REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Social media

Facebook w końcu oddaje w twoje ręce kontrolę nad News Feedem

Facebookowy News Feed przeszedł od początku swojego istnienia długą drogę. Od prostej listy wyświetlającej wszystkie wpisy naszych znajomych w porządku mniej więcej chronologicznym, aż do miejsca, w którym część treści widzimy zbyt często, a niektórych nie widzimy w ogóle. W końcu jednak FB daje nam narzędzie, które pozwoli zachować nad tym kontrolę.

07.11.2014
20:43
Facebook w końcu oddaje w twoje ręce kontrolę nad News Feedem
REKLAMA
REKLAMA

Oczywiście News Feed nie wyświetla obecnie treści losowo. Są one dobierane na podstawie skomplikowanych algorytmów, uwzględniając nasze interakcje z innymi użytkownikami, grupami czy stronami. W porównaniu do zwykłej listy, dla niektórych osób jest to niezrozumiałe, niewygodne czy nawet bez sensu. Szczególnie, jeśli np. otwierając stronę główną widzimy wpisy z wczoraj albo jeszcze starsze.

newsfeedcontrols11 2

Wycofywać się z raz obranej drogi Zuckerberg prawdopodobnie nie zamierza. Nie oznacza to jednak, że nie chce sprawić, aby całość była bardziej zrozumiała i abyśmy mieli większy wpływ na to, co wyświetla się na naszym News Feedzie. Dzisiejsze zmiany doceni bez wątpienia większość użytkowników.

Teraz Facebook wręcza nam bowiem ciekawy zestaw narzędzi, które pozwolą w pewnym stopniu wyręczyć lub zastąpić nie zawsze skuteczne algorytmy.

Pierwszym z nich jest opcja szybkiej korekty tego, czyje wpisy chcemy widzieć częściej, a które rzadziej. Z poziomu tzw. "ustawień aktywności" uzyskamy dostęp do krótkiej listy, na której odnajdziemy osoby, których wpisy widzieliśmy przez ostatnie 7 dni najczęściej. Jeśli chcemy, możemy jednym kliknięciem przestać je śledzić. W tym samym miejscu zobaczymy także osoby, które ostatnio przestaliśmy obserwować. Być może już się uspokoiły i znowu warto dodać je do grona obserwowanych?

Dotyczy to przy tym zarówno profili naszych znajomych, jak i obserwowanych przez nas stron oraz grup. Łatwiej będzie więc faktycznie odzyskać kontrolę nad naszym NF, eliminując wpisy od osób czy stron, które nie interesują nas w ogóle lub wręcz zaczynają denerwować. Zresztą nikt nie broni nam co tydzień zmieniać co kilka dni zainteresowań czy ulubionych znajomych.

newsfeedcontrols31 3

Zwiększono także funkcjonalność opcji umożliwiającej oznaczania wpisów jako treści, których nie chcemy oglądać. Po jej wybraniu pojawi się dodatkowa pozycja, której wybranie będzie skutkować tym, że wpisów od tej osoby w naszym News Feedzie odnajdziemy po prostu mniej. Jeśli to nie wystarczy, możemy całkowicie przestać obserwować daną osobę - odpowiednia opcja również pojawi się w tym samym miejscu.

Trudno oczywiście powiedzieć, że jest to pełne przekazanie użytkownikom całkowitej kontroli nad tym, co wyświetla się w NF po uruchomieniu Facebooka - do tego raczej nie dojdzie.

Bez dwóch zdań jednak możliwość poprawienia tego, co nie udało się algorytmom i oddanie przynajmniej części władzy w ręce klientów serwisu, jest ruchem w dobrym kierunku.

REKLAMA

Czy się sprawdzi? Przekonamy się pewnie za jakiś czas - być może w końcu będziemy mogli zobaczyć naprawdę te wpisy, które nas interesują. Nowość w wersji przeglądarkowej powinna być dostępna już od dziś, natomiast na urządzeniach mobilnych - "w najbliższych tygodniach".

* Zdjęcie główne pochodzi z serwisu Shutterstock.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA