REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

Polski Netflix szarej strefy

Mogłabym wychwalać ruch NK.pl, która do oferty wprowadziła dziś, ze współpracą z Kinopleksem od Agory, katalog filmów do wypożyczenia. Mogłabym, ale nie będę, bo to ruch raczej desperacki z obu stron, a instytucja posiadających termin ważności eurogobęk jako waluty woła o pomstę do nieba. Mogłabym też udawać, że nie zauważyłam startu IITV.info Premium, bo przecież nie wypada pisać o piractwie. Ale zauważyłam.

14.10.2013
20:37
Polski Netflix szarej strefy
REKLAMA

Wyobraziłam sobie NK.pl z ofertą seriali zamiast filmów. Wchodzisz na NK.pl i za naście eurogąbek możesz oglądać w pełni legalnie odcinki ulubionych seriali tuż po ich pojawieniu się. Jakież byłoby zaangażowanie użytkowników NK, którzy siedzą tam, bo… Właściwie nawet oni sami nie wiedzą, dlaczego.

REKLAMA

Tak marzę sobie o Netfliksie w naszym rodzimym wykonaniu badając jednocześnie jedno z największych siedlisk fanów seriali. Netfiksa na miarę naszego kraju, wykonanego zgodnie z duchem “nie da się? Wszystko się da!”.

Zrzut ekranu z 2013-10-14 18:30:03

iiTV.info to miejsce, które od dobrych kilku lat przyciąga dziesiątki tysięcy fanów seriali. Idea jest prosta - w Polsce nie można oglądać zagranicznych seriali w legalny sposób tuż po premierze? Wykorzystajmy więc luki prawne, stwórzmy agregator linków do hostingów i zarabiajmy na tym.

W stopce strony tkwi, bardzo charakterystyczne dla wszystkich agregatorów tego typu, wyjaśnienie:

Żaden z prezentowanych odcinków seriali nie znajduje się na naszym serwerze. iiTV.info przechowuje wyłącznie linki do serwisów udostępniających materiały, których użytkownicy potwierdzili, że posiadają prawa autorskie do udostępnianych przez siebie zasobów. Wszelkie roszczenia prawne należy kierować pod adresem serwisów publikujących zamieszczone materiały.

Nie przeszkodziło to reklamwać iiTV.info hasłem “Nie ściągaj z rapidshare i peb, oglądaj wszystkie odcinki bez pobierania!”, umożliwić oceniania jakości wideo przechowywanych przecież na zewnętrznych hostingach i ostatnio wprowadzić opcji płatnego serwisu premium.

iiTV.info zarabia więc nie tylko na wyświetlaniu ton reklam, ale teraz także ze sprzedaży kont premium (płatności SMS-em lub kartą), które rozszerzają funkcjonalność “zwykłego” iiTV.

iitv

Konto premium umożliwia dodawanie seriali do ulubionych, powiadomienia o nowych odcinkach, oglądanie bez limitów i nawet podgląd obsady ze śledzeniem tytułów, w których występują ulubieni aktorzy. Fani seriali mogą też wymieniać się wiadomościami, pisać na forum…

Wszystko to w atrakcyjnych cenach.

“Gdy za coś płacę, to znaczy, że to jest legalne”, chce się zakrzyknąć i korzystać z iiTV.info i jego nowych funkcji, których nie oferują tak prosto i wygodnie żadne licencjonowane serwisy VOD.

Wiemy jednak, że tak nie jest i iiTV można postawić na równi z Pobieraczkiem czy Chomikuj.pl, które na pirackich treściach zrobiło wspaniały interes pobierając opłaty za transfer.

iitv 2

Poraża za to skala projektu. iiTV.info to serwis z błędami i niedoróbkami, ale sam pomysł i elementy społecznościowe wespół ze śledzeniem tytułów idealnie odpowiadają na potrzeby użytkowników. Wszystko w jednym miejscu, za jedną opłatą, tak, by użytkownikowi było wygodnie. Kwestia co z tą opłatą za oglądanie bez limitów, skoro zewnętrzne serwisy hostingowe na których umieszczane są odcinki same wołają o pieniądze pozostaje otwarta. Czy iiTV dogadał się z hostingami czy może stosuje jakieś kruczki dymających tych, którym zawdzięcza swój sukces?

Tak czy siak smutne to wszystko. iiTV.info należące do Canteras Limited z siedzibą Anguilla - British West Indies, robi to, czego nie chce zrobić się żadnemu gigantowi z licencjonowanymi, legalnymi treściami. Bo za drogo, bo nie będą płacić, bo w Polsce za mało widzów, bo prawo skomplikowane.

A tymczasem Canteras Limited robi sobie nad Wisłą małe, serialowe imperium z iiTV.info, eKino.tv i streamo.tv na czele.

Jest popyt, jest podaż.

REKLAMA

Tymczasem NK.pl z 8,5 milionami użytkowników i eurogąbkami, które tracą ważność nawet po miesiącu próbuje pomóc trochę agorowemu, filmowemu Kinopleksowi, który ma marne 120 tysięcy użytkowników i 823 tysiące odsłon miesięcznie.

Według speedtest.pl 120 tysięcy użytkowników odwiedza iiTV.info dziennie.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA