1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie

Dwie nowe funkcje Map Google. Na jedną czekałem, a drugiej się boję

Punkty pośrednie to nie jedyna nowość w Mapach Google

Wczoraj informowaliśmy o tym, że w Mapach Google pojawiła się długo wyczekiwana funkcja, która pozwala na dodawanie wielu punktów na jednej trasie. Dzisiaj Google Polska oficjalnie potwierdził te informacje, a funkcja pojawiła się już na moim telefonie. To nie koniec nowości. W Google Maps zadebiutowała również możliwość dodawania własnych notatek.

W sumie to dziwna sprawa z tymi punktami pośrednimi, czyli kilkoma punktami docelowymi zaplanowanymi w ramach jednej trasy. Wielu użytkowników ucieszyło się z nowej funkcji, ale niektórzy zwrócili uwagę, że opcja była dostępna od dawna, ale była zakamuflowania i bardzo niewygodna w obsłudze.

Działa tylko mało intuicyjne a konkretnie trzeba wybrać miejsce docelowe, włączyć nawigację, nacisnąć lupę, jeszcze raz lupę i wpisać dodatkowy adres, tapnąć na znaleziony punkt na mapie i na dole na "dodaj przystanek". W nowej wersji będzie to znacznie prostsze i logiczne - wyjaśnił wczoraj czytelnik BuKoX.

Google Maps i wiele punktów. Teraz już oficjalnie

Byłem bardzo zdziwiony tym, że taka funkcja istniała, bo wiele razy trafiłem w sieci na dyskusje, że brak takiej możliwości jest dużą wadą mobilnych Map Google. Tymczasem opcja istniała, ale Google'owi najwidoczniej nie zależało na tym, że byśmy z niej korzystali lub... firma zupełnie zapomniała o takiej opcji.

Za tą drugą opcją przemawia wiadomość od Gogole Polska, którą dosłownie przed chwilą dostałem. Czytamy w niej, że:

Punkty pośrednie i notatki - nowe funkcje Map Google w sam raz na wakacje

Upalne lato, dzieci skończyły szkołę, w mieście pustki - to oznacza tylko jedno - rozpoczęły się wakacje! Z tej okazji mamy dla Was dwie nowe funkcje Map Google, które na pewno przyjdą Wam z pomocą. (...)

Czyżby nawet Google nie wiedział o tym, że jedna z nowych funkcji wcale nie jest taka nowa? Na to wygląda.

mapy-google-maps-wiele-punktow-posrednich
Mapy Google i wiele punktów pośrednich

Ważne jednak, że punkty pośrednie (wiele punktów docelowych) trafiły w nowej formie do Map Google. Nawigacja ta jest bardzo popularna i teraz więcej użytkowników będzie mogło w pełni wykorzystać jej możliwości.

Drugą nowością są... notatki

Jedną z najprzyjemniejszych rzeczy związaną z podróżowaniem są wspomnienia. Tradycyjny sposób na wspominanie to oczywiście zdjęcia, ale teraz użytkownicy funkcji „Twoja oś czasu” na Androida mają jeszcze jeden sposób. Jeśli macie w Mapach Google włączoną historię lokalizacji, to teraz otwierając oś czasu możecie dodać notatki związane z tym konkretnym dniem - czytamy w oficjalnym komunikacie Google Polska.

Twoja Oś Czasu to funkcja z kategorii tych strasznych. Klikasz i widzisz, jak bardzo Google cię śledzi.

Aplikacja wie, gdzie wczoraj byłeś, gdzie ostatnio jechałeś i gdzie po drodze zrobiłeś sobie przerwę. Jakby tego było mało Mapy Google przeplatają oś czasu zdjęciami wykonanymi w różnych miejscach. Wygląda to jak prywatna kartoteka. Powiem więcej, gdyby ktoś obcy pokazał mi tak kompletny zbiór informacji o tym, co robię, gdzie bywam i dodał do tego te wszystkie zdjęcia, to - delikatnie mówiąc - byłbym przerażony. No ale... czego się nie robi, żeby usługi Google'a działały lepiej i jeszcze bardziej pomagały nam w byciu szczęśliwymi ludźmi. Czy coś w tym stylu...

mapy-google-maps-os-czasu-notatki
Mapy Google i Twoja Oś Czasu

Wracając do nowości w Mapach Google. Aplikacja pozwala teraz dodawać do osi czasu własne notatki. Możemy tam napisać, że rzeczywiście byliśmy w takiej a takiej restauracji i to, co jedliśmy było przepyszne. Możemy też zapisać sobie imię kelnera lub stworzyć notatkę z zaletami i wadami danego miejsca.

Osobiście nie widzę (na razie) sensu korzystania z takich notatek. Google wie o mnie i tak już za dużo i nie zamierzam dokładać do tego prywatnych dzienników, w których będę opisywał każdy dzień.

Ale z wielu punktów pośrednich będę korzystał. Zatem, drogie Google, za obie funkcje bardzo dziękuję. Za każdą jednak inaczej.