Technologie  / News

Dobra wiadomość dla użytkowników iPhone'ów z małą pamięcią - będziecie mieć więcej miejsca

Apple z poślizgiem wprowadza nową funkcję, która będzie zbawieniem dla użytkowników iPhone’ów i iPadów o najmniejszej możliwej pojemności pamięci. Dzięki przywróceniu funkcji App Slicing na urządzenia będą pobierane od tej pory tylko te zasoby aplikacji, które będą użytkownikowi faktycznie niezbędne.

Jednym z największych rozczarowań na wrześniowej konferencji Apple’a było potwierdzenie wprowadzenia do sprzedaży nowych iPhone’ów w podstawowym wariancie 16 GB a nie 32 GB. To zrozumiały ruch pod względem biznesowym, bo wiele osób zdecyduje się na droższego o kilkaset złotych iPhone’a z 64 GB pamięci.

Producent w dodatku nie zdecydował się na umożliwienie rozszerzenia pamięci za pomocą kart microSD. Użytkownicy sprzętów z 16 GB niestety bardzo często widują komunikat o tym, że pamięć ich iPhone’a lub iPada została zapełniona i zmuszeni są usuwać dane i programy.

Tak jak kilka lat temu 16 GB było wystarczające do przechowywania aplikacji i multimediów, tak dzisiaj 16 GB w iPhone’ach i iPadach to śmiesznie mała ilość przestrzeni. Jak wyliczono, na czystym iPhonie 6s zmieści się zaledwie kilka minut materiału wideo nagrywanego w rozdzielczości 4K.

Tak jak ruch Apple wymuszający na power-userach zakup iPhone’a z 64 GB pamięci można krytykować, tak producent rozwiązuje część problemów użytkowników iPhone’ów i iPadów z 16 GB pamięci aktualizacją oprogramowania. Funkcja o nazwie App Slicing z iOS 9 ma pomóc w odzyskaniu części przestrzeni.

iphone-6s

App Slicing polega na tym, że od teraz na urządzenia mobilne Apple’a będą pobierane jedynie te wersje aplikacji, które faktycznie da się na nim uruchomić. Do tej pory uniwersalne aplikacje miały w sobie zakodowany interfejs do iPhone’ów i iPadów jednocześnie.

Deweloperzy pisali do tej pory swoje aplikacje z myślą o wielu generacjach urządzeniach Apple’a, co powodowało puchnięcie kodu. Po zmianach na urządzenie będzie pobierana jedynie ta jego część, która napisana została z myślą o konkretnym urządzeniu - dotyczy to interfejsu i wsparcia hardware’owego.

Bardzo dobrą wiadomością jest to, że App Slicing (będące częścią szerszego programu App Thinning) nie wymaga żadnych zmian od deweloperów. Użytkownicy od razu mogą cieszyć się z mniejszego rozmiaru aplikacji z App Store. Apple podaje, że nowa funkcja już działa.

Co prawda App Slicing miało działać już w dniu premiery iOS 9, ale Apple napotkało kilka problemów związanych z tworzeniem kopii zapasowych w iCloud. Na szczęście te problemy zostały rozwiązane, a możliwość odchudzenia aplikacji wreszcie się pojawiła.

Nie można oczywiście pominąć faktu, że funkcja App Slicing rozwiązuje problem, który powodowany jest głównie chęcią zwiększenia przez Apple'a sprzedaży iPhone'ów o większej niż standardowa pojemności.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst