia.

vasa-bla-3

Wydajność akumulatora

Producent deklaruje, że VASA BLÅ po pełnym naładowaniu akumulatora o pojemności 500 mAh będą pracowały przez 8 godzin. Podczas testu, przy maksymalnej głośności, pracowały około 5 godzin, natomiast przy głośności ustawionej na połowę skali wytrzymały deklarowane 8 godzin. Jeżeli więc słuchamy muzyki często i głośno, możemy być zmuszeni do codziennego ładowania.

vasa-bla-1

Funkcjonalność i wygoda

Zasięg bezprzewodowej pracy VASA BLÅ w otwartej przestrzeni osiąga ok 10 m, w pomieszczeniu nieco spada, ale wciąż gra przy 7-8 metrach odległości od urządzenia. Niezbyt przyjazny jest sygnał informujący o niskim poziomie naładowania - następują po prostu przerwy w graniu oraz nieregularne piski.
Silikonowe wkładki w różnych rozmiarach pozwalają dość dokładnie dopasować słuchawki do uszu. W moim wypadku trzymały się całkiem dobrze (jedynie czasami musiałem je delikatnie poprawić).

Sterowanie procesem odtwarzania za pomocą pilota jest proste i intuicyjne - krótkie przyciśnięcia przycisków + i - powodują regulację głośności, a dłuższe - przełączanie utworu.

vasa-bla-5

Jakość odtwarzanego dźwięku

Pierwsze wrażenie, jakie nasunęło mi się po odpaleniu słuchawek, to idealny brak szumów. Nic nie szumi nawet gdy głośność jest ustawiona na maksimum, co niestety nie jest regułą w przypadku bezprzewodowych słuchawek.

Kolejne to delikatne faworyzowanie niższych zakresów pasma akustycznego mimo deklaracji producenta o zupełnie neutralnym brzmieniu. Jeżeli ktoś lubi, gdy dominuje sekcja rytmiczna, może zamawiać te szwedzkie dokanałówki w ciemno. Natomiast osoby poszukujące słuchawek o wyrównanej charakterystyce i bardzo szerokiej scenie muzycznej powinny posłuchać VASA BLÅ przed zakupem.

vasa-bla-8

Odtwarzany bas jest wyraźny, pulsujący, ale jednocześnie miękki i ocieplony. Wokale oraz tony wysokie są obecne w muzycznym przekazie, jednak bardziej delikatne.

Subtelność basu i części dźwięków jest za to zaletą w czasie długiego i cichego słuchania, nie narażamy się bowiem na zmęczenie muzyką. Dodatkowo słuchawki przyzwoicie tłumią pasywnie hałasy płynące z otoczenia. Ponownie, warto tu podkreślić dobranie wkładek silikonowych dla naszych uszu, by redukować hałas z zewnątrz i utrzymać zbalansowanie dźwięku - nieszczelna końcówki mogą osłabić niskie tony.
Jakość rozmów telefonicznych jest bardzo dobra - zarówno po stronie mojej, jak i mojego rozmówcy nie było problemów z wzajemnym zrozumieniem. Podobnie jak korzystanie z wbudowanego mikrofonu, które nie wymagało ode mnie głośniejszego mówienia niż podczas rozmowy przez smartfona.

vasa-bla-4

Podsumowując.

Słuchawki Sudio Vasa Bla świetnie sprawdzą się przy takich gatunkach jak jazz czy rap oraz niektórych odmianach elektroniki. Charakteryzują się dobrą dynamiką i nie generują niepożądanych szumów.
Warto przetestować Vasa Bla przed zakupem, żeby sprawdzić, czy ich dźwięk odpowiada waszym gustom. Słuchawki bez problemu łączą się z każdym smartfonem. Surowa, skandynawska estetyka jest wyrazista i spodoba się tym, dla których ważny jest design.

W skrócie: Jeśli szukasz dobrego brzmienia w estetycznym opakowaniu, śmiało możesz postawić na Sudio Vasa Bla.

I teraz gratka dla Was - korzystając z kodu SPIDERS.WEB15 otrzymujecie kod promocyjny - 15% na wszystkie produkty zakupione przez www.sudiosweden.com/pl