REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

Chiny w obiektywie – czym fotografują i z czego dzwonią Chińczycy

Jeżeli w Chinach rodzą się najnowsze trendy elektroniki użytkowej, to szykujcie się na jeszcze większy zalew smartfonów.

06.09.2014
11:47
Chiny w obiektywie – czym fotografują i z czego dzwonią Chińczycy
REKLAMA
REKLAMA

W Chinach widać ogromne kontrasty społeczne i bardzo wyraźny podział na klasy, jednak to rozróżnienie zdaje się omijać jedną sferę życia, a mianowicie – telefon. Wszyscy Chińczycy, jak jeden mąż, korzystają ze smartfonów. Czy to dziecko w wieku przedszkolnym, czy osoba w podeszłym wieku, biznesmen, czy może człowiek żyjący niemal na ulicy – każdy z nich, w chwilach wolnych od pracy, ma wzrok utkwiony w smartfonie.

Sam Samsung

Rozmowa z przedstawicielem Huawei utwierdziła mnie w moich obserwacjach – Samsung jest tu całkowitym i niepodważalnym liderem. Samsungi widać dosłownie na każdym kroku, przy czym przekrój urządzeń obejmuje chyba całe portfolio firmy. Na ulicach widać zarówno najtańsze modele smartfonów, jak i ogromne phablety.

W przeciwieństwie do innych światowych metropolii, w Chińskich miastach trudno doszukać się iPhone’ów. Potwierdzają to wyniki sprzedaży, gdzie Apple jest dopiero na szóstym miejscu. Lokaty między Apple a Samsungiem obejmują rdzennie chińskie marki, czyli Lenovo, Huawei, Mi i Oppo.

W Chinach odwiedziłem trzy duże miasta, czyli Pekin, Shenzhen i Hongkong. Co ciekawe, stopień zamożności mieszkańców można rozpatrywać przez pryzmat reklam - w Shenzhen widać tylko reklamy iPhone’a 5C, natomiast w Hongkongu reklamuje się tylko iPhone 5S. Na ulicach tych miast, a zwłaszcza w Shenzhen, bez problemu można spotkać takie smaczki jak na zdjęciach poniżej.

Chiny smartfony (10 of 13)
Chiny smartfony (11 of 13)

Mam jednak poważne wątpliwości, czy sprzęt Apple był w tych sklepach oryginalny.

A czym fotografują Chińczycy?

Nie zgadniecie – smartfonami! Pod tym względem także nie ma podziału na osoby starsze, czy młodsze. Osoby w wieku szkolnym bardzo często korzystają ze specjalnych wysięgników, które ułatwiają robienie zdjęć selfie.

Chiny smartfony (1 of 13)
Chiny smartfony (2 of 13)
Chiny smartfony (3 of 13)
Chiny smartfony (4 of 13)
Chiny smartfony (5 of 13)
Chiny smartfony (6 of 13)
Chiny smartfony (7 of 13)
Chiny smartfony (8 of 13)
REKLAMA
Chiny smartfony (9 of 13)

Na ulicach miast, czy na terenie dużych atrakcjach turystycznych fotografujący smartfonami stanowią na oko jakieś 90% wszystkich fotografów.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA