REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Motoryzacja

Tak wygląda nowy autonomiczny samochód Google

Pocieszną, samojezdną kopułkę Google'a znają chyba wszyscy. Większość kojarzy też potężnego, autonomicznego SUV-a dostarczonego przez Lexusa. Teraz czas na nowe autonomiczne auto Google'a. A jest nim... minivan.

19.12.2016
14:06
Tak wygląda nowy autonomiczny samochód Google
REKLAMA
REKLAMA

No, nie do końca jest to w pełni "auto Google'a". Po pierwsze, niedawno dział autonomicznych pojazdów odłączył się od firmy i już pod nazwą Waymo - choć nadal jako jedna z firm należących do Alphabetu - samodzielnie stara się realizować zadanie. Po drugie nie jest to zupełnie nowy samochód stworzony od podstaw przez Google Alphabet Waymo - jest to efekt współpracy z FCA.

waymo-google-autonomiczny-samochod class="wp-image-535027"

Jeśli komuś ta sylwetka wydaje się znajoma, to ma rację - samochód jest zmodyfikowanym w dużym stopniu Chryslerem Pacifcą. Nie oznacza to jednak, że Waymo wzięło gotowy model, doczepiło do niego swoje kamery, czujniki i komputery, po czym pochwaliło się, że w zaledwie pół roku udało się stworzyć autonomiczny pojazd.

W ramach współpracy pomiędzy dwoma firmami zdecydowano się zmodyfikować sporą część istotnych podzespołów tego hybrydowego minivana. Zmieniony są więc m.in. układy elektryczne, napędowe, a także niektóre elementy nadwozia. Wszystko po to, żeby Chrysler Pacifica był w stanie "optymalnie wykorzystać technologię autonomicznej jazdy".

waymo-google-autonomiczny-samochod-2 class="wp-image-535028"

Niestety ani FCA, ani Waymo nie zdradzają na razie szczegółów na temat tego, jak dokładnie zmodyfikowany został cały samochód i w jakie wyposażono go czujniki. Zostaje nam jedynie te kilka zdjęć, na których możemy zobaczyć Chryslera... jedynie z zewnątrz.

Waymo twierdzi jednak, że na pokładzie znajduje się zupełnie nowy osprzęt komputerowy, "najnowsze technologie autonomicznej jazdy" oraz szereg usprawnień dla pozostałych istotnych elementów. Detali jednak niestety brak.

REKLAMA
waymo-google-autonomiczny-samochod-3 class="wp-image-535032"

Znamy natomiast kilka innych szczegółów związanych z autonomicznym samochodem Google Waymo. Przede wszystkim flota firmy zostanie uzupełniona o 100 tak przygotowanych egzemplarzy, których zadaniem - tak jak i poprzedników - będzie zbieranie danych pozwalających na doskonalenie technik autonomicznej jazdy. Pierwsze egzemplarze powinny wyjechać na publiczne drogi - oczywiście tylko tam, gdzie zezwala na to prawo - już w przyszłym roku. Wcześniej testowane będą na zamkniętych torach.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA