1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie

Lepsze wyznaczanie trasy, czyli Mapy Google doczekały się funkcji, której brakowało od zawsze

Korzystam z kilku aplikacji do nawigacji, ale to Mapy Google są tą, po którą sięgam najchętniej. Dlatego też ucieszyłem się na wieść, że popularna nawigacja mobilna doczekała się nowej funkcji, której brakowało mi od zawsze – możliwości ustalenia kilku punktów na trasie, które chcemy odwiedzić w odpowiedniej kolejności.

Nowa funkcja: Mapy Google i wiele punktów trasy
470 interakcji
dołącz do dyskusji

Na co dzień korzystam z Map Google i nawigacji Here. Ta druga jest o tyle lepsza, że może działać w trybie offline, do którego wgram mapy całych państw. Dodatkowo Here może działać w trybie wędrówek pieszych, bez potrzeby połączenia z siecią – czego Mapy Google nie potrafią wcale. Zaś zgrywanie wybranych obszarów do pamięci offline w Mapach Google’a też jest mocno ograniczone – nie wgramy całego kontynentu lub państwa, a jedynie niewielkie wycinki map.

Te ograniczenia to jednak nic, w porównaniu do braku możliwości ustawienia w Mapach Google kilku punktów naszej trasy.

Bo przecież często zdarza się tak, że chcemy gdzieś dojechać, ale po drodze zajrzeć jeszcze w jedno lub dwa miejsca. Do tej pory zmuszeni byliśmy wyznaczać trasę pojedynczo i po dotarciu do każdego celu wyznaczać kolejny. Teraz to się jednak zmieni.

Mapy Google: wiele punktów - źródło: androidpolice.com
Mapy Google: wiele punktów - źródło: androidpolice.com

Serwis Android Police donosi, że funkcja pozwalająca na wyznaczanie kilku punktów docelowych dla jednej trasy pojawiła się u pierwszych użytkowników. Początkowo opcja ta była dostępna w becie nowych Map, ale teraz dostęp do niej uzyskują również osoby, które korzystają ze stabilnej wersji aplikacji.

Jak to zwykle dzieje się w przypadku wdrażania nowych funkcji i usług Google robi to etapami.

Nie wiemy według jakiego klucza firma dobiera osoby, które dostaną nową funkcję przed innymi.

Google Maps: wiele punktów - źródło: androidpolice.com
Google Maps: wiele punktów - źródło: androidpolice.com

W teorii aktywni użytkownicy Map Google, którzy zdobyli 2 poziom (wtajemniczenia), mogą liczyć na „wcześniejszy dostęp do nowych usług i funkcji Google”. W praktyce jestem członkiem programu Lokalnych Przewodników Map Google i jakiś czas temu zdobyłem nawet 4 poziom (za co dostałem w prezencie 1 TB miejsca na Dysku Google), ale do mnie nowa funkcja jeszcze nie dotarła.

Możliwe, że aktywację wielu punktów docelowych w nawigacji Google przyśpieszy instalacja aplikacji Map Google w wersji beta (plik APK do pobrania tutaj), ale nie ma na to żadnych twardych dowodów.

Trzeba czekać. Jednak tym razem naprawdę jest na co!