REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

MWC 2013: Samsung celuje w klientów korporacyjnych i stawia na bezpieczeństwo w Androidzie

Samsung zawładnął rynkiem smartfonów z Androidem i jego pozycja jest na chwilę obecną praktycznie niezagrożona. Czego może chcieć zatem gigant, którego telefony schodzą jak świeże bułeczki i są wybierane przez miliony użytkowników? Odpowiedź to BIZNES. Koreańczycy celują przede wszystkim w dużych klientów firmowych i korporacyjnych, dla których ważna jest nie tylko specyfikacja smartfonu ale i względy bezpieczeństwa. Po to właśnie powstał KNOX.

26.02.2013
10:33
MWC 2013: Samsung celuje w klientów korporacyjnych i stawia na bezpieczeństwo w Androidzie
REKLAMA
REKLAMA

Nowe smartfony Samsunga takie jak Galaxy S III oraz Note II bez wątpienia są dedykowane bardzo wymagającym użytkownikom. Klienci, którzy decydują się na zakup wydajnego, ale zarazem bardzo drogiego urządzenia przeważnie mają w planach jego wykorzystanie w pracy. W przypadku gdy pracujemy w małej lub średniej firmie, szef ani tym bardziej nadworny informatyk, nie będą mieli żadnych przeciwwskazań odnośnie tego do jakiego urządzenia włożymy naszą służbową kartę SIM. Podobnie będzie w przypadku korzystania z poczty e-mail, systemów CRM czy innych platform wykorzystywanych wewnątrz firmy. Nikt nie będzie miał większych zastrzeżeń do tego, czy sprawdzamy pocztę firmową na komputerze w biurze, prywatnym laptopie czy też telefonie służbowym lub smartfonie.

Sytuacja zmienia się, gdy przyniesiemy nasz ukochany smartfon lub tablet do dużej korporacji lub innej firmy, która wprowadziła zaawansowany system bezpieczeństwa, nad którym czuwa bezwzględny dział IT. Wtedy może okazać się, że nasz nowiutki smartfon musi zostać w szafce z butami, a nam przyjdzie pracować na tym, co daje firma. Czyli telefonie takim jaki ma 95% pracowników w korporacji z określonym systemem operacyjnym i odpowiednimi aplikacjami, które dbają o bezpieczeństwo przesyłanych danych i informacji.

Na odbywających się właśnie w Barcelonie targach MWC 2013 Samsung zaprezentował nową usługę, która odpowiada na zapotrzebowanie sektora biznesowego i wszystkich klientów korporacyjnych. KNOX to system bezpieczeństwa dla urządzeń mobilnych. Rozwiązanie to działa w oparciu o połączenie rozwiązań sprzętowych i aplikacji. KNOX łączy w sobie Androida w wersji Security Enhanced, który charakteryzuje się podwyższonym poziomem bezpieczeństwa oraz rozwiązania sprzętowe i programowe, które służą do zarządzania bezpieczeństwem.

Samsung KNOX

KNOX tworzy w systemie operacyjnym wydzielone środowiska i bezpieczne procesy dla każdej z aktywności. Dzięki temu otwierane aplikacje są bezpieczne i nie będą narażone na działanie złośliwego oprogramowania. Taki schemat działania jest wymuszany przez Androida w wersji SE. Szyfrowanie danych realizowane jest na poziomie plików, dzięki czemu aplikacje i ważne służbowe dane są chronione przed ewentualnymi próbami kradzieży i atakami złośliwego oprogramowania, wirusów etc. Co najważniejsze KNOX nie jest zasobożerny, a w dodatku pozostaje kompatybilny z powszechnie stosowanymi modelami infrastruktury korporacyjnej oraz sieciami VPN i usługami katalogowymi.

Dzięki takim funkcjom jak sieć VPN zgodna z normą FIPS, szyfrowanie na urządzeniu, zabezpieczenie przed wyciekiem danych, jednokrotne logowanie firmowe (Enterprise Single Sign ON - SSO), usługi katalogowe Active Directory czy wreszcie uwierzytelnianie wieloskładnikowe z wykorzystaniem kart Smart Card KNOX zwalnia programistów aplikacji z konieczności samodzielnego tworzenia podobnych rozwiązań - tłumaczy Samsung w oficjalnym komunikacie

Dzięki temu rozwiązaniu użytkownicy będą mogli używać w dużych firmach swoich własnych smartfonów i tabletów nie przysparzając przedstawicieli działów IT o zawał. Bezpieczne środowiska tworzone przez system KNOX będą dostępne z poziomu ikon na ekranie głównym i umożliwią na niczym niezagrożone korzystanie z programów pocztowych, przeglądarki internetowej, kontaktów oraz innych aplikacji służbowych. Bezpieczne środowiska tworzone przez KNOX będą łatwo dostępne w postaci ikony na ekranie.

"To zrozumiałe, że głównymi czynnikami hamującymi rozwój trendu BYOD w przedsiębiorstwach są kwestie bezpieczeństwa i prywatności. Tymczasem użytkownicy mają najnowsze smartfony i tablety i chcą korzystać z nich w pracy, czym przyprawiają o ból głowy swoich kolegów z działu IT – mówi JK Shin, Prezes Zarządu oraz Szef Działu IT i Mobilnej Łączności w Samsung Electronics. Rozwiązanie jest proste. Jedno urządzenie do celów zarówno służbowych, jak i prywatnych. Samsung KNOX potrafi pogodzić istniejącą po stronie firmy potrzebę kontroli z satysfakcją użytkowników, ponieważ zapewnia gruntowne bezpieczeństwo na poziomie platformy, co powoduje, że użytkownicy nie muszą mieć gruntownej wiedzy na ten temat."

REKLAMA

Trzeba przyznać, że tak jak przysłowiowy Kowalski nie doceni i nawet nie będzie nigdy wiedział o istnieniu rozwiązania KNOX, tak działy IT w korporacjach bez wątpienia będą z radością korzystać z możliwości jakie ono ze sobą niesie. Warto tutaj zaznaczyć, że KNOX to nie jedyna inicjatywa skierowana wobec wymagających klientów biznesowych, a powstała ona w ramach programu Samsung For Enterprise (SAFE), którego celem jest długotrwałe promowanie stosowania koreańskich urządzeń do użytku w zastosowaniach firmowych i korporacyjnych. Samsung zapowiedział, że KNOX będzie dostępny dla wybranych urządzeń z rodziny Galaxy już od drugiego kwartału 2013.

Oceniam to jako mocny ruch skierowany przeciwko nowemu systemowi BlackBerry 10.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA