REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

Trzech Polaków nagrodzonych w World Press Photo 2014. Zobacz galerię zwycięzców

Znamy już wyniki tegorocznej edycji konkursu World Press Photo. Od zwycięskiego zdjęcia „Photo of the Year” nie mogę oderwać wzroku. Pozostałe zdjęcia są jednak równie zapadające w pamięć. Wśród nagrodzonych prac znalazły się trzy zdjęcia Polaków.

14.02.2014
18:21
Trzech Polaków nagrodzonych w World Press Photo 2014. Zobacz galerię zwycięzców
REKLAMA

Jury 57. edycji konkursu World Press Photo wyłoniło dziś zwycięzców tego najważniejszego i najbardziej znanego na świecie konkursu fotografii prasowej. Tytuł najlepszej fotografii roku dostało zdjęcie zatytułowane „Signal”, które wykonał Amerykanin John Stanmeyer. Fotografia jest po prostu fenomenalna i to nie tylko na poziomie wizualnym, ale także pod względem przekazu. Przedstawia ona afrykańskich imigrantów na brzegu Republiki Dżibuti, którzy próbują złapać sygnał komórkowy z sąsiedniej Somalii, aby dowiedzieć się jak mają się ich rodziny.

REKLAMA
world press photo 2014 1

Fotografia zawiera zatem naprawdę mocny przekaz. Na jednym zdjęciu udało się zawrzeć niemal wszystkie aspekty życia w XXI wieku. Globalizacja, globalna wioska, technologia to na pewno hasła przewodnie, ale w tle, choć tego nie widać, czuć bliskość wojny i strach o rodzinę. Fotografia dotyka także problemu migracji, który obecnie dotyczy coraz większej liczby osób. Dżibuti jest przystankiem dla imigrantów, którzy uciekają z krajów takich jak Somalia i Etiopia, szukając lepszego życia w Europie. Zdjęcie można interpretować także dosłownie, jako zapatrzenie na technologię, jako obraz świata, w którym każdy człowiek jest samotny, mimo otaczających go innych ludzi.

Fotograf do wykonania zdjęcia wykorzystał lustrzankę Canon 5D Mark III z obiektywem 35 mm f/1.4. Czułość to aż 10.000 ISO, a czas naświetlania to 1/40s. Same parametry ekspozycji także są niezwykłe – jeszcze kilka lat temu takie zdjęcie nie mogłoby powstać.

Dodatkowo zdjęcie przykuwa wzrok przez swój nierzeczywisty klimat. Wygląda ono niemal jak okładka gry komputerowej lub filmu o zombie. Całość utrzymana jest w odcieniach właściwie jednego koloru i ma bardzo graficzny charakter. Fenomenalne, piękne, poetyckie zdjęcie, które w pełni zasłużyło na tytuł „Photo of the Year”.

Pozostałe nagrodzone zdjęcia także są wspaniałe. Wielkie brawa należą się trzem Polakom, którzy zostali nagrodzeni!

Andrzej-Grygiel
Maciek Nabrdalik

Każdy z nich zajął drugie miejsce za zdjęcie pojedyncze. Andrzej Grygiel otrzymał nagrodę w kategorii „Sports Action”, Maciej Nabrdalik - „Contemporary Issues”, a Kacper Kowalski – „Nature”. Ogromne gratulacje!

John Stanmeyer za Zdjęcie Roku otrzymał 10 tys. euro oraz profesjonalną lustrzankę z obiektywem firmy Canon. Za pierwsze miejsca poszczególnych kategorii nagrodzeni fotografowie otrzymali nagrody pieniężne w wysokości 1500 euro. Zgodnie z tradycją, wszystkie nagrodzone zdjęcia będzie można obejrzeć na wystawie, która zostanie pokazana w ponad 100 miastach w 45 krajach świata.

Cieszy mnie fakt, że jury w tym roku odeszło od tendencji nagradzania mocnych, wojennych zdjęć.

world-press-photo-2013-zdjecie-roku-paul-hansen

Ubiegłoroczny tytuł Zdjęcia Roku otrzymało zdjęcie szwedzkiego fotografa Paula Hansena. Przedstawia ono tragiczne efekty konfliktu między Palestyną a Izraelem. Na zdjęciu widać pochód rozgniewanych i zrozpaczonych jednocześnie mężczyzn, którzy niosą ciała dwóch małych dzieci zabitych wskutek wybuchu rakiety wystrzelonej przez izraelskie siły zbrojne. Przerażająca, brutalna i chyba zbyt dosłowna fotografia.

Poniżej wybrane zdjęcia nagrodzone w tegorocznej edycji konkursu

world press photo 2
world press photo 3
world press photo 4
world press photo 5
world press photo 6
world press photo 7
world press photo 8
REKLAMA
world press photo 9

Wszystkie nagrodzone zdjęcia znajdziesz na stronie World Press Photo.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA