REKLAMA

Azuon - najlepsza wyszukiwarka tanich połączeń

Dla zwykłych zjadaczy chleba tanie loty to mrzonka. Trafienie na rzeczywiście dobrą ofertę graniczy z cudem, a jeżeli już uda się znaleźć ciekawą ofertę to przy próbie zakupu okazuje się, że pierwsze wrażenie może być złudne. Dodatkowe opłaty, konieczność ponoszenia opłat związanych z płatnościami kartą lub przelewem, opłaty za dodatkowy bagaż czy brak informacji o tym, że docelowo lotnisko w Paryżu wcale nie leży w stolicy Francji, ale znajduje się jakieś 50-60 kilometrów od celu naszej podróży to częste zjawisko.

20.11.2012 17.32
Azuon – najlepsza wyszukiwarka tanich połączeń
REKLAMA
REKLAMA

Tak działają linie lotnicze i niestety, w wielu przypadkach działają źle. Istnieje kilkanaście czynników mających wpływ na taki obrót sprawy. Do najważniejszych należy zaliczyć dużą ilość linii lotniczych, a co za tym idzie rosnącą konkurencję oraz wzrost zarobków w naszym kraju. Nasycenie rynku doprowadziło do sytuacji, w której w samej tylko Europie istnieje kilkudziesięciu przewoźników stale walczących o każdego potencjalnego klienta. Koszty utrzymania statków powietrznych, które w przyłączającej większości finansowane są za pomocą leasingu są coraz niższe, jednak warunkiem rentowności inwestycji jest ciągła, jak najczęstsza eksploatacja zakupionego sprzętu. To właśnie między innymi te okoliczności doprowadziły do powstania licznych przelotów potocznie uważanych za „tanie”. Z drugiej jednak strony, wzrost zarobków spowodował wzrost zainteresowania lotami i w takiej sytuacji przewoźnicy aby zarobić imają się różnych sposobów na zwiększenie przychodów.

azuon-1

Na szczęście w internecie istnieje wiele serwisów, blogów, for internetowych czy poradników mówiących o tym, w jaki sposób nie dać się oszukać i jak latać, by faktycznie było to opłacalne. Na rynku działają też firmy, które na nasze polecenie znajdą najatrakcyjniejszy dla nas lot do wymarzonego miejsca wyjazdu. Ich usługi są lepsze i gorsze, czasem kosztują dość dużo, ale jeżeli ktoś jest leniwy to z pewnością z tego rodzaju usług skorzysta. Co w przypadku osób, które wolą działać w pojedynkę?

Dla nich stworzono aplikację Azuon. W sieci istnieje wiele wyszukiwarek lotów, ale większość z nich skonfigurowana jest w taki sposób, aby przy danym wyszukiwaniu obsłużyć jak największą ilość przewoźników poprzez dokładny przegląd ich ofert i wyciągnięcie dla zainteresowanych możliwie najlepszą ofertę. W rezultacie, ani oferty nie są najlepsze, ani połączenia nie są najwygodniejsze. Z własnego doświadczenia wiem, że informacje jakie pokazują wyszukiwarki niewiele mają wspólnego z aktualną ofertą przewoźników. Często oferta jest niespójna, poza tym w przypadku korzystania z popularnych wyszukiwarek nie mamy możliwości ustawienia punktów przesiadkowych, tak by znaleźć najtańszy sposób na dotarcie z punktu A, do punktu B.

W takich chwilach z pomocą przychodzi właśnie Azuon, desktopowa aplikacja dostępna na system Windows. Jej działanie jest analogiczne do wyszukiwarek internetowych. Po uruchomieniu programu widzimy proste okno, bez zbędnych efektów wizualnych. Program pozwala nam na natychmiastowe podjęcie działania. Z dość obszernej listy wybieramy miejsce wylotu i powrotu, datę podróży i zaczynamy wyszukiwanie. Po kilku sekundach na samym dole okna ukazuje się lista dostępnych połączeń uszeregowana od najtańszych do najdroższych. Oczywiście możemy sobie ją uporządkować wedle własnego uznania (daty przylotu, odlotu, ogólny czas podróży itp.).

azuon-2

Algorytm wyszukiwarki został zaprojektowany w taki sposób by początkowo przedstawione dostępne połączenia były najtańsze bez względu na trasę podróży. W taki sposób możemy do Londynu polecieć przez Rzym taniej, niż byłoby to możliwe w przypadku lotu bezpośredniego. Oczywiście, trasa i ewentualnie międzylądowania są przygotowane do dowolnej konfiguracji.  Te z kolei są bardzo zaawansowane.

Użytkownik może dowolnie sprecyzować warunki swojego powrotu uwzględniając przy tym ilość dni pobytu w wybranym miejscu docelowym. Dodatkowo istnieje możliwość konfiguracji „przesiadek”. Możemy określić ich ilość, uwzględniając przy tym odległości pomiędzy sąsiadującymi portami lotniczymi, maksymalny lub minimalny czas pomiędzy przesiadkami, czy też wykluczenie tras z całonocną przerwą w podróży.

Warta uwagi, istotna z prawnego punktu widzenia, jest opcja ograniczająca zmiany samolotów jedynie w granicach strefy Schengen. Trzeba przyznać, że dla osób nie posiadających obecnie paszportu ta opcja jest wręcz konieczna i bezcenna. Jeśli chodzi o dalszą konfigurację związanych bezpośrenio z lotem możemy skorzystać również z opcji dotyczącej płatności. Pozwala nam to na wyliczenia opłat za dodatkowe bagaże (zależnie od ceny przewoźnika), koszt dowozu na lotnisko czy dodatkową opłatę za płatność kartą kredytową nie wspieraną przez danego przewoźnika. Aplikacja posiada obszerną bazę danych linii lotniczych, umożliwiając nam wybór używanej przez nas karty płatniczej. Dzięki temu program automatycznie dolicza odpowiednie kwoty do przewidzianego przez nas kosztu całego transportu.

azuon-3
REKLAMA

Ciekawą opcją jest również forma planowania podróży poprzez ograniczenie jej budżetu do konkretnej wartości. W tym wypadku program wyszukuje i ogranicza koszty przelotów do wskazanej przez nas kwoty (oczywiście pod warunkiem tego, że jest wystarczająca). Nie zabrakło również opcji znalezienia noclegu w wybranym przez nas miejscu – jednak to udogodnienie realizowane jest za pośrednictwem zewnętrznego serwisu, na który użytkownik zostaje przekierowany.

Podsumowując – Azuon jest bardzo ciekawym narzędziem i ma spore szanse na zebranie dużej rzeszy użytkowników. Mnogość opcji i prostota użytkowania mogą przypaść do gustu tym, którzy zmęczeni są używaniem popularnych serwisów internetowych. Ich działanie pozostawia wiele do życzenia, poza tym z reguły zapchane są różnego rodzaju reklamami. Jedyną wadą Azuon jest to, że program nie jest darmowy, ale mając na uwadze ile pieniędzy możemy zaoszczędzić korzystając z tego programu, wydanie 7 euro na trzy miesiące, albo 17 euro na cały rok działania programu, nie wydaje się być dużym wydatkiem.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA