RTV  / Felieton

Google Fiber dostępny w kolejnych miastach. Chciałoby się taki u nas

W momencie gdy w Polsce nc+ wprowadziło niemałe zamieszanie na rynku płatnych usług telewizyjnych, po drugiej stronie Atlantyku swoje skrzydła zaczęła rozwijać kablówka. Nie byle jaka kablówka, bo od samego Google’a.

Oferta Google Fiber została przedstawiona pod koniec lipca ubiegłego roku pilotażowo w Kansas City. Usługa jest o tyle ciekawa, że Google sam zadbał o dostarczenie odpowiedniej infrastruktury, która dla większości użytkowników, także w Stanach Zjednoczonych, jest niczym technologia kosmiczna. Za 70 dolarów miesięcznie użytkownicy otrzymują symetryczne łącze gigabitowe. Mogą też wybrać darmowy internet z prędkością pobierania na poziomie 5Mbps i wysyłania 1 Mbps. Usługa gwarantowana jest przez 7 lat, a wystarczy tylko zapłacić 300 dolarów za podpięcie do sieci.

Google Fiber 4

Najciekawiej prezentuje się oferta z telewizją za 120 dolarów miesięcznie. W dwuletnim kontrakcie użytkownicy otrzymują dekoder, tablet Nexus 7 i pokaźny pakiet kanałów. W ostatnich dniach Google porozumiało się także z HBO dzięki czemu, może zaoferować swoim abonentom pokaźny pakiet kanałów premium. Za 40 dolarów użytkownicy zyskują dostęp do paczek HBO, Cinemax, STARZ i Showtime. Za sam dostęp do 7 kanałów z grupy HBO w usłudze Google Fiber należy zapłacić 20 dol.

Usługa Google Fiber w wersji premium nie należy do tanich, jednak Google postarało się by oferta była naprawdę atrakcyjna i jak najbardziej kompletna. Patrząc na listę kanałów, prędkość łącza i oferowany sprzęt, aż chciałoby się mieć taką usługę nad Wisłą.

Na razie Google ma dobrą informację dla kolejnych miast po blisko rocznym pilotażu oferty - kablówka od wyszukiwarkowego giganta trafi do kolejnych miast w pobliżu Kansas City, a także do Austin w Texasie i Provo w Utah.

Google Fiber rozwija się, choć to nigdy nie będzie kluczowy biznes dla Google’a - jest to raczej pewne zagranie z zakresu Public Relations. Świetna i niedostępna dla większości usługa idealnie wpasowuje się w wizerunek Google’a jako dobrej korporacji troszczącej się o także o losy lokalnych społeczności.

Kto z nas jednak nie chciałby podobnej oferty nad Wisłą? Pewnie wielu z nas, choć znowu 160 dolarów za internet i telewizję z kanałami premium to całkiem sporo. Z pewnością gigabitowe łącza to przyszłość domowej sieci i telewizji IPTV.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst