Technologie  / News

Dwie nowe funkcje Map Google. Na jedną czekałem, a drugiej się boję

Wczoraj informowaliśmy o tym, że w Mapach Google pojawiła się długo wyczekiwana funkcja, która pozwala na dodawanie wielu punktów na jednej trasie. Dzisiaj Google Polska oficjalnie potwierdził te informacje, a funkcja pojawiła się już na moim telefonie. To nie koniec nowości. W Google Maps zadebiutowała również możliwość dodawania własnych notatek.

W sumie to dziwna sprawa z tymi punktami pośrednimi, czyli kilkoma punktami docelowymi zaplanowanymi w ramach jednej trasy. Wielu użytkowników ucieszyło się z nowej funkcji, ale niektórzy zwrócili uwagę, że opcja była dostępna od dawna, ale była zakamuflowania i bardzo niewygodna w obsłudze.

Działa tylko mało intuicyjne a konkretnie trzeba wybrać miejsce docelowe, włączyć nawigację, nacisnąć lupę, jeszcze raz lupę i wpisać dodatkowy adres, tapnąć na znaleziony punkt na mapie i na dole na "dodaj przystanek". W nowej wersji będzie to znacznie prostsze i logiczne - wyjaśnił wczoraj czytelnik BuKoX.

Google Maps i wiele punktów. Teraz już oficjalnie

Byłem bardzo zdziwiony tym, że taka funkcja istniała, bo wiele razy trafiłem w sieci na dyskusje, że brak takiej możliwości jest dużą wadą mobilnych Map Google. Tymczasem opcja istniała, ale Google'owi najwidoczniej nie zależało na tym, że byśmy z niej korzystali lub... firma zupełnie zapomniała o takiej opcji.

Za tą drugą opcją przemawia wiadomość od Gogole Polska, którą dosłownie przed chwilą dostałem. Czytamy w niej, że:

Punkty pośrednie i notatki - nowe funkcje Map Google w sam raz na wakacje

Upalne lato, dzieci skończyły szkołę, w mieście pustki - to oznacza tylko jedno - rozpoczęły się wakacje! Z tej okazji mamy dla Was dwie nowe funkcje Map Google, które na pewno przyjdą Wam z pomocą. (...)

Czyżby nawet Google nie wiedział o tym, że jedna z nowych funkcji wcale nie jest taka nowa? Na to wygląda.

mapy-google-maps-wiele-punktow-posrednich
Mapy Google i wiele punktów pośrednich

Ważne jednak, że punkty pośrednie (wiele punktów docelowych) trafiły w nowej formie do Map Google. Nawigacja ta jest bardzo popularna i teraz więcej użytkowników będzie mogło w pełni wykorzystać jej możliwości.

Drugą nowością są... notatki

Jedną z najprzyjemniejszych rzeczy związaną z podróżowaniem są wspomnienia. Tradycyjny sposób na wspominanie to oczywiście zdjęcia, ale teraz użytkownicy funkcji „Twoja oś czasu” na Androida mają jeszcze jeden sposób. Jeśli macie w Mapach Google włączoną historię lokalizacji, to teraz otwierając oś czasu możecie dodać notatki związane z tym konkretnym dniem - czytamy w oficjalnym komunikacie Google Polska.

Twoja Oś Czasu to funkcja z kategorii tych strasznych. Klikasz i widzisz, jak bardzo Google cię śledzi.

Aplikacja wie, gdzie wczoraj byłeś, gdzie ostatnio jechałeś i gdzie po drodze zrobiłeś sobie przerwę. Jakby tego było mało Mapy Google przeplatają oś czasu zdjęciami wykonanymi w różnych miejscach. Wygląda to jak prywatna kartoteka. Powiem więcej, gdyby ktoś obcy pokazał mi tak kompletny zbiór informacji o tym, co robię, gdzie bywam i dodał do tego te wszystkie zdjęcia, to - delikatnie mówiąc - byłbym przerażony. No ale... czego się nie robi, żeby usługi Google'a działały lepiej i jeszcze bardziej pomagały nam w byciu szczęśliwymi ludźmi. Czy coś w tym stylu...

mapy-google-maps-os-czasu-notatki
Mapy Google i Twoja Oś Czasu

Wracając do nowości w Mapach Google. Aplikacja pozwala teraz dodawać do osi czasu własne notatki. Możemy tam napisać, że rzeczywiście byliśmy w takiej a takiej restauracji i to, co jedliśmy było przepyszne. Możemy też zapisać sobie imię kelnera lub stworzyć notatkę z zaletami i wadami danego miejsca.

Osobiście nie widzę (na razie) sensu korzystania z takich notatek. Google wie o mnie i tak już za dużo i nie zamierzam dokładać do tego prywatnych dzienników, w których będę opisywał każdy dzień.

Ale z wielu punktów pośrednich będę korzystał. Zatem, drogie Google, za obie funkcje bardzo dziękuję. Za każdą jednak inaczej.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst